Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmanın Kesinleşmesi Işlemleri Nasıl Olur?

Konuyu Kilitleyin
Old 16-04-2007, 19:03   #1
Konuk

Mesaj Boşanmanın Işlemleri Nasıl Olur?

mraba 10 aylık evliyim ve şu an boşanmak istiyorum ilk bir aydan sonra herşey kötüye gitti dayak küfür vs şeyler oldu ben ailemin yanına geldim sonra bi şans daha verip evime döndüm fakat çalışmıyodu sonra beraber benim ailemin yanıda kaldık sonra evimize borcu yüzünden icra geldi eşyalarımz gitti 3 aydır ben ailemin yanındayım o kendi ailesinin yanında bana bakmadı ve boşanalım dediğimde ise hep tehditler etti kabul etmedi şimdi artık kabul etti ne yaparsan kabulediyorum diyor nasıl boşanma dilekcesi yapmam lazım bi avukat tutmam lazımmı bu konuda bilgilendirmenizi istiyorum teşekkürler
Old 16-04-2007, 19:54   #2
Av.Turan

illa avukat tutmak zorunda değilsiniz.ama davanızı avukatla takip etmenizi tavsiye ederim.eğer avukat tutacak paranız yoksa olduğunuz ilin barosu bünyesindeki adli yardım bürosuna muracat edin.oara size ücretsiz avukat verecektir
Old 17-04-2007, 13:49   #3
üye8180

Sayın katılımcı. Medeni Kanun 166. madde gereği ' Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi halinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. '
Evliliğinizin bir yıllık süreyi doldurması halinde ( iki ay varmış) bir dilekçeyle aile mahkemesine başvurun. Davacı siz ya da eşiniz olabilir. Boşanma sebebi olarak MK. 166. maddeyi yani evlilik birliğinin sarsılmasını gösterin. Eşinizin de boşanmak istediğini beyan edin. Duruşmaya çıkmadan önce aranızda bir protokol hazırlayın. Bu protokole boşanmanın mali sonuçları konusunda anlaştığınızı ( nafaka, tazminat) yazın. Duruşmaya mutlaka eşinizle birlikte çıkmanız gerekir ki hakim boşanma konusunda iradelerinizin gerçek ve serbest olduğuna bizzat kanaat getirsin. Aranızda hazırladığınız protokolün de Mahkemece uygun bulunmasından ve karara geçirilmesinden sonra boşanma gerçekleşmiş olur. İyi şanslar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi