Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

alacak davası sırasında davalının ölümü ve miras reddi

Yanıt
Old 24-03-2010, 15:03   #1
av çiğdem

İnceleme alacak davası sırasında davalının ölümü ve miras reddi

Alacak davası sırasında davalı ölüyor ve mirasçıları mirası reddediyor. Asliye Hukuk Mahkemesi mirasın reddi davasının sonuçlanmasını bekledi. Dava sonuçlanınca, davacıya beyanda bulunması için süre verdi. Bu durumda mahkeme nasıl bir karar verir, davanın reddi mi (taraf sıfatı yok) yoksa başka bir alternatif varmı? teşekkürler
Old 24-03-2010, 15:32   #2
dogukansavas

Davanın reddi kararı verileceğini sanmıyorum. Enimnde sonuda tüm zümrelerin son bulmasından sonra miras devlete kalacaktır. Fakat devletin mirasçılığı devletin sorumluluğu gerektirmediğinden terekenin borcu karşılayabildiği kadarını alacaksınız lakin gerisi için bişrey alamayacaksınız.

Siz terekeye yönelik takibinize devam edeceksiniz. Sonuçta takibiniz semeresiz kalacak.

Bu durumda mirasın reddinin iptali hakkında dava açabilirsiniz.
Old 24-03-2010, 15:36   #3
av çiğdem

teşekkür ederim. Mirası yasal mirasçılar reddetti. 612 ye göre enyakın mirasçılar reddedince diğer zümreye geçmiyor diye biliyorum. Mirasın tasfiyesi lazım. Ancak mirasın reddi kararı veren mahkeme her iki hal içinde bir hüküm vermemiş. bu nedenle süreci tahmin edemiyorum
Old 24-03-2010, 16:00   #4
dogukansavas

Ben onu gözden kaçırmışım, afedersiniz (eğitimimin farklı ülkede olması nedeniyle halen Türk Medeni Kanunu'na alışmaya çalışıyorum, kusuruma bakmayın). Şimdi Yargıtay kararlarına baktım aydınlandım.

Yargıtay'ın şöyle bir kararı var:

Dava, terekenin resmi tasfiyesi isteğine ilişkindir.
Davacı kooperatif vekili, davalıların miras bırakanı H. G.'in davacı kooperatifin ortağı olduğunu, aidat borcu ve gecikme cezası bulunduğunu, davalılar aleyhine icra takibine geçildiğini; davalıların mirası reddettiklerini, mirası reddetmiş olsalar bile terekenin tasfiyesinden arta kalan kısımda hak sahibi bulunduklarını ileri sürerek terekenin resmen tasfiyesine karar verilmesini talep ve dava etmiştir.
Davalılar, davanın reddini savunmuşlardır, yerel mahkemece davanın süre yönünden reddine ilişkin olarak verilen karar, Özel Dairece yukarıda yazılı gerekçeyle bozulmuştur.
Miras bırakan H. G.'in ölüm tarihi 7.9.1996 itibariyle olaya, 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi hükümlerinin uygulanacağı uyuşmazlık konusu değildir. Türk Kanunu Medenisinin 552. maddesi 'En yakın kanuni mirasçıların cümlesi tarafından reddolunan miras, Sulh Mahkemesince karı kocadan sağ olana tebliğ olunur. Ve onun tarafından ancak bir ay içinde miras kabul olunabilir...' hükmünü içermektedir. Anılan hüküm 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 612. maddesinde '...En yakın yasal mirasçıların tamamı tarafından reddolunan miras Sulh Mahkemesince iflas hükümlerine göre tasfiye edilir.
Tasfiye sonunda arta kalan değerler, mirası reddetmemişler gibi hak sahiplerine verilir...' biçimde yer almıştır.
Değinilen yasal düzenlemeye göre, miras en yakın mirasçılar tarafından reddedildiğinde, Sulh Hukuk Mahkemesince süreye ve isteğe bağlı olmaksızın resmen tasfiye edilecek, borçlar ödendikten sonra kalan artı bir değer varsa bu Devlete kalmayacak, sanki mirası hiç reddetmemişler gibi kanuni mirasçılara verilecektir.
Somut olayda miras bırakan H. G.'in mirasçıları eşi A., annesi E. ve babası A. G., mirası reddettiklerinin tescili için daha önce Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açmışlar, mahkemece istek kabul edilmiş, mirası ret konusundaki beyanlarının tespit ve tesciline karar verilmiştir.
Bu durumda mahkemece, davacıların dava dilekçesindeki istekleri göz önüne alınarak, yukarıda değinilen biçimde, resmi tasfiyenin gerçekleştirilmesi gerekirken, sürenin geçtiğinden söz edilmek suretiyle, davanın reddi yönünde direnme kararı verilmesi doğru değildir.
Özel Daire bozma kararı açıklanan nedenlerle, usul ve yasaya uygun olup yerindedir. Direnme kararı bozulmalıdır.

Siz bu durumda itiraz edebilirsiniz diye düşünüyorum?

Bir kez daha teşekkür ediyorum bu arada.
Old 04-11-2010, 21:34   #5
burçindmr

Alıntı:
Yazan av çiğdem
teşekkür ederim. Mirası yasal mirasçılar reddetti. 612 ye göre enyakın mirasçılar reddedince diğer zümreye geçmiyor diye biliyorum. Mirasın tasfiyesi lazım. Ancak mirasın reddi kararı veren mahkeme her iki hal içinde bir hüküm vermemiş. bu nedenle süreci tahmin edemiyorum

konuyu nasıl çözdünüz merak ettim. benim gördüğüm bir uygulamada, sulh hukuk mahkemesinin mirasın reddini kabulü sonrasında tasfiyeye geçilmedi. bu durumda alacaklı taraf, bir sonraki zümreyi dava ve takipten haberdar etti . ikinci zümre de mirası reddedince, terekeyi iflas hükümlerine göre tasfiye etti. bence açık hüküm gereği ikinci zümreye sormaya gerek yok. nüans varsa anlayabilmiş değilim.
benzer bir dava ile ilgili başka seçenekleri ararken bilgimi paylaşmak ve önerisi olan meslektaşımız varsa önerisini bilmek istedim.
Old 05-11-2010, 09:30   #6
Av.Kemal

değerli meslektaşlarım...bu konu gerçekten '' alacakaranlık kuşağı '' gibi adeta...benim de başıma bu konularda problemler geldi...konuyu da fazlaca bilmediğimden,çeşitli kaynakları araştırdığımda birbirine aykırı,veya kafa karıştırıcı sonuçlara ulaştım.Tabi bu sonuçlar da kafamı karıştırdı ve işi kendi haline bıraktım.Anlaşıldığı kadarıyla,e yakın mirasçılar mirası red ettiklerinde başkaca bir zümreye haber vermeye/dava açmaya gerek yok (not:beraber çalıştığım arkadaşım,diğer zümrelere-kardeşlerine-dava açtı,insanlar Konya'dan Erzurumdan,Trabzon'dan geldiler yıllarca birbirini görmemiş kardeşler buluştular hasret giderdiler- tabii bir sonuç çıkmadı,yaptıkları yol masrafı ile kaldılar,kendisine de biraz söylenmişler )neyse... mirası red halinde alacaklı,Tereke Mahkemesinde '' Mirasın Resmen Tasfiyesini '' dava edecek,varsa bir menkul/gayrimenkul satılarak paraya çevrilecek,olan bitenle iktifa edilecek,artan alacak kalırsa sanırım aciz belgesi alacak ve dosya kapanacak...elbette alınacak aciz belgesi de bir işe yaramayacak sadece dosyayı kapatmış olacak...belki de aciz belgesi bile alınmayacak...gördüğünüz gibi halen benim için '' alacakaranlık ''...bir mum yakacak olana teşekkür ederim...sevgiler...
Old 05-11-2010, 09:39   #7
Av.Kemal

...ayrıca...mirasın reddi kararının iptalini isteyebilmek için,alacaklıların zararına olarak mirasın red edildiğini ispat etmek gerekir...bu kavram da bence amacına ulaşması zor bir şart olarak geldi...hangi hallerde alacaklıların zararına red yapılabilir...red varsa ve mal varsa zaten resmi tasfiye yapılacak sonuca ulaşacak...mevcut mallar borçlara yetmezse, zaten tereke borca batık demektir,bu da reddi miras yapmaya bile gerek olmadığı yoluna çıkar...( allah allaaahhh...karanlık.. )
Old 21-03-2018, 11:44   #8
ekinheval

Tazminat davamızda hüküm verildi ancak Yargıtay bozması aşamasında davalı vefat etti. Mirasçıları ise mirası reddetti. Şu an tazminat davasına bakan hakim "taraf sıfatı olmadığından davayı reddetme" eğiliminde. Bu sırada vefat eden davalının borçlu olduğu başka bir icra dosyasından dolayı terekenin tasfiyesi davası açıldığını öğrendik. Bu durumda dava tereke memuruna mı yönlendirilecek. Taraf yokluğundan red kararı bana pek doğru gelmiyor.
Old 21-03-2018, 18:58   #9
ekinheval

Mirasın reddi alt soy lehine yapılmamış ise ; Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından oluşturulacak tereke iflas idaresine karşı açılması gerekiyormuş. (Yrg kararı 21 HD.2005/13769 E.2006/4668 K)

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...696#post562696
Old 24-03-2018, 12:28   #10
sailor1981

benzer davamda mirası red eden davalılar yönünden davanın reddine karar verildi.Tüm yasal mirasçılar tarafından mirasın reddi halinde sulh hukuk mahkemesinin resmi tasfiye işlemlerine başlaması gerekmektedir.
Old 24-03-2018, 14:12   #11
Eda SAMYürek

Alacak davamız sonucun da alacağa karar verildi. Bizde mirasın reddi dosyasından alacağımıza hükmedilen mahkeme kararıyla beraber iflas hükümlerine göre tasfiye istedik. Şu an işlemler için bir memur görevlendirildi. ilk derece mirası reddedince iflasa göre tasfiye isteniyor. Aslında kendiliğinden yapılması gerekli ama yapılmıyor. Talep de bulunun. red dosyasına.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi