Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Esim baska bir kadina asik oldu

Konuyu Kilitleyin
Old 26-05-2018, 17:59   #1
Konuk

Varsayılan Esim baska bir kadina asik oldu

27 yıllık evlilik hayatım oldu iki çocuğum var.Eski eşim başka bir kadına aşık olduğunu ve benden anlaşmalı boşanmak istediğini söyledi 4 yıl mücadele ettim olmadı yapabileceğim hiçbir şey yoktu kabul ettim aramızda protokol yaptık protokolde aramızda taşınır taşınmaz mal ziynet eşyası ev eşyası konularinda paylaşım yaptığımızı nafaka talebimizin olmadığını belirttik ve imzaladik. ikimizde emekliydik bana zaten kendi adıma kayıtlı olan evi bıraktı kendisi de birikimlerimizi almayı kabul etti .Şimdi eski eşim vefat etmiş benden önce ki evliliğinden olan çocuğu bu evde hak iddaa ediyor.Buna hakkı var midir Ayrıca Boşandıktan 2 yıl sonra kendime küçük bir araba aldım bu arabada bile hakkı olduğunu söylüyor sana dava açacağım böyle bir hakkı var midir?Cevap için şimdiden teşekkür ederim .Saygilarimla
Old 07-06-2018, 16:41   #2
Av. Oktay Durmaz

Sayın katılımcı,

Anlatımınızdan mahkemeye sunduğunuz anlaşmalı boşanma protokolü ile mal rejiminin tasfiye edildiği ve diğer haklardan feragat edildiği, mahkemenin protokol çerçevesinde boşanmaya karar verdiği ve kararın kesinleştiği, boşanma kararının kesinleşmesinden sonra ise eski eşinizin vefat ettiği anlaşılıyor.

Bu durumda eski eşinizin mirasçılarının boşanmadan kaynaklı ya da boşanma sonrası elde ettiğiniz bir haktan talepte bulunmaları mahkemece kabul edilmeyecektir.

Doğrudan bir avukattan yardım almanızı yararınıza olacaktır.
Old 08-06-2018, 11:08   #3
usta88

Alıntı:
Yazan Konuk
27 yıllık evlilik hayatım oldu iki çocuğum var.Eski eşim başka bir kadına aşık olduğunu ve benden anlaşmalı boşanmak istediğini söyledi 4 yıl mücadele ettim olmadı yapabileceğim hiçbir şey yoktu kabul ettim aramızda protokol yaptık protokolde aramızda taşınır taşınmaz mal ziynet eşyası ev eşyası konularinda paylaşım yaptığımızı nafaka talebimizin olmadığını belirttik ve imzaladik. ikimizde emekliydik bana zaten kendi adıma kayıtlı olan evi bıraktı kendisi de birikimlerimizi almayı kabul etti .Şimdi eski eşim vefat etmiş benden önce ki evliliğinden olan çocuğu bu evde hak iddaa ediyor.Buna hakkı var midir Ayrıca Boşandıktan 2 yıl sonra kendime küçük bir araba aldım bu arabada bile hakkı olduğunu söylüyor sana dava açacağım böyle bir hakkı var midir?Cevap için şimdiden teşekkür ederim .Saygilarimla

Boşanmanın ferilerinden elde ettiğiniz malvarlığı üzerinde eski eşinizin mirasçıları hak iddia edemezler. Kaldı ki zaten boşanma sonucu almış olduğunuz evin tapusu da baştan itibaren sizinmiş. Almış olduğunuz araba da tamamen kişisel malınızdır ve sizin mirasçılarınız dışında kimsenin yasal bir hakkı yoktur.

Herhangi bir dava ile karşılaşmanız durumunda olayı basite almayıp mutlaka bir avukattan destek almanızı tavsiye ederim.
Old 08-06-2018, 12:44   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn Katılımcı,

Boşandığınız eşinizle aranızdaki mal rejimi boşanma ile sona ermiş olup boşanma davasında da mal rejimini protokolle tasfiye etmiş bulunuyorsunuz. Zaten boşanma ile mal rejimi alacaklısı sadece eşlerden biridir.

Boşandığınız eşiniz vefat ettiğinde evli değilsiniz ve daha önce boşanma ile tasfiye edilmiş olan mal rejimi vefat ile yeniden tasfiye edilmez.

Boşanma olmasaydı ve halen evli olduğunuz sırada eşiniz vefat etseydi eşinizin mirasçılarının talebi yasal dayanak bulabilirdi.
Old 08-06-2018, 14:23   #5
Konuk

Varsayılan Tesekkur

Çok teşekkür ederim cevap için kolaylıklar diliyorum saygılarımla sagolunuz
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi