Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Dosya suretini aslı gibidir diye tasdik ettirme

Yanıt
Old 20-02-2012, 19:41   #1
kazimdeniz

Varsayılan Dosya suretini aslı gibidir diye tasdik ettirme

İstanbul Kartal Adliyesinde bir icra dairesine gittim ve dosyamızın fotokopisini çektirdim ve daha sonra müdüre hanıma bu doya suretini aslı gibidir diye tasdik ettirmek istedim o harca tabi olduğunu beyan etti bunu zaten biliyordum ancak suret başına 1.30 Tl deyince kesin olarak vazgeçtim ve ona ben Avukatlık Kanununa dayanarak aslı gibidir diye onasam olur mu dedim .O ise;' Asla olmaz biz onu kabul edemeyiz' dedi.
Yorum ve kritikleri siz değerli meslektaşlarımıza bırakıyorum.
Old 07-02-2014, 20:43   #2
UNLUTURK

Bence suret tasdiki yapmamaış olmakla çok iyi etmişsiniz aslı sizde olmayan bir dosyadaki evrakları hatta dosyada aslı olmayan evrakları "aslı gibidir" diye tadik ederseniz Avukatlık Kanunu 56 madde gereği 3 seneden 6 seneye hapis cezası ile yargılanırsınız. Bence harç parasına değmez.
Avukatlık Kanunu
Madde 56 - Usulüne uygun olarak düzenlenen ve avukata verilmiş olan vekaletname 52 nci maddede yazılı dosyada saklanır. Avukat, bu vekaletnamenin örneğini çıkarıp aslına uygunluğunu imzası ile onaylayarak kullanabilir. Avukatın çıkardığı vekaletname örnekleri bütün yargı mercileri, resmi daire ve kurumlar ile gerçek ve tüzel kişiler için resmi örnek hükmündedir.
Asıllarının verilmesi kanunda açıkça gösterilmiyen hallerde avukatlar, takibettikleri işlerde, aslı kendilerinde bulunan her türlü kağıt ve belgelerin örneklerini kendileri onaylıyarak yargı mercileri ile diğer adalet dairelerine verebilirler.
(Değişik fıkra: 23.01.2008 - 5728 S.K./330. md.)(*) Aslı olmayan vekaletname veya diğer kağıt ve belgelerin örneğini onaylayan yahut aslına aykırı örnek veren avukat, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Avukatlar, vekalet aldıkları işlerde, ilgili yargı mercii aracılığı ile ve bu yargı merciinin tebligat konusunda bir kararı olmaksızın, diğer tarafa adli kağıt ve belge tebliğ edebilirler. Tebliğ edilen kağıt ve belgelerin birer nüshası, gerekli harç, vergi ve resim ödenmek şartiyle, ilgili yargı merciinin dosyasına konur.
(Ek fıkra: 02/05/2001 - 4667/36. md.) Avukatlar veya avukatlık ortaklığı başkasını tevkil etme yetkisini haiz oldukları bütün vekaletnamelerini kapsayacak şekilde bir başka avukata veya avukatlık ortaklığına vekaletname yerine geçen yetki belgesi verebilir. Bu yetki belgesi vekaletname hükmündedir.
(Ek fıkra: 02/05/2001 - 4667/36. md.) Vekaletnameler Türkiye için tek tip olup, vekaletnamenin biçim ve içeriği Türkiye Barolar Birliği ile Türkiye Noterler Birliği tarafından hazırlanır.
Old 15-02-2014, 01:23   #3
Kanat

Evrak aslı gibidir olmaksizin eklenip asli su... dosyadadir yazilsa da olabilir bence.
Old 16-02-2014, 23:01   #4
echokosmos

merhaba meslektaşlarım,bir evrakın elinizde aslı yok ise aslı gibidir yazısını yazıp tastik edemezsiniz.(müsbet)kanuni yaptırımı;avukatlık kanunu md=56.yazmaktadır.
ayrıca,,adalet bakanlığına müracat ile tastik etme yetki belgesi alındığını ve noter gibi bir avukatın tastik edebilme olanağına kavuştuğunu ,uygulamalardan hatırlıyorum.kolay gelsin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi