Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Başınıza geleceklerden sonraki yorumları şimdiden okuyunuz

Yanıt
Old 04-04-2009, 07:38   #1
Armağan Konyalı

Varsayılan Başınıza geleceklerden sonraki yorumları şimdiden okuyunuz

Sayın avukatlar

Aşağıdaki adreste bir haber var. Haberde bir avukatın başına gelenler anlatılmış. Haber ilginç ama haberin altındaki okuyucu yorumları daha da ilginç.

Bu yorumlar avukatın kulağına vurulan sillelerden daha çok can yakıyor.

Bir gün gelecek insanlık bir kaç adım ilerleyecek; o gün insanlar şiddete başvurmaktan vazgeçecek. İlerlemek yaşamı doğru yorumlamakla mümkün olabilir kanısındayım.

http://www.haberturk.com/haber.asp?i...&dt=2009/04/03

Saygılarımla
Old 04-04-2009, 11:53   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

SON 23 YORUM Yorum Gönder
Misafir 04.04.2009 09:42
ama başına birşey gelse ilk önce polise gidersin, ondan sonra güvenliği asker sağlasın dersin, keşke onlar sağlasada dünyanın kaç bucak olduğunu görsen
Misafir 04.04.2009 02:19
ıste bu gıbı olaylar yuzunden halkın cogu polısten nefret edıyor. keske tum guvenlıgı asker saglasa
Misafir 04.04.2009 01:37
00:27 adam carpmis zaten polis arabasina kendisi soyluyor . ne hakki onu anlamadim ayrica hem polis arabasina carpicak hemde emrivaki tutanak tutun dicek . kimse kusura bakmasin avukat olunca polisten ustun olunmuyo , oyle dusunen varsa bi z4 bulup polis arabasina carpsinlar
Misafir 04.04.2009 00:27
adam sadece haklarını bildiği için alttan almadı. polis de milletin içinde artislik yapıp dövdü adamı. kadına da vurdular. kadıköy ticaret odası önünde oldu olay. bina güvenlikçileri şahit. bi de adamın kırmızı z4 ünün aynası kırıldı
Misafir 04.04.2009 00:25
ben olayın tamamına şahidim. avukat malesef haklı. polisler tamamen güç denemesi yaptı. yapmayın diyen simitçiyi de dövdüler. malesef doğru.
Misafir 03.04.2009 23:19
herkes polise yardımcı olmak zorunda. onlar bu ülkenin güvenliginden sorumlu kişilerdir.
Misafir 03.04.2009 23:00
reklamlar))
Misafir 03.04.2009 22:58
ambulans,polis ve itfayenin üstünlüğü var doğru,avukat abartmış dayak olayınıda kendi uydurmuştur.
Misafir 03.04.2009 22:51
bana kalırsa avukat arkadaşım meslektaşım işi birazcık abartmış 15-20 sene önceki polislik yok şimdiki polisler avrupa uyum yasalarından dolayı haklarının kısıtlı olduğunu bilmekteler ve meslektaşımın anlattığı şekilde yapacaklarını hiç sanmıyorum.önceden polislik varmış ama şimdiki avrupa uyum yasalarının getirdiği kısıtlamalarının farkındalar ve git gel memuru olmalarını istemekte onun için kaba kuvvet veya yasa dışı birşeylerin yapılmayacagını çok iyi biliyorlar ekmeklerinin peşindeler
Misafir 03.04.2009 21:40
hem polis arabasina carpicaksin hemde tutanak tutun diceksin :d aklindan zoru var bu avukatin herhalde
Misafir 03.04.2009 21:39
bu avukatlarada hastayim yaw , olay sanki tamamen hukuki bir dilde gelismis gibi ifade veriyorlarya madem abartacaksin bari inanilacak gibi abart :)
Misafir 03.04.2009 21:10
ceza falan almayacaklarindan emin olun ve bundan sonra sokaga ciktiginizda polisle karsi karsiya gelirseniz bunu hatirlayip ona gore davranin
Misafir 03.04.2009 21:09
olayın abartıldığını düşünüyorum. bazen polis bizleri de durduruyor kimlik kontrolü için nazikçe yaklaşıyor ve işini bitirdikten sonra teşekkür ediyor. hatta bir keresinde polis otosunun içinde polise yumruk atmaya çalışan serseriler görmüştüm. bence olayda avukat art niyetlidir.
Misafir 03.04.2009 21:03
eğer bu haber doğruysa bu ülkede can güvenliğimiz yok demektir.vatandaşı polise karşı kim koruyacak.
Misafir 03.04.2009 21:00
ben şahsen böyle olaylarla çok karşılaştım.polislerimiz maalesef kabadayı gibiler.
Misafir 03.04.2009 20:59
avukat ne derse desin dayak ve bu muamele savunulamaz... cezalarını bulmayacaklarsa o zaman güvenimiz kalmaz.
Misafir 03.04.2009 20:48
19:34 sen merak etme polisin gozunde kimse kimseden ustun degil herkes esit :d herkese ayni oranda esit guc anladin sen onu :d
Misafir 03.04.2009 20:36
işkencede dünya birinciliğini zorlayan bir ülkede daha ne bekliyorsunuz.gizli kamerayla hortum süleymanı seyretmiştik tv lerde.kamera çekimi olmasa küllen inkar edilecekti hemde içişleri bakanı tarafından bile.yani en doğru olması gereken bakan dahi yok öyle bir şey diyecekti.yalan söyleyecekti yani.tantan zamanında vatandaşın sorgulardan nasıl haşat vaziyette çıktığını çok gördük tv lerde.sorsan yok işkence diyordu ama adamlar ayakta zor duruyordu.
Misafir 03.04.2009 20:10
olaya tek taraflı bakmamak ve karar verirken polislerin konuşamadıkları için kendilerini ifade edemediklerinide dikkate alarak değerlendirmede bulunmak lazım
Misafir 03.04.2009 20:10
ne bılıyorsunuz avukatın abartmadıgını hadı ben avukatım dıye kasılmaya başladı ıse hemen oyle yoru yapmayın
Misafir 03.04.2009 20:08
istanbul polis devletidir . bunu herkes boyle bilsin . hukuk devleti olmak icin once hukuku tam uygulamak lazim . sizler hukuku kendi cikarlariniz icin kullanirsaniz poliste kendi hukukunu uygular .. o yuzden istanbulda daha dikkatli olmanizi tavsiye ederim
Misafir 03.04.2009 19:34
bunu avukata yapıyorlarsa vay normal bir vatandaşın haline
Misafir 03.04.2009 19:32
polis nerden alılıyor bu gücü ona bakmalıyız yoksa böyle vakalar çok olur
Old 04-04-2009, 13:59   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Önemli Yorumlar...

Bu düşmanlığın sebebi nedir?

Kimse hakkına ulaşamadı mı?

Herkes aşağılanarak mı büyüdü?

?

?
Old 04-04-2009, 15:50   #4
Gemici

Alıntı:
Yazan Haber
Avukat kimliğimi görünce hepsi bir anda ortadan kayboldu.

Birde avukat kimliği olmayanın durumunu düşünelim!

Saygılarımla
Old 04-04-2009, 17:24   #5
Av.H.Sancar KARACA

Yorumlar daha vahim.

Ağrıyan yer

Beynime beynime
İnse de yumruk
Moraran yer
Yüreğim oldu
Canımın emini bilip
Uyurken ben
Sen sancı olup
Yağdın üstüme
Old 04-04-2009, 18:09   #6
Admin

Hiçbir kontrol olmadan, rastgele internet ziyaretçilerinin "düşünce"lerini paylaştığı bir platformda yer alacak "görüş"lerin dikkate alınmaya değer olmadığı kanaatindeyim. Böyle bir platforma eklenecek bir yorum 8 yaşında bir çocuğa da ait olabilir, temyiz kudreti olmayan bir kişiye de, 4 promil alkollü bir kişiye de.

Elbette herkesin düşündüğünü ifade etme özgürlüğü var. Neyse ki, benim de, herkesin ifade özgürlüğünün semeresine maruz kalmaktan imtina etme ve zamanımı ayırmama değecek görüşleri dikkate alma özgürlüğüm var.
Old 04-04-2009, 22:18   #7
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Yorumları okudum. Genel ve yıllara dağılmış düşüncelere uygun bir yelpaze ile karşılaştığımı söyleyebilirim.

(Yelpazenin gözlüğü ile: )

-Avukatlık mesleği zaman zaman "Mahkum olunan" bir meslektir.

-Mecbur, mahkum etmesin, ama yoksun da etmesin denilen mesleklerdendir.

-Mesleğe yönelik saygısızlık ve alaycılığın temelinde, kah meslektaşların olumsuzlukları, ama çokça da mesleğe özenme="Kendini yakıştırma" yer alır.

-Doktorluk mesleği de özenilen mesleklerdendir. Ama eleştiri ve alay oklarına genellikle hastabakıcılar yahut kırık çıkıkçılar kendilerini özne görürken, avukatlık mesleğinin ikame öznesi hemen her birey olabilir, çünkü avukatlar, zaten "Kuş kondurmazlar". Alt tarafı bir kaç hukuk kitabı okumuşlardır, oysa kendileri okumuş olsa bu ülke nasıl da düzgün bir ülke olacaktır.

-Uzak ve erişilmez "gibi" görünen, sevilmez. Oysa gerçekte herkes ulaşılabilir ve eşittir. Aksi duyguya sahip olanları ikna edemezsiniz. Onları psikolojik olarak durdurabilecek ve anlamsız yoksunluk duygularını yokedebilecek , öfkelendikleri eşitsizlik yanılsamalarını yok etmese de "Anlamlandırabilecek" -Esasen dizginlenemez akıl dışılıkları dizginleyebilecek- yegane güçse, trajik biçimde, yine "Erkten" (Erk=Üniforma!) başkası değildir. (Hele de o üniforma avukatı da dize getiriyor, yahut kolunu filan çıkarıyorsa, ala! Erkin kılıcı yine başkasındaymış, ne gam! )

Saygılarımla...

*NOT: Avukatları iticiliklerinden arındırıp, sevimli kılabilmenin bir yolu, yahut, salt bir tarafın vekilliğini üstlendikleri anda taraf-hasım hissedilmelerinin önüne geçebilecek bir mekanizma da ne yazık ki yok. Yegane yol, okuyup yazabilen, yazdığını düşünüp, düşündüğünü söyleyip, okuduğunu anlayabilen bir toplum yaratmaktan geçiyor.
Old 05-04-2009, 15:04   #8
Av.Suat Ergin

Benim dikkatimi başka bir şey çekti. İstanbul'da polisin avukat dövdüğü son 10 olayın, 8 tanesinin Kadıköy'de geçmesi bir tesadüf müdür? İlçe Emniyet Müdürü bu işe ne der acaba?
Old 05-04-2009, 15:29   #9
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Gemici
Birde avukat kimliği olmayanın durumunu düşünelim!

Saygılarımla

Düşünün ama sormayın lütfen...

Haklarını bilen insanlar mesleği ne olursa olsun ne yazık ki haksızlığa uğruyor.

Sn Suat Ergin'in mesajının tekrar düşünülmesi taraftarıyım. Belli bölgelerde belli sorunlar yoğun yaşanıyor. Kadıköy ü bilemem ama her il de malesef belli bölgelerin olduğunu bizzat biliyorum.
Old 06-04-2009, 13:38   #10
av.metinmso

Arkadaşların avukata ihtiyacı olmaz umarım, bu kadar nefret ettiklerine göre iyi anlaşamazlar..
Old 15-04-2009, 14:25   #11
kevser06

Avukatları sevmeyen insanları ben de hiç sevmiyorum, yardımcı olacağım varsa da olmuyorum. Cahillikten başka hiçbişey değil. Gülüp geçmek en iyi cevap böyle insanlara
Old 15-04-2009, 15:41   #12
handekumas

Haberden çok yorumlar beni düşündürüyor
Gerçi şaşılacak bir durum da yok, çoğu insan önce polisleri sonrasında avukatları sevmiyor. Bir polis kızı avukat olarak iki yönden de acısını çok çektim bunun, iyi biliyorum
Old 09-01-2010, 17:51   #13
adliyargı

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Yorumları okudum. Genel ve yıllara dağılmış düşüncelere uygun bir yelpaze ile karşılaştığımı söyleyebilirim.

(Yelpazenin gözlüğü ile: )

-Avukatlık mesleği zaman zaman "Mahkum olunan" bir meslektir.

-Mecbur, mahkum etmesin, ama yoksun da etmesin denilen mesleklerdendir.

-Mesleğe yönelik saygısızlık ve alaycılığın temelinde, kah meslektaşların olumsuzlukları, ama çokça da mesleğe özenme="Kendini yakıştırma" yer alır.

-Doktorluk mesleği de özenilen mesleklerdendir. Ama eleştiri ve alay oklarına genellikle hastabakıcılar yahut kırık çıkıkçılar kendilerini özne görürken, avukatlık mesleğinin ikame öznesi hemen her birey olabilir, çünkü avukatlar, zaten "Kuş kondurmazlar". Alt tarafı bir kaç hukuk kitabı okumuşlardır, oysa kendileri okumuş olsa bu ülke nasıl da düzgün bir ülke olacaktır.

-Uzak ve erişilmez "gibi" görünen, sevilmez. Oysa gerçekte herkes ulaşılabilir ve eşittir. Aksi duyguya sahip olanları ikna edemezsiniz. Onları psikolojik olarak durdurabilecek ve anlamsız yoksunluk duygularını yokedebilecek , öfkelendikleri eşitsizlik yanılsamalarını yok etmese de "Anlamlandırabilecek" -Esasen dizginlenemez akıl dışılıkları dizginleyebilecek- yegane güçse, trajik biçimde, yine "Erkten" (Erk=Üniforma!) başkası değildir. (Hele de o üniforma avukatı da dize getiriyor, yahut kolunu filan çıkarıyorsa, ala! Erkin kılıcı yine başkasındaymış, ne gam! )

Saygılarımla...

*NOT: Avukatları iticiliklerinden arındırıp, sevimli kılabilmenin bir yolu, yahut, salt bir tarafın vekilliğini üstlendikleri anda taraf-hasım hissedilmelerinin önüne geçebilecek bir mekanizma da ne yazık ki yok. Yegane yol, okuyup yazabilen, yazdığını düşünüp, düşündüğünü söyleyip, okuduğunu anlayabilen bir toplum yaratmaktan geçiyor.
Sn.Av.Şehper Ferda DEMİREL

Düşüncelerinize katılıyorum lakin kalın alıntı yaptığım maddeler hariç.Avukatlığın toplum nazarında bu kadar itici bulunmasının asıl nedeninin özenti olmadığı kanaatindeyim.Avukatlığa karşı oluşan bu olumsuz düşüncenin temelinde avukatların sanki sürekli hukuk boşluğu arayan,haklıyı değil sürekli haksızı,suçluyu savunan insanlar olduğu düşüncesidir.Bir de tabi avukatlığın tabiatı gereği davalı tarafa hısım olması da bu düşünceyi davalı taraf açısından körükler.

Saygılar.
Old 11-01-2010, 11:38   #14
Av. Fatih KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Benim dikkatimi başka bir şey çekti. İstanbul'da polisin avukat dövdüğü son 10 olayın, 8 tanesinin Kadıköy'de geçmesi bir tesadüf müdür? İlçe Emniyet Müdürü bu işe ne der acaba?

Sn. Ergin,

Tüm bu olaylarda ilçe emniyet müdürünün ne gibi bir payı vardır bilmiyorum. Olayların neredeyse tamamı Moda Sahili civarında veya Rıhtımda gerçekleşmiş. 2009 yılında Kadıköyde emniyet müdürünün yanı sıra birçok amir de değiştiğinden, bu türden olaylarda büyük bir azalma var.
  • Meslektaşımız Sn. Av. Malik ZENGİN'İ darp ettiği iddia edilen polislere İnsan Hakları İl Disiplin Kurulu tarafından disiplin cezaları verildi ve Kadıköy Kaymakamlığı tarafından da soruşturma izni Cumhuriyet Savcılığına gönderildi.
http://www.istanbulbarosu.org.tr/Det...atID=1&ID=4698
  • Bir diğer meslektaşımız Sn. Av. Muammer ÖZ'Ü darp eden polis memurlarının yapılan yargılamasında ise Kadıköy Asliye Ceza Mahkemesi, sanık polis memurlarının cezalandırılmasına karar verdi.
http://www.istanbulbarosu.org.tr/Det...atID=1&ID=4724

Böylesi çirkin olaylar, dünyanın her yerinde maalesef oluyor. Geçtiğimiz haftalarda Fransada bir kadın meslektaşımız görevi gereği gittiği bir karakolda gece boyunca polisten dayak yediği, kötü muameleye maruz kaldığı ve soğuk kış gecesinde su ile ıslatılıp çıplak vaziyette sokağa atıldığı gerekçesiyle şikayetçi oldu. Bunun üzerine Paris Barosu bir yürüyüş organize etti ve baroya kayıtlı avukatların neredeyse tamamı bu eyleme katıldı. Dileğim, böylesi davranışlara kimsenin maruz kalmamasıdır. Dilim böyle söylemekle birlikte aklım, dünyada işkenceye karşı mücadele eden, hak arayan, güçlüden, zalimden, devletten, bireyden, vs... kimseden korkmayan bir mesleğin mensubu olarak, bu gibi haberlerin az da olsa karşımıza çıkacağını söylüyor. Yine de, meslektaşlarımın birçoğunun "demirden korkan trene binmez" düsturundan hareketle, yılmayacağını da adım gibi biliyorum.

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA
Old 11-01-2010, 12:17   #15
Av.Kaan

Aslında "olay abartılmış olabilir" yorumlarına paralel şekilde, haberi okurken ben de bi "acabaya" kapıldım. Bir şeyler olmuşsa da anlatıldığı gibi olmasının çok zor olduğunu düşündüm. Ancak yorumlarda "ne yazık ki ben de gördüm, yapmayın diyen simitçiyi bile dövdüler" denince doğru olduğuna kanaat getirdim.

Asıl söylemek istediğimse şu, haberin "avukat" eksenli ele alınmaması ve bizim yorumlarımızın da buna göre şekillenmemesi gerekir. "Başınıza gelecekler.." başlığı hatalı olmuş. Şu şekilde denebilirdi: Hakkını arayan kişinin başına gelecekler...
Old 14-01-2010, 15:14   #16
Recep Ayer

Merhaba,
Toplumdaki algılamalar her zaman doğruyu yansıtmaz.Meslek hayatımızda öyle insanlarla karşılaşmısızdır ki avukatlardan tutun birçok meslek mensubuna yoğun bir güvensizlik duyulduğunu hissedersiniz.Bu güvensizlik önyargısının çok azının doğru olduğu ve yine azının makul kabul edilebileceği düşünülse bile çoğunun boş ve dayanaksız düşünceler olduğunu görürüz.Zira ömründe adliyeye işi düşmemiş veya adalet mekanizmasının nasıl işlediğinden habersiz yığınla insan vardır toplumda.İşi adliyeye veya avukata düştüğünde biraz tanır adli mekanizmayı.
Yeşilçam veya Holywood filmlerinden avukat,savcı veya hakim algılaması olanlar ve filmler üzerinden bu meslekleri tanıdığını sananlar vardır.
Sonuç olarak önyargılar ve genellemeler insanlara hem kolaylık sağlar hem de cehaletlerini örter.Kolaylık sağlaması meseleyi tanıdığını ve kendince bildiğini ve hallettiğini sanması açısındandır.Fazla düşünmez önyargılı olanlar.Toplumsal önyargılar her zaman olmuştur.
Bazı yorumcuların belirttiği üzere internette yorum yapan ve isim belirtmeden insanlara ,mesleklere hakaret edenler aslında ciddiye alınmamalı.En çok hakaretleri gazete köşe yazarlarına yapan ciddiye alınmayacak, kim olduğu belirsiz,ruh sağlığı şaibeli bazı internet kafe çocuklarının yorumlarından genel bir yargı ortaya çıkarmak çok sağlıklı olmasa gerek.
Kemal Karpat'ın dediği üzere toplumu elitler yönlendirir ve elitlerin kalitesi önemlidir.Bu konuda eli kalem tutan ve elit diyebileceğimiz bilgi birikimine sahip insanların ve toplumdaki aklı başında ve yerinde insanların görüşleri nedir mesleğimiz konusunda?Onların algısı daha önemlidir bence.Elitist bir bakış açısı olarak algılanmaz umarım.
Herkese selamlarımla...
Old 14-01-2010, 16:28   #17
Kılıç&Kılıç

Çok acıdır ki polisler her yerde kaba davranıyorlar ve yine çok acıdır ki barolar birliği elini masaya vurmaktan acizdir. Polisin yaptıklarının yanına her zaman kar kaldığını biliyoruz, Bu gibi konuların üstüne gidemiyoruz belki de ve polis her sağlam çıktığı olaydan sonra daha da güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor. Benim için daha da vahimi televizyonlarda bir sürü polis dizisi boy gösteriyor ve çoğunda suçlulara ( suçlu da olsa polisin kimseye kaba kuvvet uygulamaya hakkı yoktur ) kaba kuvvet uygulanıyor ve bunun normal bir durum olduğu gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi