Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hacizle alakalı bir soru

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-10-2007, 17:20   #1
tiyerianri

Varsayılan hacizle alakalı bir soru

tebligat yapılan yere hacze gittim ancak dükkan başkasının üzerine.Vergi levhasında durum gayet açıktı.Haciz yapamadan geri döndüm.Bu durumda yapılacak bir şey yok mu?Ne tavsiye edersiniz teşekkürler
Old 30-10-2007, 17:56   #2
sailor1981

meslektaşım tebligat yapılan adreste başka vergı levhası asılı olması hacişze engel degil zira bir işyerinde birden fazla vergi levhası olabilir.borçluya ait oldugu kanısındaysanız haczedin istihakkakla onlar ugrassın..ben aynı olayı yasadın fakat borcluyu dukkanın cevresınde gördum ve kactıgını zapta gecırttım..kolay gelsın..
Old 30-10-2007, 19:49   #3
üye19870

Meslekdaşım siz pek ala haciz yapabilirsiniz. Üstadların da dediği gibi onlar istihkakla uğraşırlar.
Old 30-10-2007, 23:20   #4
sagalife

Üstad bu olay uygulamada sıkça karşılaşılan bir durum.Kaldıki benim meslekde daha bir yılım dolmadı ama staj dahil çalıştığım bürolarda çıkdığım hacizlerde çok büyük bir oranda bu olayla karşılaşıyoruz.Genelde insanlar -ki borç takıp ödememe taraftarı olanlar-vergi açılışını başkaları adına yapıp haczi önleyeceklerini düşünüyorlar.Eğer gerçekten o iş yerinin borçluya ait olduğunu düşünüyorsanız haczinizi yapın gerekirse muhafaza da yapın...Ben böyle durumlarda mutlaka haczi mi yaparım,eğer gerçekten iş yerinin boçlunun olduğuna kanaat getirmişsem hemen muhafaza da yaparım. Tebligatın o adrese yapılması,borçlunun haciz sırasında orda olması, borçlu adına kartvizit veya yazılı bir iki belge bulabilmeniz avantajlarınız olur.
Hukuki olarak zaten istediğiniz adreste haciz yapabilirsiniz ama amacınız gerçekten borçluya ait olan ve borçlunun adına gözükmeyen mallarını haczetmek ise mutlaka bir açık yakalarsınız.İş yeri telefonları kimin üzerine bunları araştırın borçlu adına kayıtlı olur genelde bunu atlarlar akıllarına gelmez yani,bu durum da da istihkak iddiaları hemen reddolunur. Veya borçlu orda ve ben sadece işciyim diyorsa sigorta kayıtlarını isteyin s.s.k. ya şikayet ederim diyerek sıkıştırın bu da çok etkili bir yoldur..Kısacası bu durumlarda iş size düşer açık yakalayıp borçluya çaresi olmadığını hissettirin zaten borcunu kabul etmek zorunda kalır..iyi günler
Old 31-10-2007, 11:43   #5
Aybüke Kağan

borçlunun sürekli olarak bulunduğu işyerine tebligat yaptım.İşyerindeki daimi eleman tebligatı almış.borçlu beni aradı.büroma gelin taksitlendirme yapalım dedim.ben borcumu ödiycektim alacaklı gelip teslim almadı,avukatlık ücretini ve icra masraflarını ödemem dedi ve telefonu yüzüme kapattı.Ertesi gün icra dairesini gittiğimde işyerinin vergi levhası adına olan kişi tebligatı iade etmiş.Beyanında bu isimde bir ŞAHIS İŞYERİMDE ÇALIŞMAMAKTADIR,ELEMAN HATAEN TEBLİGATI KABUL ETMİŞ demiş.Sizce ne yapmalıyım?

Teşekkürler.
Old 31-10-2007, 14:11   #6
üye20036

T.C.
YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2003/14325
K. 2003/18168
T. 22.9.2003
• HACİZ ( İcra Müdürünün Alacaklının İsteği Doğrultusunda Haciz Yapmak Zorunda Olması )
• İSTİHKAK HAKKI ( Üçüncü Kişi veya Borçlunun İstihkak Hakkının Saklı Olması )
• HACZİN KALDIRILMASI ( Alacaklının Haciz Koydurduğu Mal Üzerindeki Haczin Kaldırılmasını İsteyebilmesi )
2004/m.85
ÖZET: İcra müdürü alacaklının isteği doğrultusunda haciz yapmak zorundadır. Üçüncü kişi veya borçlunun istihkak hakkı saklıdır. Alacaklı haciz koydurduğu mal üzerindeki haczin kaldırılmasını isteyebilir.
DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki Alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü :
KARAR : İİK.nun 85. maddesi gereğince İcra Müdürü alacaklının talebi doğrultusunda haciz yapmak zorundadır. 3. kişinin veya borçlunun istihkak iddiasında bulunma hakkı saklıdır. Öte yandan alacaklı haciz koydurduğu malın üzerindeki haczin kaldırılmasını da talep edebilir. Somut olayda alacaklının belirtilen doğrultuda işlem yapmasında usulsüzlük bulunmadığından mercice şikayetin kabulüne karar vermek gerekirken reddi isabetsizdir.
SONUÇ : Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile merci kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK.366. ve HUMK.428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 22.09.2003 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 31-10-2007, 18:04   #7
üye18332

Önemli

Böyle bir durumda hacze gittiğinizde evrak araştırması yapma hakkı vardır.Dolayısıyla icra müdür yar.yada memur yasadaki bu hakka dayanarak (İİK 80-81 ) araştırma yapabilir.Genelde bu durumda hep bir evrak bulunur!
İstihkak ile ilgili onlar uğraşsın konusuna katılıyorum.
Aynı olay benim başıma gelmişti.Üstelik adam kendini inkar ediyormuş,tanımıyorduk bu sayede tanışmış olduk!"Burası aradığınız yer değil" dedi.Zİra aradığımız adamla beraber şirketti."Burada hiç bir şey bulamayacaksınız sizi şikayet edeceğim" dedi.Tüm riski üstüme aldım ve pos makinasından çıktı aldık baktık ki aradığımız şirket anteti,sonrası çorap söküğü gibi geldi.Adam hiç istifini bozmadı sağolsun!!! HErkes şaşkınlıktan kaçıştı tabii.Hem muhafaza yaptım hem kısmi ödeme aldım.Sonrasında borç kapandı.
Kanuna dayanan bu hakkınızı kullanın ve çekinmeyin.Kolay gelsin..
Old 31-10-2007, 18:57   #8
sagalife

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
borçlunun sürekli olarak bulunduğu işyerine tebligat yaptım.İşyerindeki daimi eleman tebligatı almış.borçlu beni aradı.büroma gelin taksitlendirme yapalım dedim.ben borcumu ödiycektim alacaklı gelip teslim almadı,avukatlık ücretini ve icra masraflarını ödemem dedi ve telefonu yüzüme kapattı.Ertesi gün icra dairesini gittiğimde işyerinin vergi levhası adına olan kişi tebligatı iade etmiş.Beyanında bu isimde bir ŞAHIS İŞYERİMDE ÇALIŞMAMAKTADIR,ELEMAN HATAEN TEBLİGATI KABUL ETMİŞ demiş.Sizce ne yapmalıyım?

Teşekkürler.
Değerli Meslektaşım.Bu şekilde iade edilen tebligatın iadesinin hiç bir geçerliliği yoktur.Yeterki tebligat usulüne uygun yapılmış olsun.

Aynı şeklide benim başıma gelen olayda tebligat borçlunun annesine yapılmış ve daha sonra babası burası benim evim oğlum bu evde yaşamıyor annesi yanlışlıkla tebligatı almış diye tebligatı iade etmişler.Ben konuyu araştırdım ve bu şekilde tebligatın iade edilmesinin bir geçerliliği olmadığını ve bu konuda tebligatın yanlış alındığını iddia eden tarafın tebligatın iptali yönünde dava açması gerektiğini öğrendim. İcra dairesine gidip haciz talimatını aldım,bir sorun da çıkmadı..kolay gelsin
Old 01-11-2007, 16:51   #9
Aybüke Kağan

Sayın sagalife,

tebligat yapılan adres borçlunun ailesinden birinin adresi olsa sorun yok.Ancak tebligat işyeri adresi ve borçlu fiilen orda.işyeri sahibinin yakını.işyeri sahibinin olmadığı günlerde telefonlara bakıyor.ssk kaydı falan hiçbirşey yok.

icra müdürü talebimizi kabul edip hacze çıksak dahi vergi levhası başkası adına.Sanırım bu durumda yapmam gereken borçlunun ev adresini tespit edip yeniden tebligat çıkarmak.Teşekkür ederim.
Old 01-11-2007, 21:11   #10
sagalife

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
Sayın sagalife,

tebligat yapılan adres borçlunun ailesinden birinin adresi olsa sorun yok.Ancak tebligat işyeri adresi ve borçlu fiilen orda.işyeri sahibinin yakını.işyeri sahibinin olmadığı günlerde telefonlara bakıyor.ssk kaydı falan hiçbirşey yok.

icra müdürü talebimizi kabul edip hacze çıksak dahi vergi levhası başkası adına.Sanırım bu durumda yapmam gereken borçlunun ev adresini tespit edip yeniden tebligat çıkarmak.Teşekkür ederim.

Üstad takip şimdilik kesinleşmiştir.Şimdilik derken dosya boçlusu ileriki aşamalarda tebligatın usulsüz olduğunu ileri sürebilir bunun yolu da icra mahkemesine dava açmasıdır.İşyeri sahibinin tebligatı iade etmesinin bir önemi yoktur.
Ama sizinde söylediğiniz gibi boçlunun o iş yeriyle hiç bir bağlantısı yoksa ileri ki aşamalarda bir avukat yardımı alarak tebligatı iptal edebilir.Sizin de dediğiniz gibi en sağlıklı yok boçlunun ikamet adresini bulup tekrar tebligat göndermek olur.
Ancak ikamet adresini bulamıyorsanız ve işyeri vergi levhası adına olan şahıs da boçluyu tanıyorsa ve icra memuruna da durumu anlatır ve amacımız borçluyu bulmak ve bocu kabul ettirmek olduğunu izah ederseniz tecrübelerime dayanarak siz kararlı bir şekilde malları kaldıracağınızı söyleyerek hacze başlarsanız iş yeri sahibi zaten boçluyu arar,bulur hatta bağırıp çağırıp gel benim mallarımı kaldırıyorlar bu işi çöz falan der.Yani bu gibi olaylarda yaratıcılığınızı kullanın,büyük bir ihtimalle çözersiniz..
Bu iş gerçekten çok zevkli yani borç takıp kaçan, adresini telefonunu saklayan boçluyu kimseye zarar vermeden dedektif gibi bütün kozlarınızı oynayarak başka şahıslar üzerinden bulmak ve tahsilat yapmak.Ve ardından başarınızı kutlamak....Saygılar....
Old 02-11-2007, 13:15   #11
Aybüke Kağan

icra memuruna açıklama yapmamın pek sonuç doğuracağını sanmıyorum.Vergi levhası başkası adına olduğunda haciz yapmıyorlar zaten.çünkü icra memurunun yaptığı işlem şikayet konusu olabilir.Ama borçluyu o adreste bulma ihtimalimiz yüksek.En azından taahhüt alabiliriz .

Saygılarımla.
Old 09-11-2007, 23:19   #12
Mustafa BARAN

Bende burada bulunan hukukcu avukatlarımın ileri sürmüş olduğu beyanlarına katılıyorum. İcra memuru haciz mahalline gittiğinde levha kimin üstüne olursa olsun. Öncelikli olarak bu hususu tutanağa geçirecek. Ve alacakli vekilinin talebine göre işlem yapacak. Alacakli vekili illaki haciz yapılsin diye talepte bulunursa icra memuru veya icra müdürü bu talebi tutanağa geçirip ondan sonra tüm sorumluluk bana ait şeklinde alacakli vekilinin talebini aldiktan sonra haciz işlemi yapacak. Borçlu tarafta bu iddiasini ispatlamasi için istihkak ihtaratı yapıp haciz mahalinde ayrılacak. İstihkak hakkı herkesin talebi icra hakimi bu konu ile ilgili olarak icra müdürüne ceza vermediği de açıktır bu nedenle icracı arkadaşlarin bu hususla ilgili görevlerini yapmasi gerekiryor aksi taktirde şikayet konusu olması halinde işlem yapılacağı açıktır.
Old 12-11-2007, 10:11   #13
ali ekmekçi

Burada bilhassa İİK 97.maddeye göre haciz mümkün gibi görünüyor
Old 12-11-2007, 11:17   #14
Aybüke Kağan

Son gelişmeyi paylaşma gereği duydum.
Borçluya ait kart vizit bulduk.Kart vizitteki adres,tebligat yaptığımız adres.İcra dosyasına talep açtım ve müdür reddetti.

''yeni yeni şeyler çıkarmayın.tebligat iade edilmiş.tebligatı alan da iade eden de 3.kişi.postacının hatası.o tebligatı yapmamalıydı .Borçlunun haberi dahi yoktur.'' dedi.

''ben de o halde tebligat alan her kişi bizzat borçlu değilse gelip iade etsin.iadeyle kenara çekilip otursunlar.Ondan sonra alacaklı ne yapacak ?ben hacze çıkmak istiyorum.borçlunun kart viziti de var.usülsüz tebligat için dava açsın'' dedim.

''Ben talebinizi reddettim.dava açıp karar getirin'' dedi.

Bugün dava açacağım.Herkese iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi