Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

temyiz dilekçesi

Konuyu Kilitleyin
Old 11-06-2018, 09:04   #1
Konuk

Varsayılan temyiz dilekçesi

Merhaba, şiddetli geçimsizlikten açılan boşanma davam 2 yıl önce boşanmalarına diye sonuçlandı. Ben davanın reddini istemiştim. Hangi avukata sorsam bana boşanamaz, iddiaları komik demişlerdi ki eşimin şahitleri bile ciddi bişi sölemedi. her nasılsa boşandık. ben de kararı temyiz ettim. 2 yıl oldu hala yargıtayda diye görünüyor. Bir avukatım var ama her nedense bana yardımcı olmuyor. Kendisinin ücretini de peşin peşin ödedim üstelik. En son kendisinden davacı eşimin temyiz dilekçesini bana göndermesini istemiştim. geçenlerde yine aradım gönder dedim ama yine yollamadı. hep bi bahanesi var, anlayamıyorum. Şimdi ben davacı eşimin temyiz dilekçesini nerden nasıl görebilirim ? Benim temyiz dilekçem evliliğimin sürmesini istiyorum şeklinde idi. Ama eşimin ne yazdığını tazminat isteyip istemediği gibi şeyleri bilemiyorum. Avukatım daha önce, tazminat isteyemez çünkü siz karşı dava açmadınız yani eşinizinde kusurları var davanın reddini istediğiniz için siz eşininiz kusurlarını bu davada söylemediniz. Tazminat isteyemezler demişti ? Bizim eşimle bir çocuğumuz da olmadı...3 yıl kadar evli kaldık. Mahkeme evde oturmama izin verdi. Oturduğumuz ev evlilik öncesi alınmış. Eşimin adına kayıtlı tapuda. Dava açılalı temyizle birlikte 4 yıl oldu..Ben bu zamandır eşimin evinde oturuyorum. Şimdi evden ayrılmak istiyorum. Henüz temyiz sonuçlanmadan evden ayrılmam bir sıkıntı yaratır mı ? Ben çok yalnız kaldım ve çok sıkıldım...eşimin dönmesini bekledim ama belliki artık dönmez. 2 yıldır yargıtayda olan dosya daha ne kadar sürer ? Ben de artık boşanmak istiyorum. Temyiz dilekçemi geri çekmeli miyim ? Çekersem ne olur ? Davacı taraf temyizi sürdürmeye devam edebilir mi ? Evden ayrılcam ve ailemin yanına dönücem onun için eşyaları da bırakıcam ve sadece kendi çeyizimi ve kişisel eşyalarımı alıcam. Zaten eşimden de artık bişey istemiyorum. Önüme bakmak kendi düzenimi kurmak istiyorum. Her neyse uzatmayayım...Temyiz sonuçlanmadan evden ayrılmam doğru mu ? Ve merak ettiğim Yargıtay boşanma kararını onarsa benim için sonuç nasıl işler ? yani eşim temyiz dilekçesinde tazminat istemişse ve yargıtayda bunu kabul eder ve yine boşanmalarına diye karar verirse benim bu aşamada tazminata itiraz hakkım olabilir mi ? Temyizden karar, boşanmalarına diye çıkarsa eğer, benim Yargıtay kararına itiraz hakkım olabiliyor mu ? yeniden yargılama yapılıyor mu ? Eğer yapılıyorsa bu süreç nerede nasıl işliyor ?Kendimi nasıl savunmalıyım ? teşekkür eder iyi günler dilerim.. iyi ki varsınız...selametle.
Old 12-06-2018, 13:50   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

A-
1-Avukatınız isteğiniz halinde dosyada bulunan evrakların bir örneğini size vermelidir.

2-Avukatınıza ulaşmada sorun yaşanıyor veya avukatınız bundan kaçınıyorsa davanın görüldüğü mahkemenin kalemine başvurmanız halinde UYAP sisteminde kayıtlı olan dilekçelerin bir örneğinin tarafınıza verilmesini isteyebilirsiniz.

3-Eğer mobil imza veya e-imzanız varsa sizde UYAP sisteminde kayıtlı olan dosyanızın içindeki evraklara doğrudan erişebilirsiniz.

B-
1-
Eşinizin açtığı davada boşanmanın reddini istemeniz , boşanmaya karar verilmesi halinde tazminat istemenize engel değildir.

2-Mahkemece eşinizin kişisel malı niteliğindeki evin kullanımı size tahsis edilmiş. Bu nihayetinde haktır. Dilerseniz elbette evden ayrılabilirsiniz. Evden ayrılmak için kararın kesinleşmesi zorunluluğu bulunmamaktadır.

3- Yargıtay dosyasının durumunu ilgili sayfadan sorgulayabilirsiniz.Bir süre tahmin etmek mümkün değildir.

https://vatandasilam.yargitay.gov.tr...SorguIlam.html

4- Mahkemece verilen kararın geçerli kalmasını istiyorsanız ve temyizden feragat etmek isterseniz bir dilekçe ile Mahkemesine başvurmanız gerekir.Karşı taraf da kararı temyiz etmişse ,sizin feragatınız sebebi ile karar kesinleşmez,sadece eşinizin temyiz gerekçeleri üzerinden temyiz incelemesi yapılır.Karşının temyizi varsa sizin feragat etmeniz pek uygun olmayacaktır.

5- Yargıtayın verdiği karara karşı karar düzeltme hakkı vardır. Bir dilekçe ile kararı veren mahkemeye yasal sürede başvurmanız ve haklı gerekçelerinizi bildirmeniz gerekir. Neler bildirmeniz gerektiğini avukatınızla karar vermelisiniz. Yargıtaydaki karar düzeltme dosya üzerinden yapılır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi