Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ACİL! ordinoların hukuki niteliği nedir?

Yanıt
Old 03-12-2009, 08:45   #1
ben_c

Varsayılan ACİL! ordinoların hukuki niteliği nedir?

merhaba sevgili meslektaşlarım. 8 aralıkta çok önemli bir duruşmam var ve bu duruşmada ordinoların hukuki niteliğinin ne olduğu sorusuna cevap verebilmem davanın usulü konusunun çözümüne çok büyük katkı sağlayacak. uzun araştırmalarım sonuç vermedi ordinoların ( hisse senedi alım satım emri) hukuken resmi belge mi yoksa özel belge mi olduğu sorusuna cevap bulamadım. bu konuda bana acil olarak yardımcı olursanır çok sevinirim. saygılar..
Old 03-12-2009, 11:47   #2
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan ben_c
merhaba sevgili meslektaşlarım. 8 aralıkta çok önemli bir duruşmam var ve bu duruşmada ordinoların hukuki niteliğinin ne olduğu sorusuna cevap verebilmem davanın usulü konusunun çözümüne çok büyük katkı sağlayacak. uzun araştırmalarım sonuç vermedi ordinoların ( hisse senedi alım satım emri) hukuken resmi belge mi yoksa özel belge mi olduğu sorusuna cevap bulamadım. bu konuda bana acil olarak yardımcı olursanır çok sevinirim. saygılar..

Sayın ben_c,

Konu 2499 S.K. ile mı ilgili veya...?
Anladığım kadarıyla ceza davası söz konusu; konuyu açmanız halinde sorunuza cevap alma ihtimaliniz yükselecektir (diye düşünüyorum )

Saygılarımla...
Old 03-12-2009, 14:09   #3
ben_c

sayın hades; konu ceza hukukuyla ilgili. müvekkilim borsada başka birinin hesabı üzerinden onun onayıyla işlem yapmış; ancak bu onay, işlem yapılan kurum olan menkul kıymetler a.ş. yetkilileri ile adına işlem yapılan kişi arasındaki şifahi görüşmeler sonucu alınan bir onay.. ortada düzenlenmiş bir vekaletname yok malesef.. yani güven ilişkisine dayanarak işlemler yapılmış.
onay üzerine müvekkilim söz konusu 3. şahısın hesabından işlem yapmış ve düzenlenen ordinolar müvekkilimce 3. şahsa imzalatılmış. 4 gün boyunca bu şekilde işlemler devam etmiş.
müvekkilim yaptığı işlemlerden zarar edince 3. şahıs bu zarardan sorumlu olmamak için kötüniyetli olarak müvekkilim hakkında, kendi adına düzenlenen ordinolara müvekkilim tarafından imza atıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuş.
müvekkilim bir devlet memuru. ordinoların resmi belge niteliğinde olduğu gerekçesiyle dava ağır ceza mahkemesinde devam etmekte; ancak ben ordinoların özel belge hükmünde olduğu kanısındayım. ama ne yazık ki bu kanımı somut bilgilere dayandıramıyorum. araştırmalarımdan herhangi bir sonuç alamadım.
bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. ilginiz için teşekkürler, saygılar.
Old 04-12-2009, 13:08   #4
Av.Murat Serezli

Varsayılan ordino

benzer davam asliye ceza mahkemesinde görüldü...spk denetleme dairesinden bilirkişi talep edin...size yardımcı olacağını sanıyorum...belge özel belge niteliğindedir. yapılacak işleme dayanak olmak üzere düzenlenmektedir.

iyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi