Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Savcı Maaşları

Yanıt
Old 10-03-2008, 19:42   #1
belamir

Varsayılan Savcı Maaşları

Değerli meslektaşlarım;henüz 1.sınıftayım.(marmara hukuk)ancak meslek seçiminde kararsızlık yaşıyorum.aslında savcılık istiyorum.çok heyecanlı her an bir cinayet,bir olay var.bu gerçekten mükemmel.parmak izi,adli tıp..ancak maaşları çok merak ediyorum.bilgilendirebilir misiniz beni?ayrıca savcılıktan avukatlığa doğrudan geçiş mümkün mü acaba?
Old 10-03-2008, 23:10   #2
AvFıratArslan

Anayasa Mahkemesi Başkanı 3.826 4.813
Yargıtay-Danıştay Başkanı 3.826 4.813
Yargıtay Cumhuriyet Başs. 3.826 4.813
Danıştay Başsavcısı 3.826 4.813
Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı 3.826 4.813
Anayasa Mahkemesi Üyesi 3.160 4.228
Adalet Bakanlığı Müsteşarı 3.245 4.228
Yargıtay-Danıştay Üyeleri 3.075 3.931
Hakim (1.Sınıf) 3.056 3.732
Hakim (1.Sınıfa Ayrılmış) 2.069 3.032
Hakim (1/1) 1.798 2.553
Hakim (3/1) 1.693 2.396
Hakim (6/1) 1.532 2.125
Hakim (8/1) 1.487 1.929
Görüldüğü gibi malesef tatminkar değil.Bir de bunun yanına mecburi atamalarıda gözönünde bulundurursanız belki yanıtınız değişir. Saygılar..
Old 13-03-2008, 10:28   #3
Procurement Law

Varsayılan Yeni Maaşlar

Fırat bey bu maaşlar 1997 yılına mı ait?
Stajyer hakim/savcı 2.000 YTL'nin üzerinde alıyor da!...
Old 13-03-2008, 20:08   #4
PINAR YILMAZ

katılıyorum bu rakamlar çok eski..Hakimlerimiz de stajyer hakimlerimizde son derece güzel miktarlar kazanıyorlar.
Old 13-03-2008, 21:22   #5
AvFıratArslan

Son Derece GÜzel Mİktarlar Nedİr? Merak Ettİm
Old 14-03-2008, 17:09   #7
PINAR YILMAZ

Çok güzel olan rakamlar şunlar: Stajyer hakimler 2039 YTL yeni başlayan hakimler ise 2400 YTL derece yğkseldikçe artış da güzel oluyor
Old 14-03-2008, 17:48   #8
AvFıratArslan

Gayet yeterliymiş teşekkürler ben yanlış kopyalamışım
Old 15-03-2008, 20:57   #9
avukat k

Değerli meslektaşlarım(ankara hukuk 2. sınıf)peki savcılıktan istifa edip avukatlığa geçiş yaptığımızda avukatlık stajı yapmak zorundamıyız?Yanıtlarınız için şimdiden tşk ederim...
Old 16-03-2008, 01:32   #10
agah

Hakimlik veya Savcılık mesleğinde 4 kıdem yılını dolduranlar istifa edip staj yapmadan avukatlık yapabiliyor sayın okuldaşım.
Old 25-04-2008, 22:56   #11
baran türk

aslında savcının ve hakimin maaşı yapılan işe göre az buluyorum. çünkü savcı ve hakimin karar verebilmesi için ekonomiyi asla kafasına takmamalı. hiçbir zaman geçim sıkıntısı olmamalı. çünkü karar merciii....
Old 25-04-2008, 23:42   #12
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Baran Türk,

Karar mercii olan hangisi: Hakimlik mi savcılık mı yoksa her ikisi mi? Bizim sistemimiz itham ile tahkik sistemlerinin karması olan karma sistem olduğundan mahkemeler biraz savcılık yapıyor ama savcılar hakimlik yapıp karar veremez, verilen kararlara katılamaz. Bu nedenle karar mercii derken savcılığı kast etmemiş olmanız dileğiyle... Saygılarımla,
Özge Yücel
Old 25-04-2008, 23:52   #13
agah

C. Savcılarına, kanunla kamu davası açılmasının ertelenmesi, etkin pişmanlık, şahsi cezasızlık veya delil yetersizliği nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığı şeklinde karar verme yetkisi verilmişse o zaman C. Savcılıklarının da karar veren makamlar olduğunu kabul etmek lazım.Karar mercii derken bunun kastedilmiş olduğunun da düşünülmesi gerekmektedir.Yoksa tabi ki kovuşturma aşamasına geçildikten sonra karar veren makam hakimlik makamıdır.
Old 25-04-2008, 23:55   #14
Doç. Dr. Özge Yücel

Kamu davası açılmasının ertelenmesi, etkin pişmanlık, şahsi cezasızlık veya delil yetersizliği nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığı şeklindeki kararlar karardır ama yargısal karar niteliğinde değildir hiçbir zaman, bu nedenledir ki mahkeme kararları temyiz edilirken savcılık kararlarına itiraz yolu açıktır. Çünkü teknik anlamda yargısal nitelikte karar değildir.
Old 25-04-2008, 23:59   #15
baran türk

orada bahsetmek istediğim hakim... kusura bakmayın belirtmemişim
Old 26-04-2008, 00:28   #16
agah

Sayın Baran Türk sizin bahsettiğiniz hakimlik makamı olabilir.Ama yazınızda YARGISAL KARAR diye belirtmediğiniz için ben yazınızın altına imzamı atabilirim.Sizin bir hatanız yok.Fakat maalesef yazınız yargısal ifadesi eklenerek yorumlanmış.Ben -hakim ve savcının karar verebilmesi- ifadesinden yargılamanın tüm aşamalarını anlıyorum.

Ceza yargılaması, soruşturma aşaması ve kovuşturma aşaması diye ikiye ayrılır.Soruşturma aşamasında asıl yetkili olan makam Savcılık makamıdır.Bahsettiğim KARARLARI almak yetkisi de C. Savcısına aittir.Tabi ki bu konularda sağlıklı ve adil KARARLAR verebilmek için C. savcılarının gelirinin iyi olması lazım.Bu kararlar teknik anlamda yargısal karar değildir.Zaten bu hususu önceki mesajımda, kovuşturma aşamasında karar mercii hakimlik makamıdır şeklinde belirtmiş idim.Dikkat çekmemiş sanırım.
Old 26-04-2008, 00:30   #17
Doç. Dr. Özge Yücel

Yanlış anlaşılma yok ben sadece karar merciinin dar yorumlanmasından yanayım ve aralarında bir fark olduğunu vurgulamaya çalıştım. Saygılarımla,
Özge Yücel
Old 26-09-2008, 13:39   #18
cemadakli

merhablar bende aynı sorunla karsı karsıyayım cok kararsızım savcılık hakımlık benım ıcnde en ıdeal ve en guzelmeslek ama gel gelelim işin ortasında atama gıbı buyuk bır sorun var atamaların kac yılda bır yapıldgını ve tercıh edılebılırlıgını orenmek ıstıyorum
Old 28-11-2008, 17:42   #19
PINAR YILMAZ

Alıntı:
Yazan baran türk
aslında savcının ve hakimin maaşı yapılan işe göre az buluyorum. çünkü savcı ve hakimin karar verebilmesi için ekonomiyi asla kafasına takmamalı. hiçbir zaman geçim sıkıntısı olmamalı. çünkü karar merciii....
Bu rakam düşünülünce iyi bir para aslında ama yapılan işin yanında çok cılız kalıyor. Çünkü hakimlerimiz zaten yoğun bir iş yükü altında çalışıyorlar. Ayrıca işler yetişmeyince gece yarılarına kadar ya da hafta sonları bile adliyede çalıştıklarını düşününce açık çekle çalışmaları gerektiğine hak vermemek elde değil. Saygılar...
Old 28-11-2008, 17:45   #20
PINAR YILMAZ

Alıntı:
Yazan cemadakli
merhablar bende aynı sorunla karsı karsıyayım cok kararsızım savcılık hakımlık benım ıcnde en ıdeal ve en guzelmeslek ama gel gelelim işin ortasında atama gıbı buyuk bır sorun var atamaların kac yılda bır yapıldgını ve tercıh edılebılırlıgını orenmek ıstıyorum
Kesinlikle haklısınız. Atamalar kısa süreli olarak yapılıyor. İşe başladıktan iki yıl sonra tayinininizin çıktığı bile oluyor ve de tercih yapma gibi bir seçeneğiniz yok yanılmıyorsam. Ama yine de güzel meslek Saygılar...
Old 29-11-2008, 01:40   #21
üye3578

Sayın belamir, C.Savcılığı belirttiğiniz gibi heyecanlı bir meslek. Ancak hakimlik ve C.Savcılığını düşünürken, işin maaş kısmını düşünmemeniz gerekir. Ülkemizde birçok meslek grubunda olduğu gibi, bu mesleklerde de yapılan işe orantıladığınızda, verilen ücretin az olduğu, ancak yine ülke şartları gözönünde bulundurulduğunda, yeterli ücret verildiğini belirtmek isterim. Daha 1. sınıftan itibaren C.Savcılığını düşünüyor ve seviyorsanız, eminim çok iyi bir C.Savcısı olursunuz. Çünkü zevkle yapıldığında, manevi boyutu yeterince tatmin edici bir meslek. Başarılar dilerim..
Old 03-12-2008, 10:00   #22
hukukun-üstünlüğü

Aldıkları maaş belirttiğiniz gibiyse eğer bu miktar yapılan işe bakılırsa kesinlikle az.Bu meslek tabi ki para için yapılmaz ama aldıkları maaşın da tatmin edici olması gerek.Madem meslek bu kadar itibarlı,maaşının da ona göre ayarlanması gerekir.Ama tam tersine bir gidiş var sene ortasında yapılan ek zamdan hakim-savcılar yararlandırılmadı.Yakında polisler,öğretmenler hakim savcılardan çok maaş alırlarsa şaşırmam.
Old 08-12-2008, 11:13   #23
Av.Emre Bodur

Alıntı:
Yazan agah
Hakimlik veya Savcılık mesleğinde 4 kıdem yılını dolduranlar istifa edip staj yapmadan avukatlık yapabiliyor sayın okuldaşım.
4 değil 5 yıl malesef sayın bölümdaşım
Old 08-12-2008, 22:04   #24
funda.0633

Hakim de savcı da aynı maaşı alır..Dereceye göre maaş değişir ..parayı çok seviyorsanız(ki aslında herkes sever)bu mesleği düşünmeyeceksiniz ..otopsi en fazla 70 ytl...ama nöbetçisiniz ve o gün otobüs kazası oldu diyelim..40 kişinin ölü muayenesini yapsanızda tek cesedin ölü muayenesini yapmış gibi para alırsınız.savcılık güzel bir meslek..
Old 12-12-2008, 20:02   #25
m_argun

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
savcılık kararlarına itiraz yolu açıktır.

CMK 173/5'i incelediğimiz zaman görüyoruz ki bazı kararlara itiraz edemiyoruz. Bunlar nelerdir? "şahsi cezasızlık sebebi ve etkin pişmanlık halleri nedediyle verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararlar"dır.

Hal böyle olunca Sayın Agah'ın "...etkin pişmanlık, şahsi cezasızlık... nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığı şeklinde karar verme yetkisi verilmişse o zaman C. Savcılıklarının da karar veren makamlar olduğunu kabul etmek lazım..." cümlelerine katılmamak mümkün değildir kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi