Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

psikolojk şiddet

Konuyu Kilitleyin
Old 24-02-2014, 23:14   #1
Konuk

Varsayılan psikolojk şiddet

1995 yılında evlendim ve 2009 yılında boşandık.
Ancak bu süre içerisinde sürekli dayak,piskolojik baskı ve diğer şiddete maruz kaldım.Kendisi alkolikti,her gün alkol alıp dışarılarda bağırıp çağrıp beni döverek çevreye rezil ediyordu.Bu arada öldürme tehtidleride yapıyordu gerek bana gerek aileme yönelik.2 Tane çocuğum var.Çocukların velayetini ona vermek zorunda bırakıldım ölüm tehtidiyle korktum bıraktım.Tam 2 yıl çocukları görmedim.Bu iki yıl içerisinde sürekli beni rahatsız etti.Çocukları öldürmek ile tehtit etti geri dönmezsem.Bende korkarak tekrar zorla onun yanına nikahsız geri gelmek zorunda kaldım.Şimdi 3.5 senedir aynı evde yaşıyoruz ancak hala ölüm tehdidlerinde bulunuyor "Seni keserim parça parça doğrarım" bu şekilde söylüyor.Ayrıca piskolojik şiddette bulunuyor.Her gece alkollü gelip birşeyler pahane edip kapıları tekmeleyip eline tüfeğini alıp ölüm tehtitlerinde bulunuyor.Evde birşeyleri yumruluyor , kırıyor.Şimdi benim hayatım tehlikede haklarımı tam olarak bilmiyorum.Ne yapmalıyım?Maddi durumum iyi değil barodan gizli avukat alıp haklarımı öğrenebilirmiyim yada sizler bana yardımcı olun çok zor durumdayım.
Old 26-02-2014, 09:51   #2
üye7160

Sayın Konuk,

Can güvenliğiniz yok ise öncelikle evden ayrılarak,Savcılığa eşiniz hakkında suç duyurusunda bulunabilir ve koruma kararı talep edebilirsiniz.

Çocuklarınızın velayetini almak için ayrıca velayet davası açabilir ve cocuklarınız için nafaka talep edebilirsiniz.

Yine bulunduğunuz ilin Barosuna başvurarak Adli yardım isteyebilirsiniz.Hukuki sürecinizi bir avukat yardımı ile sürdürmeniz yararınızadır.
Old 26-02-2014, 19:04   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Anlatımlarınızdan yoğun bir şiddet, tehdit ve korku ortamı içinde iki çocuğunuzla yaşamaya çalıştığınız anlaşılmaktadır.

Bu durumda, bulunduğunuz yerde ulaşabileceğiniz en kolay mülki amirliklerden (Valilik-Kaymakamlık Makamları), Polis ve Jandarma veya Cumhuriyet Savcılıkları (Adliye Binaları içindedir) VEYA en yakın Aile Mahkemesinden(Adliye Binaları içindedir); aşağıda sıralanan tedbirlerin sizin için gerekli olanlarının karar altına alınmasını isteyebilirsiniz.

Evden asıl onun uzaklaştırılmasını talep edebilirsiniz. Çocuklarınız veya şiddete tanıkları da dilekçenizde bildirebilirsiniz. Kişinin silahının alınmasını, kendisinin tedavi görmesi için (Kullandığı alkol veya uyuşturucu uyarıcı maddeler vs..için) tedbir kararı verilmesini, sizin ve çocuğunuzun korunmasını veya başka bir yere yerleştirilmenizi talep edebilirsiniz. Bu tedbirleri istemek için resmi evli olup olmadığınıza bakılmaz, şiddet görmeniz, şiddet görme tehdidi altında olmanız yeterlidir.

Aşağıda kanun maddeleri tek tek bazı örnek koruma tedbirlerini göstermiştir.

Mülkî amir tarafından verilecek koruyucu tedbir kararları
MADDE 3. (1) Bu Kanun kapsamında korunan kişilerle ilgili olarak aşağıdaki tedbirlerden birine, birkaçına veya uygun görülecek benzer tedbirlere mülkî amir tarafından karar verilebilir:

a) Kendisine ve gerekiyorsa beraberindeki çocuklara, bulunduğu yerde veya başka bir yerde uygun barınma yeri sağlanması.

b) Diğer kanunlar kapsamında yapılacak yardımlar saklı kalmak üzere, geçici maddi yardım yapılması.

c) Psikolojik, meslekî, hukukî ve sosyal bakımdan rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilmesi.

ç) Hayatî tehlikesinin bulunması hâlinde, ilgilinin talebi üzerine veya resen geçici koruma altına alınması.

d) Gerekli olması hâlinde, korunan kişinin çocukları varsa çalışma yaşamına katılımını desteklemek üzere dört ay, kişinin çalışması hâlinde ise iki aylık süre ile sınırlı olmak kaydıyla, on altı yaşından büyükler için her yıl belirlenen aylık net asgari ücret tutarının yarısını geçmemek ve belgelendirilmek kaydıyla Bakanlık bütçesinin ilgili tertibinden karşılanmak suretiyle kreş imkânının sağlanması.

(2) Gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde birinci fıkranın (a) ve (ç) bentlerinde yer alan tedbirler, ilgili kolluk amirlerince de alınabilir. Kolluk amiri evrakı en geç kararın alındığı tarihi takip eden ilk işgünü içinde mülkî amirin onayına sunar. Mülkî amir tarafından kırksekiz saat içinde onaylanmayan tedbirler kendiliğinden kalkar.

Hâkim tarafından verilecek koruyucu tedbir kararları
MADDE 4. (1) Bu Kanun kapsamında korunan kişilerle ilgili olarak aşağıdaki koruyucu tedbirlerden birine, birkaçına veya uygun görülecek benzer tedbirlere hâkim tarafından karar verilebilir:

a) İşyerinin değiştirilmesi.

b) Kişinin evli olması hâlinde müşterek yerleşim yerinden ayrı yerleşim yeri belirlenmesi.

c) 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medenî Kanunundaki şartların varlığı hâlinde ve korunan kişinin talebi üzerine tapu kütüğüne aile konutu şerhi konulması.

ç) Korunan kişi bakımından hayatî tehlikenin bulunması ve bu tehlikenin önlenmesi için diğer tedbirlerin yeterli olmayacağının anlaşılması hâlinde ve ilgilinin aydınlatılmış rızasına dayalı olarak 27/12/2007 tarihli ve 5726 sayılı Tanık Koruma Kanunu hükümlerine göre kimlik ve ilgili diğer bilgi ve belgelerinin değiştirilmesi.

Hâkim tarafından verilecek önleyici tedbir kararları
MADDE 5. (1) Şiddet uygulayanlarla ilgili olarak aşağıdaki önleyici tedbirlerden birine, birkaçına veya uygun görülecek benzer tedbirlere hâkim tarafından karar verilebilir:

a) Şiddet mağduruna yönelik olarak şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmaması.

b) Müşterek konuttan veya bulunduğu yerden derhâl uzaklaştırılması ve müşterek konutun korunan kişiye tahsis edilmesi.

c) Korunan kişilere, bu kişilerin bulundukları konuta, okula ve işyerine yaklaşmaması.

ç) Çocuklarla ilgili daha önce verilmiş bir kişisel ilişki kurma kararı varsa, kişisel ilişkinin refakatçi eşliğinde yapılması, kişisel ilişkinin sınırlanması ya da tümüyle kaldırılması.

d) Gerekli görülmesi hâlinde korunan kişinin, şiddete uğramamış olsa bile yakınlarına, tanıklarına ve kişisel ilişki kurulmasına ilişkin hâller saklı kalmak üzere çocuklarına yaklaşmaması.

e) Korunan kişinin şahsi eşyalarına ve ev eşyalarına zarar vermemesi.

f) Korunan kişiyi iletişim araçlarıyla veya sair surette rahatsız etmemesi.

g) Bulundurulması veya taşınmasına kanunen izin verilen silahları kolluğa teslim etmesi.

ğ) Silah taşıması zorunlu olan bir kamu görevi ifa etse bile bu görevi nedeniyle zimmetinde bulunan silahı kurumuna teslim etmesi.

h) Korunan kişilerin bulundukları yerlerde alkol ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmaması ya da bu maddelerin etkisinde iken korunan kişilere ve bunların bulundukları yerlere yaklaşmaması, bağımlılığının olması hâlinde, hastaneye yatmak dâhil, muayene ve tedavisinin sağlanması.

ı) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması ve tedavisinin sağlanması.

(2) Gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde birinci fıkranın (a), (b), (c) ve (d) bentlerinde yer alan tedbirler, ilgili kolluk amirlerince de alınabilir. Kolluk amiri evrakı en geç kararın alındığı tarihi takip eden ilk işgünü içinde hâkimin onayına sunar. Hâkim tarafından yirmidört saat içinde onaylanmayan tedbirler kendiliğinden kalkar.

(3) Bu Kanunda belirtilen tedbirlerle birlikte hâkim, 3/7/2005 tarihli ve 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanununda yer alan koruyucu ve destekleyici tedbirler ile 4721 sayılı Kanun hükümlerine göre velayet, kayyım, nafaka ve kişisel ilişki kurulması hususlarında karar vermeye yetkilidir.

(4) Şiddet uygulayan, aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise 4721 sayılı Kanun hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla hâkim, şiddet mağdurunun yaşam düzeyini göz önünde bulundurarak talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.

*** Kişi verilen tedbir kararlarına uymazsa hapis cezası ile cezalandırılır. Ve başvurularınızdan Harç alınmaz.

*** Adli Yardım isteğinde bulunabilirsiniz, ilçede iseniz Adliye binaları içinde adli yardım büroları vardır onlar size yol gösterirler.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi