Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

yeni evliyim ve boşanmak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 19-01-2011, 21:54   #1
Konuk

Varsayılan yeni evliyim ve boşanmak istiyorum

merhaba
ben 1 aylık evli bir bayanım ve eşimin ciddi derecede psikolojisinin bozuk olduğunu anladım,boşanmak istiyorum ,
yeni evli olduğum için eşimin mal varlığı paylaşımı olur mu?
yani onun mal varlığının ne kadarı hakkım olarak bana verilir?
şimdiden teşekkür ederim...
Old 20-01-2011, 01:09   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Merhaba,

Evlilik öncesindeki varlık; kime aitse onundur. Evlilik tarihinizden sonra edinilmiş bir varlık var ve farklı bir rejim seçmemişseniz; edinilmiş mallara katılma rejimi geçerlidir ve eğer yalnızca eşiniz adına kaydedilmişse; yarı oranında alacak hakkınız vardır.

Bir aylık bir evlilikte farkına vardığınızı söylediğiniz psikolojik bozukluk "Akıl hastalığı" düzeyinde değilse; başlı başına boşanma nedeni olarak kabul edilmez. Böyle bir durumda öncelikle eşinizi tedaviye sevkle yanında olmanızı Mahkeme arayacaktır. Eş, diğer eşe destek ve yardımcı olmak zorundadır. Gösterdiğiniz çabaya rağmen tedaviye yanaşmaması, yahut tedavi sürecinden olumlu yanıt alınamaması ve bu durumun aile birliğinizi temelinden sarstığı sonucuna ulaşılması halinde, boşanmanız mümkün.

Bunun dışında koşulları varsa maddi-manevi tazminat, tedbir-iştirak nafakası isteyebilirsiniz.

Dava açmakta kararlıysanız mutlaka bir avukattan hukuki yardım alınız. Maddi durumunuız elverişli değilse; bulunduğunuz yer Baro temsilciliğine müracaat etmeniz halinde size ücretsiz olarak avukat görevlendirilir.

Saygılarımla.
Old 20-01-2011, 01:10   #3
Av.Suna SOYDAŞ

Bu halde boşanma değil butlan sebebi ile evliliğin iptalini talep edebilirsiniz.4721 sayılı Turk Medeni Kanununun 149 uncu maddesinde yanılma nedeniyle evlenmenin nisbi butlan ile iptali hali duzenlenmiştir. Anılan maddenin ikinci bendinde eşinde bulunmaması onunla birlikte yasamayı kendisi için cekilmez bir duruma sokacak derecede onemli bir nitelikte yanılarak evlenme halinin evlenmenin iptalinin dava edilebilecegi belirtilmektedir. Sizin de eşinizdeki ciddi psikolojik bozukluğu bilmememniz ve kısa zamanda öğrenmeniz iptal sebebini oluşturur. Bu halde bir avukattan hukuki destek almanız gerekmektedir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi