Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kat mülkiyeti, ortak giderlerden yeni malikin sorumluluğu

Yanıt
Old 23-11-2007, 15:17   #1
Avukat Neslihan

Varsayılan kat mülkiyeti, ortak giderlerden yeni malikin sorumluluğu

Müvekkil nisan ayında yeni bir ev satın almış, bu evde daha önceki malikin kiracısı o sırada oturuyormuş. Bu kiracı haziran ayında evi tahliye etmiş. Bu arada önceki yıl (2006)aralık ayında 2006-2007 kış dönemi için yakıt alınmış. Apartman yöneticisi bu yakıtın bedelini müvekkilden önceki malikten ve kiracıdan alamamış. şimdi Nisanda evi satın alan ve fiilen temmuzda otrumaya başlayan müvekkilden faizi ile birlikte bu yakıt bedelini talep ediyor. Kat mülkiyeti kanuna göre ; apartman giderlerinden bağımsız bölümden devamlı şekilde faydalananlar müştereken ve müteselsilen sorumludur deniyor. 2006-2007 kış dönemi için alınan yakıttan, kış dönemi bittikten sonra daireden yararlanmaya başlayan yeni malik sorumlu mudur?
Old 23-11-2007, 17:39   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Yeni malikin sorumluluğu mülkiyeti devraldığı tarihten itibaren başlar.

Eski malik taşınmazı satmakla, maliki olduğu dönemdeki ortak giderlere katılma borcundun kurtulamaz.

Y.5.h.d.15.2.1982 gün 826E., 1175K.

Saygılarımla.
Old 25-11-2007, 22:33   #3
Av.Sami Dündar

Satın aldığı tarihten evvelki borçlardan kesinlikle sorumluluğu bulunmaz.
Old 26-11-2007, 09:05   #4
Avukat Neslihan

Varsayılan teşekkür

ben de sizler gibi düşünmüştüm ancak emin olmak istedim. zira bir meslektaşımdan "mülkiyeti devralan borçları ile devralmış olur" diye bir fikir geldi .dayanağı yoktu bu görüşün ama yine de emin olmak istedim . teşekkür ederim.
Old 21-06-2012, 09:24   #5
Janapar

Taşınmazı devralan yeni malik,devir sözleşmesinde eski borçları kabul ettiğini taahhüt etmişse,eski borçlardan sorumlu olur mu?
Old 23-06-2012, 10:35   #6
Av.Nevra Öksüz

Sayın Janapar,
Alıntı:
Yazan Janapar
Taşınmazı devralan yeni malik,devir sözleşmesinde eski borçları kabul ettiğini taahhüt etmişse,eski borçlardan sorumlu olur mu?
İnceleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=39594 :

Alıntı:
Yazan 4 no'lu msj-18 HD-2005/1259 E.-2005/3657 K.
...Olayımızda borçlu davalı Seyfi düzenlediği taahhütname ile dava konusu bağımsız bölümün hem kendi dönemine ve hem de kendisinden önceki döneme ait tüm borçlarını ödemeyi kabul ve taahhüt etmiştir. Davacı yönetim, hukuken geçerli bulunan bu taahhütnameye dayanarak borçlu ( davalı) Seyfi hakkında icra takibine başlamış ve bu davayı açmıştır.

O halde davalının, taahhütname uyarınca 01.10.2002 gününe kadar dava konusu bağımsız bölüme ait ortak gider ve aidat borçlarının tümünü ödemeyi üstlendiğine göre mahkemece anılan tarihe kadarki ( 01.10.2002 gününe kadar ) borç miktarının uzman bir bilirkişiye hesaplattırılarak alınacak rapor doğrultusunda bir karar verilmesi gerekirken,...

Saygılar...
Old 10-08-2012, 21:27   #7
Janapar

Sayın Öksüz teşekkür ederim.Henüz adliye stajını yapmakta olan bir avukat adayıyım.KMK üzerine uzmanlaşmak istiyorum.
Bir sorum daha olucak.
Site eski yönetiminden kalan bir borcun yeni yönetim tarafından ödenmemesini kat malikleri talep edebilirler mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi