Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Darp, boşanma ve velayet

Konuyu Kilitleyin
Old 03-06-2018, 11:55   #1
Konuk_3

Soru Darp, boşanma ve velayet

Merhaba.
Öncelikle benzer soru ve cevapların hepsini okumaya çalıştım. Ve barodan avukat desteği almayı düşünüyorum. Fakat bu süreçlerden önce konu çok yeniyken size danışmak istedim.
Evliyim ve çalışmıyorum. 2 çocuğum var. (Şu an biri 8 diğeri 6 yaşında). 2014 yılında fiziksel şiddet sebebiyle darp raporu aldım. Çocuklarım küçük diye şikayetçi olmadım. Mahkeme eşime para cezası verdi, 5 yıl içinde adli olaya karışırsa ödeyecek koşuluyla. Daha sonra çocuklarımın büyümesini beklerken (her ikisinin de velayetini alabilmek için uygun koşulları bekliyordum) türlü psikolojik ve maddi şiddet, tehdit, küfürlere göz yumdum. Son şiddet olayını fotoğraflamış fakat hastaneye gitmemiştim. Hatta kendi kardeşime de şiddet uyguladı. Kardeşim de şikâyetçi olmadı o zamanki maddi durumlarımız nedeniyle. (Zaten evlendiğimden bu yana benim ve çocukların ihtiyaçlarının neredeyse tamamını kendi ailem karşılıyor.) Bu konuyla ilgili fotoğraf ve eşimin kendi ailesiyle konuşurken aldığım ses kaydı mevcut delil olarak kabul edilirse diye. En son bardağı taşıran olayda tekrar darp raporu aldım ve güvenli bir yere geldim çocuklarımla birlikte. (Evi toplu ve düzgün bıraktım fakat fotoğraf çekmedim, şahidim vardı ama tutanak da tutmadık) Uzaklaştırma istedim ayrıca. Cep telefonum olmadığı için bana ulaşamıyorlar da. (3 yıldır yok eşim yüzünden) Ailesi benim ailemi aramış telefonla ama telefonlara cevap verilmedi.
Uzunca yazdıktan sonra merak ettiğim şu; ben çalışmıyorum, iki çocuğun da kesinlikle velayetini almak istiyorum. Bu süreçte eşimin işten çıkarılması benim lehime olur mu dava açısından? Çocukların görüşüne başvurulur mu? Çocuklara da sürekli bağırıyor, kızıyor. Sinirlendiğinde dolaylı yoldan çocuğa fiziksel zarar da geldi yakın zamanda. Pedagogu ben talep edebilir miyim mahkemeden? Bir de çok sinirli olduğuna dair tanıklıklar da işe yarayabilir mi? Çocukları almak için çalışmam mı gerekir? Kendi ailesi erkek çocuklara düşkün olduğu için erkek çocuğunu almak isteyeceklerdir fakat özellikle bir erkek çocuğunu eşime ve onun ailesine teslim etmek istemiyorum. Son olarak farklı bir ilçenin kaymakamlığından maddi yardım/fakirlik belgesi gibi işlemleri yapabilir miyim?
Şimdiden teşekkürler.
Old 08-06-2018, 13:01   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn katılımcı,

1-Boşanma davası açıldığında çocukların geçici ve sürekli velayeti hakkında uzman görüşü alınır veya çocuğun yaşı uygunsa doğrudan mahkemede görüşünü ifade etmesine olanak tanınır.

2-Velayet kararı verilirken çocukların yüksek ve öncelikli menfaatlerine göre karar oluşturulur.

3-Çocuklara şiddet uygulayan veya uygulama ihtimali olan tarafa velayetin evrilmesi beklenmemelidir. Hatta bu durum açıklandığında kurulacak kişisel ilişkinin önlenmesi veya refakatli görüşme veya sürenin azaltılması yoluna gidilebilecektir.

4-Sizin çalışmıyor olmanız velayete engel değildir.

5-Velayette asıl olan kardeşlerin bir arada yaşamasıdır. Zorunlu sebepler olmadıkça kardeşlerin ayrılmasına karar verilmez.

6- Elbette koşullarınız uygunsa maddi yardım için ilgili kurum ve kuruluşlara başvurabilirsiniz. Koşulları başvurduğunuz kurumdan öğrenebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 20-06-2018, 08:46   #3
Konuk

Öncelikle teşekkür ediyorum. Adli yardim bürosundan bayram öncesinde randevu aldim temmuz ayinin besine verdi. Öncelikle sehir degisikligi yaptim bu sebeple adli yardıma başvurmak icin cocuklarla birlikte ikametimi yeni şehire aldim. Esim bosanma yok basbakanliga sikayet edeceğim diyor. Çocuklar ve benim icin uzaklaştırma karari var. Cocuklar istemediği icin telefonda konuşturmadim henüz jandarmaya vs. Gitmis cocuklarla konusmak icin. Benim icin bir problem olur mu bu?
Bir de ayin besinde randevuya gitsem avukat ne zaman atanir? Bir an önce ailemle veya benimle ilgili bir problem olmadan halletmek istiyorum.
Old 26-06-2018, 17:16   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Adli yardım servisi sizinle görüşmeyi yaptıktan sonra -acele haller hariç- 1 hafta 10 gün içinde atamayı tamamlamaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi