Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

nafaka artırım davasında nafaka oranı ve tanık dinlenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-09-2014, 11:15   #1
Av.Sevgi Yıldız

Varsayılan nafaka artırım davasında nafaka oranı ve tanık dinlenmesi

Merhaba Saygıdeğer Meslektaşlarım,
Müvekkilim 2003 yılında boşanmıştır.Kendisi için ve oğlu için ayrı ayrı 75,00 TL.nafaka bağlanmıştır.Ayrıca nafakaların,takip eden beş yıl içinde her yıl DİE tarafından belirlenen TÜFE oranında arttırılması şeklinde bir hüküm kurulmuştur.Müvekkilim şimdiye kadar nafaka artırım talebinde bulunmamış olup,şimdi nafaka artırım davası açacağız.Yukarıdaki belirttiğim hükmün şuan için bizi bağlayıcı bir yönü var mıdır ve nafakayı hangi oranda arttırmam gerekmektedir?(sadece iştirak nafakasının artırılması için talepte bulunacağız)Ayrıca karşı taraf çalışmamaktadır,hissedar olduğu bir kaç tarla ve eski model bir aracı bulunmaktadır.Benim müvekkilim ise sigortalı bir işte çalışmaktadır.Bunları dava dilekçemde belirtmeli miyim yoksa aleyhe bir durum oluşturmaması açısından daha genel ifadelerle mi talepte bulunmalıyım?Her ne kadar nafaka artırım davalarında tanık dinletilse de ben bu konuda bir karar veremedim.Davanın mahiyeti gereği tanığı hangi konularda dinletmem gerekir?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim..
Old 25-09-2014, 13:48   #2
pelinaksoy

Merhabalar Sevgi Hanım
İştirak nafakası artırımı için TÜFE oranında artış 5 yıl içindeki değişimi hesaplayarak talep etmek gerek diye düşünüyorum. Ama farklı olarak müvekkilinizin belirleyeceği makul bir oranda artmasını da talep edebilirsiniz. Önemli olan bu artışa duyulan ihtiyaçtır. Karşı tarafın çalışmaması önemli tabi ki ama geliri var anladığım kadarıyla. Geliri olması daha da önemli bir konu. Burada tanıklarınızı çocuğu ihtiyaçlarına nafakanın yetmediğini, müvekkilinizin verdiği paranında yetmediğini , talep edeceğiniz miktara ihtiyacınızın olduğu yönünde dinletilmeli diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi