Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ziynet eşyaları ile alınan ev

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-05-2013, 10:04   #1
parézer

Olumsuz ziynet eşyaları ile alınan ev

Merhabalar

Müvekkil düğünde kendisine gelen takıları emanet olarak kayınvalidesine bırakmış. Kayınvalidesi de müvekkile altınları satıp müvekkile ev almayı teklif etmiş ve müvekkil de bu teklifi kabul etmiştir. Alınan ev kayınvalide adına tescil edilmiş ancak müvekkil eşi ile birlikte bu evde yaşamıştır.
Şu anda müvekkil geçimsizlik nedeni ile evi terk etmiş ve boşanma davası açtık. Ziynet eşyalarının iadesi için ayrı bir dava açmayı düşünüyorum.
Ziynet eşyalarının iadesine karar verilse bile bunu tahsil etmemiz mümkün değil.
Müvekkilin eşi ve kayınvalidesini davalı olarak gösterip, ziynet eşyalarına karşılık söz konusu evin müvekkil adına tescilini talep etmeyi düşündüm,ancak bu konuda örnek kararlar bulamadım.Mahkeme böyle bir karar verir mi?
Bu konuda önerileriniz ve içtihatlar paylaşmanızı bekliyorum.

Herkese kolaylıklar diliyorum.
Old 08-05-2013, 19:12   #2
Av.şükrü söğüt

Sayın meslektaşım,
Müvekkiliniz ile kayınvalidesi arasındaki işlemlerin hukuksal açıdan nitelendirilmesi halinde sorununuza bir parça da olsa ışık tutacağı kanaatındayım.
1-müvekkiliniz,kayınvalidesine ziynet eşyalarını saklaması için vermekle taraflar arasında(vedia) saklama sözleşmesi kurulmuştur.
2-daha sonra her iki tarafında anlaşması ile vedia sözleşmesinin içerik ve koşulları değiştirilerek vekalet sözleşmesi haline getirilmiştir.Taraflar arasındaki vekalet sözleşmesi gereğince vekil eden sizin müvekkiliniz,kayınvalidesi ise vekil(temsilci) konumundadır.Taraflar arasında kurulan vekalet ilişkisi gereğince kayınvalide-vekil,müvekkilinize ait ziynet eşyası olan altınları satma ve sizin müvekkilinizin nam ve hesabına bir ev satın alma borcunu yüklenmiştir.Ancak müvekkilinizin kayınvalidesi, 3.kişi olan evin satıcısına doğrudan doğruya vekil olduğunu bildirmemiş,(taşınmaz satış akdinde dolaylı vekil olarak hareket etmiş )ve evin mülkiyetinin doğrudan doğruya kendi adına tescilini sağlamıştır.(doğrudan doğruya vekillikte bütün haklar ve borçlar vekil eden üzerinde doğar.Dolaylı vekillikte ise vekil 3.kişilere karşı olan işlemlerinde vekil sıfatıyla hareket ettiğini bildirmediğinden bütün haklar ve borçlar öncelikle vekil üzerinde doğar.Dolaylı vekil aralarındaki iç ilişki-vekalet ilişkisi gereğince üzerinde doğan hakları ve borçları vekil-edene devretmekle yükümlüdür
3-Eğer müvekkiliniz herhangi bir nedenle kayınvalidesi ile anlaşarak evin mülkiyetinin önce kayınvalidesi adına tescil edilmesini,sonra kayınvalidesinin de kendisine devretmesi konusunda aralarında anlaşmışlar ise böyle bir durumda müvekkiliniz ile kayınvalidesi arasında inanç sözleşmesi ilişkisi kurulmuş olur ki bu tür sözleşmelerde de inanç gösterilen(kayınvalide) vekil durumunda olduğundan inanç sözleşmesi gereğince öncelikle kendi üzerinde doğan hakları inanç gösterene(davacı müvekkilinize) inanç sözleşmesi gereğince devretmekle yükümlüdür.
4-Yargıtay bu tür uyuşmazlıklarda taraflar arasında tanık dinlenmesi mümkün olan hallerde(gelin-kayınvalide arasında) dahi tanık dinlenmesine izin vermemekte,dava konusunun ,taşınmazın mülkiyetinin devrine yönelik olması nedeniyle hiç olmazsa adi yazılı bir belgeyle ispat edilmesi gerektiğini düşünmekte ve bu yönde kararlar vermektedir.Saygılarımla Av.Şükrü Söğüt
Old 10-05-2013, 10:20   #3
parézer

Ayrıca davanın Aile Mahkemesinde açılacağını düşünüyorum??
Old 11-05-2013, 09:49   #4
üye42775

Görevli mahkeme kanımca Asliye Hukuk Mahkemesi'dir. Aile Mahkemesi'nde açarsanız görevsizlik kararı alırsınız. Tanık da dinlenemeyeceğinden başarı oranı çok düşük bu davada.
Old 11-05-2013, 10:05   #5
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan parézer
Merhabalar

Müvekkil düğünde kendisine gelen takıları emanet olarak kayınvalidesine bırakmış. Kayınvalidesi de müvekkile altınları satıp müvekkile ev almayı teklif etmiş ve müvekkil de bu teklifi kabul etmiştir. Alınan ev kayınvalide adına tescil edilmiş ancak müvekkil eşi ile birlikte bu evde yaşamıştır.
Şu anda müvekkil geçimsizlik nedeni ile evi terk etmiş ve boşanma davası açtık. Ziynet eşyalarının iadesi için ayrı bir dava açmayı düşünüyorum.
Ziynet eşyalarının iadesine karar verilse bile bunu tahsil etmemiz mümkün değil.
Müvekkilin eşi ve kayınvalidesini davalı olarak gösterip, ziynet eşyalarına karşılık söz konusu evin müvekkil adına tescilini talep etmeyi düşündüm,ancak bu konuda örnek kararlar bulamadım.Mahkeme böyle bir karar verir mi?

Somut olay çerçevesinde söz konusu evin müvekkil adına tescil talebine dair müsbet bir yargısal uygulama ve örnek karar bulmak mümkün olamayacaktır. Somut olay ve durumunuz, tanık dinletme istisnaları içine girdiğinden, ziynet eşyaları hakkında tanık dinletebilecek ve davanız subut bulduğu takdirde, ziynet eşyalarının bilirkişi marifetiyle ve denkleştirme veya uyarlama yoluyla bulunmuş olan bugünkü değerini siz de dava açarken, ihtiyati tedbir koyduracağınız evi veya başka taşınmazı sattırarak tahsil edeceksiniz.

Öte yandan, "kayınvalide ile anlaşmışlar", "evin kayınvalide üzerine alınmasına müvekkilim rıza göstermiş" gibi iddia ve beyanlara girildiğinde, uyuşmazlık inanç sözleşmesi çerçevesinde değerlendirilecek ve her ne kadar bunlar, karıkoca, gelin vesaire olsa da bu hususta, mahkemece, bir yazılı belge aranacaktır; inanç sözleşmesinin varlığına dair yazılı bir belge/tarafların gerçek niyetlerini gösteren muvazaa belgesi.
Doğrudan, ziynet eşyası üzerinden gidilmesi gerekmektedir. Kolay gelsin...
Old 21-05-2018, 11:34   #6
bahadir93

Alıntı:
Yazan parézer
Merhabalar

Üstadım benzer bir olayım var. Sonuc ne oldu öğrenebilir miyim?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi