Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilik İçi Tecavüz ve Sadakat Yükümlülüğüne Aykırı Davranan Eşin Boşanma Talebi

Konuyu Kilitleyin
Old 10-12-2007, 01:53   #1
Konuk

Varsayılan Evlilik İçi Tecavüz ve Sadakat Yükümlülüğüne Aykırı Davranan Eşin Boşanma Talebi

herkese merhaba.. bu mesajım belkide tepki alacak ama hayatta hersey insanlar için.. 25 yasında bi erkeğim bu persembe bosanma davam var davalı eşimle protokol imzaladık kısmetse tek celsede biticek.. ancak benim sorum şuki ayrı yasadıgımız dönemde ben bir kadına aşık oldum daha sonra evli oldugunu öğrendim mutlu olmadıgını ayrılacagını söyledi ve aramızda bir ilişki başladı.son bir aydır kocasına ayrılma istegini belirtiyor ancak kocası kabul etmiyor. boşuna ugrasıyorsunuz ben bosanmıycam demis.. artı dava acamazsın davada sevgilin oldugunu ispatlarım gibi tehditlerde bulunduktan sonra, ilerleyen saatlerde tecavüz etmiş.. psikolojik acıdan yıkılmıs durumda.. olay c.tesi gecesi oluyor

p.tesi karakola basvursa adli tıptan bi sonuc alabilir mi?

bosanma davasında benim varlıgım ispatlanırsa tecavüz mazur görülür mü?

kısacası nasıl bosanabilir?

tepkileri saygıyla karsılıyor, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum...
Old 10-12-2007, 18:40   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Mesajınızın KAHDEM 'i ilgilendiren tarafı kadının evlilik içinde tecavüze uğradığı iddiası sadakat yükümlülüğüne aykırı davranışının boşanma davasındaki etkisidir.

Sırayla yanıtlamaya çalışacağım.

Alıntı:
MADDE 102 - (1) Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlal eden kişi, mağdurun şikayeti üzerine, iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Fiilin vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle işlenmesi durumunda, yedi yıldan oniki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Bu fiilin eşe karşı işlenmesi halinde, soruşturma ve kovuşturmanın yapılması mağdurun şikayetine bağlıdır.

Türk Ceza Kanununa göre cinsel saldırı yedi yıldan oniki yıla kadar hapis cezasını gerektiren bir suçtur.

Bu suçun eşe karşı işlenmesi halinde kovuşturma yapılması şikayete bağlıdır.

Bu durumda mesajınıza konu olan olayda kadın şikayet ettiği taktirde soruşturma yapılabilir.

Cinsel saldırının delilleri konusunda adli tıp gerekeni yapacaktır.Saldırının sadece fiziki bulguları değil ruhsal bulguları ve mağdurda oluşturduğu/oluşturacağı zarar da raporda belirtilmelidir.

Uygulamada cinsel saldırı konusunda uzmanlaşmış bir birimin olmayışı,saldırının doğru raporlanmasında ,özellikle fiziksel bulguların bulunmadığı durumlarda sorun oluşturmaktadır.Önerim,Üniversitelerin Adli Tıp Ana Bilim Dalına da başvurulmasıdır.

Cinsel saldırı her durumda suçtur.Evli kişinin başka bir kişi ile ilişkisinin olması suç olma niteliğini ortadan kaldırmaz.

Şikayet durumunda mağdur avukat tutacak durumda değil ise baro mağdur servisinden kendisine bir avukat atanmasını isteme hakkına sahiiptir.

Bu ceza yargılamasını ilgilendiren bir konuydu.

--------
Boşanma konusuna gelince:

Sadakat yükümlülüğüne aykırı davranan eşin dava açmasına engel bir düzenleme elbette bulunmamaktadır.Fakat dava açan,davalı tarafın az da olsa kusurunu ispat etmek durumundadır.

Bu durumda kadın sadakat yükümlülüğüne aykırı davranışı nedeni ile kusurludur.Davalı eş ise,kadına cinsel saldırıda bulunduğundan (ispatlandığında) kusurludur.

Davaya bakan hakim ,tarafların kusur durumuna göre kararını verecektir.

Kadının bir avukattan hukuki yardım almasını,mali durumu uygun değil ise baro adli yardım servisine başvurmasını öneriyoruz.

Not:Mesajın alanla ilgili olmayan kısmı silinmiştir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi