Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tehir-i İcra konusunda yardım ( lütfen )

Konuyu Kilitleyin
Old 12-02-2018, 16:17   #1
Konuk

Varsayılan Tehir-i İcra konusunda yardım ( lütfen )

Tüm Hukukçularımıza merhabalar efendim. Öncelikle ben bir eğitimciyim. Ve önceki yıllarda bir idarecinin çirkin mobbing davranışlarına maruz kaldım. Bu şiddet ortamı içerisinde bir de çok haksız şekilde bir idari cezaya maruz kaldım. Bu idari cezaya ilişkin de Bölge İdare Mahkemesi'nde açmış olduğum dava bu tarihte Sayın Danıştay Makamında devam etmektedir. Şimdi benim kurumum bölge idare mahkemesinin kararına karşılık henüz dava danıştay makamında sonuçlanmadan avukat vekalet ücreti için beni icraya vermiş ve 750.00 TL lik avukatlık ücreti karşılığında yaklaşık 1400.00 Tl bir miktarın yedi gün içinde ödemesini yapmam isteniyor. Bana bu cezayı veren kişi de şu an meslekten uzaklaştırılmış ve hatta meslekten ilişiği kesilmiş durumda. Bu halde haksız ve hukuksuz şekilde hem sicilimi karalayarak beni mağdur eden bu idari işlem için danıştay da davam sonuçlanmadan bir ödeme yapmak istemiyorum. Ancak maaşıma da bir icra gelmesini istemiyorum. Çevreden duyduğum ve internette yaptığım araştırmaya göre İcranın Geri Bırakılması yani Techiri İcra Talep edebiliyormuşum. Ama bunu nasıl ve nereye yapacağım konusunda bilgim yok. Bir de Buna bir teminat yatırmam gerekiyormuş . Bu teminatı hangi oranda yatıracağım konusunda da bir bilgim yok. 1400.00 Tl lik bir borç karşılığında ne kadar teminat yatırabilirim ? Nereye yatıracağım. Ya da davası ve yasal süreci devam eden bir işlem ile ilgili olarak kurum tarafından gönderilen icra emrine itiraz etme imkanım olanağım var mıdır ? Bu itirazı nereye nasıl yapacağım ?
Bir eğitimci olarak sayfanızı ara ara takip ediyorum ve çok faydalı bilgiler ve çaresiz kadınlara çare olduğunuzu görüyorum. Bu takdire şayan davranışınız için hepinizi kutluyorum. Keşke herkes buradaki hukukçular gibi kadınlar ve hakları konusunda duyarlı olabilseler . . . Sevgiler.
Old 21-02-2018, 13:34   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

İcra takibi yapmak için bazı kararların kesinleşmesi gerekir. Örneğin boşanma kararı kesinleşmeden tazminatlar konusunda icra takibi yapılamaz. Yine tapu iptal davaları kesinleşmeden icraya konamaz.

Fakat bazı kararların kesinleşmesi gerekmez.

Aleyhinize yapılan icra takibine dayanak karar için yasa yoluna başvururken icranın geri bıraktırılması talep etmişseniz ve devamında takip elinize geçmişse,icra müdürlüğüne başvurarak teminat miktarının hesaplanmasını ve geri bıraktırma kararı için tarafınıza süre verilmesini talep edebilirsiniz.

Genellikle takip borcu kadar teminat kararlaştırılacaktır. Bu nakti veya teminat mektubu şeklinde olabilir. Süresinde geri bıraktırma kararını dosyaya sunduğunuzda karar kesinleşinceye kadar dosyanızdaki para veya teminattan alacaklı yararlanamayacaktır.

Hatırlatalım ki bu aşamada alacaklı tarafın meslekten uzaklaştırılmış ve hatta meslekten ilişiği kesilmiş olması başka bir konudur ve icra takibini etkilemez.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi