Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

dini nikahlı kocanın ölümünden sonra miras paylaşımı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-12-2009, 09:43   #1
johnross

Varsayılan dini nikahlı kocanın ölümünden sonra miras paylaşımı

dini nikahlı kocanın vefatından sonra dini nikahlı kadının resmi nikahlı kadın ile birlikte miras paylaşımına katılabileceği ile ilgili bir karar okuduğumu hatırlıyorum ama bulamadım bulan veya bilen arkadaşlar varsa sevinirim
Old 14-12-2009, 10:57   #2
uye8490

Alıntı:
Yazan johnross
dini nikahlı kocanın vefatından sonra dini nikahlı kadının resmi nikahlı kadın ile birlikte miras paylaşımına katılabileceği ile ilgili bir karar okuduğumu hatırlıyorum ama bulamadım bulan veya bilen arkadaşlar varsa sevinirim

Böyle bir kararın olacağını sanmıyorum.

Varsa da yasaya aykırı bir karardır.Yasaya aykırı olarak verilmiş bir karar bu nedenle benzer durumlar için emsal teşkil edemez.

Kararlar yasa hükmünü ortadan kaldıramaz.
Old 14-12-2009, 12:05   #3
av.suleyman

Miras paylaşımına dini nikahlı kadının katılması söz konusu olamaz. o zaman resmi nikah yapmanın manası kalmaz. sadece dini nikahlı kadının ve o kadından olan çocuğun nafaka istemesi mümkün olabilir. sizin okuduğunuz karar o olabilir. mahkemelerin bu konuda bile sıkıntı çıkaracağı konusunda şüphem var.
Old 14-12-2009, 14:20   #4
Av.Şevval

dini nikahlı kadının eşin ölümü durumunda tazminat aldığına dair bir karar okumuştum.Miras bakımından uygulanabilir mi?bakmak lazım.
Old 14-12-2009, 15:43   #5
uye8490

Dini nikah -resmi nikah ayrımı yanlıştır.

Bir tek nikah türü vardır o da yasanın kendisine hukuki sonuçlar bağladığı nikahtır.Bu nikahın alternetifi bir nikah türü de yoktur.

Eş de yasanın kendisine hukuki sonuçlar bağladığı nikahın taraflarından biridir.

Yasa gerek nafaka gerekse miras konusunda hükmünü son derece açık bir şekilde ortaya koymuştur.

Yasaya aykırı bir şekilde verilmiş olan kararlar var ise ,bu kararların yasa hükmünü geçersiz kılamayacağını,yasa hükmünü amacına aykırı bir şekilde genişletemeyeceğini ve benzer durumlar için asla emsal teşkil edemeyeceğini tekrar belirmek isterim.
Old 14-12-2009, 16:02   #6
Av.Y.Selim ÜSTÜN

ben bu kararı az çok hatırlıyorum. Hatta gazetelerde çıkmış ve benim gibi iş davası yoğun çalışan arkadaşların başına bir çok sıkıntı çıkartmıştı. Sıkıntı karardan değil kararın gazetede yanlış verilmesinden çıkmıştı.

Karadenizde sanırım trabzonun bir ilçesinde olabilir . Bir olay olmuştu. Ölen vatandaşın 2 tane hanımı vardı. Birisi resmi nikahlı. Diğer hanım daha önce resmi nikahlı iken kocasının biraz alavere ve dalaveresiyle boşanmış Yani boşanmadan haberi yok. 2. Hanım ise resmi nikahlı fakat resmi nikahı saklıyor. 1. hanım eşi vefat ettiğinde SGK dan maaş almak için başvuruyor tabi başvuru reddediliyor. Sen boşandın deniliyor. Bunun üzerine boşanma davası ile ilgili yasal yollara gidiliyor ve boşanma kararı ortadan kaldırılıyor. Bunun üzerine ölen kişinin geride 2 tane resmi nikahlı eşi kalıyor

Bu olay gazetelerde imam nikahlı eşe SGK maaş bağladı diye manşet olmuştu. O dönem bana çok sayıda benim imam nikahlı eşim öldü ondan bana maaş bağlansın diye başvuran olmuştu.
Old 21-04-2010, 15:05   #7
kandal

Varsayılan Trabzon Araklı Asliye Hukuk Mahkemesi 2002/119 E. 2003/133 K. 29.05.2003 karar tarihl

Alıntı:
Yazan unknownwriter
ben bu kararı az çok hatırlıyorum. Hatta gazetelerde çıkmış ve benim gibi iş davası yoğun çalışan arkadaşların başına bir çok sıkıntı çıkartmıştı. Sıkıntı karardan değil kararın gazetede yanlış verilmesinden çıkmıştı.

Karadenizde sanırım trabzonun bir ilçesinde olabilir . Bir olay olmuştu. Ölen vatandaşın 2 tane hanımı vardı. Birisi resmi nikahlı. Diğer hanım daha önce resmi nikahlı iken kocasının biraz alavere ve dalaveresiyle boşanmış Yani boşanmadan haberi yok. 2. Hanım ise resmi nikahlı fakat resmi nikahı saklıyor. 1. hanım eşi vefat ettiğinde SGK dan maaş almak için başvuruyor tabi başvuru reddediliyor. Sen boşandın deniliyor. Bunun üzerine boşanma davası ile ilgili yasal yollara gidiliyor ve boşanma kararı ortadan kaldırılıyor. Bunun üzerine ölen kişinin geride 2 tane resmi nikahlı eşi kalıyor

Bu olay gazetelerde imam nikahlı eşe SGK maaş bağladı diye manşet olmuştu. O dönem bana çok sayıda benim imam nikahlı eşim öldü ondan bana maaş bağlansın diye başvuran olmuştu.

evet bana da bu kararla birlikte böyle bir talep geldii,şu anda bu karara ulaşmaya çalışıyorum. İnceleyeceğim, size de bilgi veririm
Trabzon Araklı Asliye Hukuk Mahkemesi 2002/119 E. 2003/133 K. 29.05.2003 karar tarihli.
Old 21-04-2010, 15:06   #8
kandal

Varsayılan Trabzon Araklı Asliye Hukuk Mahkemesi 2002/119 E. 2003/133 K. 29.05.2003 karar tarihl

Alıntı:
Yazan Özgür DİKTAŞ
Böyle bir kararın olacağını sanmıyorum.

Varsa da yasaya aykırı bir karardır.Yasaya aykırı olarak verilmiş bir karar bu nedenle benzer durumlar için emsal teşkil edemez.

Kararlar yasa hükmünü ortadan kaldıramaz.

Trabzon Araklı Asliye Hukuk Mahkemesi 2002/119 E. 2003/133 K. 29.05.2003 karar tarihli.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi