Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş hukuku ile ilgili Tavsiye

Yanıt
Old 06-11-2011, 12:50   #1
asg

Soru İş hukuku ile ilgili Tavsiye

İyi bayramlar ,
Büromu yeni açıyorum ve daha önce çalıştığım bürolar hep icra ağırlıklı olduğu için bazı güvensizlikler yaşamaktayım.Elimdeki dosyada müvekkilimin şube yetkilisi olarak çalıştığı istanbul merkezli bir şirket hiç bir şeyden haberimiz yokken telefonla tasviye halinde olduklarını merkezdeki bütün işçileri işten çıkardığını tazminatların ödeneceğini bildirdi.Müvekkilime de bayramdan sonra avukatlarıın izmire gelip görüşeceklerini tazminatının ödeneceği söylenmiştir (şirket elinde üç sene önce her çalışana imzalatılmış istifa mektubu vardır).Benim kendisine tabii ki birkaç tavsiyem oldu ama bu durumda siz avukatı olsaydınız ne yapardınız?İş kanunu ,elimdeki bir kaç kaynaktan araştırdım bana tavsiye edeceğiniz yollar ve usul olarak eksiklerimi tamamlayabileceğim bir kaynak önerebilir misiniz?Teşekkürler.
Old 06-11-2011, 21:00   #2
Av.Bülent AKÇADAĞ

1- Yeni büronuz hayırlı olsun. Bol kazançlar dilerim

2- Anlattığınız/Anladığım kadarı ile ortada işveren tarafından yapılan bir haksız fesih durumu söz konusu. Bu bağlamda işçi alacaklarına bağlı tazminatın işveren tarafından ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde dava yolu açık. Avukat "ben olsaydım". Noter kanalı ile ihtarname çeker ve işverene haksız fesih nedeniyle işçi alacaklarının ödenmesi için süre vererek temerrüde düşürürdüm.

3- Çalışırken verilen ibraname/istifa dilekçe ve yazılarının geçerli olmadığı Yargıtay tarafından da kabul edilmektedir. Bu konuda onlarca Yargıtay içtihadı mevcuttur.

4- En büyük kaynak Türk Hukuk Sitesi başka tanımam ve size de şiddetle tavsiye ederim
Old 07-11-2011, 00:50   #3
Av. Fatma B

Bülent beyin açıkladığı gibi haksız fesih nedeni ile işçi alacakları için dava açmalısınız, kıdem, ihbar, yıllık izin ücreti, ücret alacağı, fazla mesai ücretlerinin tamamı için bir an önce dava açmalısınız. İşe başlarken ya da işçinin çalıştığı dönemde alınan istifa mektubu yok hükmündedir. Hatta çalışırken istifa mektubu alındığını ispat ederek işverenin kötü niyetli olduğunu ispat da edebilirsiniz. Konu ile ilgili THS de daha önce tartışılmış çok başlık bulabilirsiniz size faydalı olacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi