Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşandıktan sonra çocukların görülmesi

Konuyu Kilitleyin
Old 30-07-2013, 16:00   #1
Konuk

Varsayılan boşandıktan sonra çocukların görülmesi

merhabalar.
2 yıl önce çocuklarımın babasından ayrıldık. bizi evden çıkardı. boşanma bir başka kadın yüzünden oldu. 1 yıl önce de hakim bey karşı tarafı suçlu buldu ve çocukların velayetinin bende yani annelerinde kalmasına, aylık 750 tl nafakaya ve 20.000 tl maddi manevi tazminata karar verildi.
dava açıldığı günden bu yana hiç nafaka ödenmedi. nafaka davası açtım kazandım hapis kararı çıktı fakat henüz hapis kararı gerçekleşemedi çünkü yaşadığı ve çalıştığı yer belli değil. yüklü miktarda nafaka alacağım var.

asıl sorum şudur. 7 ay öncesine kadar hiç zorluk çıkarmadan çocuklarımı istediklerinde verdim. hatta onlar almak istemediklerinde bile çocuklar istediği için kendim arayıp almalarını rica ettim.
şimdi çocukların babası nikahsız birliktelik yaşıyor ve bunu sosyal paylaşım sitelerinde aleni şekilde sergiliyor. çok uzun zamandır hemen hemen 7 aydır da çocukları aramıyor sormuyor ve görmüyor. bir kaç kez ihtiyacım olduğunda arayıp yardım istemiştim her seferinde sen hallet deyip yüzüme telefon kapatıldı. fakat çocukların büyük dedeleri yine sosyal paylaşım sitelerinden benim adımı geçirmemiş olsa da gizli şekilde bana hakaretler yağdırıyor. çocukları elimden alacağına dair uygunsuz yazılar paylaşıyor. çocukları benim göstermediğime dair hakaretler okumaktayım.
çocuklarımın biri büyük ve asla karşı tarafa gitmek istemiyor. zorla alacaklarını söylüyorlar.
yıllık 15 gün kalmaları gereken zamanda da almadılar ve zaten dediğim gibi en az 7 aydır arayıp sormuyorlar.
sizden ricam. çocuklarımın zorla alınmaması için ne yapmam gerekiyor, daha önce de görüştüklerinde büyük çocuğum geceleri sinir krizleri yada kabuslarla uyanırdı ve zor sakinleştirirdim. gittiklerinde psikolojilerinin bozulabileceğini düşünüp endişelenmekteyim. ve ayrıca alırlarsa eğer mutlaka beni çocuklarımdan habersiz bırakacaklarına eminim. çocuklarımın sağlığı huzuru için alınmamaları için herhangi bir tedbir koydurabilirmiyim bana bilgi verebilirmisiniz.
lütfen rica ediyorum kısa da olsa bir cevap verin. başvurabileceğim yerler varsa onu da yazabilirsiniz.
şimdiden emeğinize sağlık. çok teşekkür ediyorum.
Old 31-07-2013, 10:47   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Anlatımlarınızdan babanın bu zamana kadar, yasal çocuk teslimine yönelik icra takibi yapmadığı anlaşılmaktadır. Baba bu yasal yolu izlemeden çocuklarını almaya gelmesi halinde, çocuklarınızı teslim etme yasal zorunluluğunuz yok. Ancak siz isterseniz bu şekilde baba ile görüşmelerine izin verebilirsiniz. Ayrıca yasal icra prosedürü takip edildiğinde, çocuklar bir sosyal hizmet uzmanı eşliğinde babaya teslim edilmektedir vs.

Baba kişisel ilişkinin tesisi için öncelikle yasal icra takibi yapsın ondan sonra çocuklarınızı kişiye teslim edin.

Dede veya diğer yakınların da çocukla kişisel ilişki kurabilmesi için önce bir mahkeme kararı almaları gerekir. Bu kararda kişisel ilişki süresi de belli olacaktır.

Sizin baba dışında kimseye çocuğunuzu teslim etme gibi bir yükümlülüğünüz şu aşamada bulunmamaktadır.

Bir diğer açıdan çocuğun teslim edilmemesi TCK. anlamında suçtur. Ortada yasal icra takibi ile teslim olmadığından Çocuğunuzu babaya teslim ederken en azından teslim belgesi imzalatmanız yararınızadır.Ve çocuğun ilamda yazan tarihler arasında babada kalacağına ve süre sonunda teslim edileceğine dair imza alınız.
Alıntı:
TCK Madde 234 - (1) Velayet yetkisi elinden alınmış olan ana veya babanın ya da üçüncü derece dâhil kan hısmının, onaltı yaşını bitirmemiş bir çocuğu veli, vasi veya bakım ve gözetimi altında bulunan kimsenin yanından cebir veya tehdit kullanmaksızın kaçırması veya alıkoyması hâlinde, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Öte yandan, eğer baba çocuklarıyla kişisel ilişki kurmuyorsa ve çocuklarınızı teslim ettiğinizde çocukların psikolojileri olumsuz etkileniyorsa yeniden bir dava açabilirsiniz. Bu davada, çocukların baba ile ilişkilerinin en aza indirilmesi şeklinde yeniden düzenleme yapılmasını veya kişisel ilşikinin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Davada uzman bilirkişi (sosyal hizmet uzmanı, pedagog) raporu alınarak durum netleşterilmeye çalışılır. Ayrıca çocuklar kendilerini ifade edebilecek yaşta iseler, onların da görüş ve düşünceleri bu davada etkili olacaktır.

Davanızı bir avukatla birlikte takip ediniz. Maddi durumunuz iyi değilse BARODAN ücretsiz avukat görevlendirilmesini de talep edebilirsiniz.

Saygılarımla
Old 31-07-2013, 15:50   #3
Konuk

Öncelikle ilginiz icin cok teşekkür ediyorum. Gerçekten rahatlamamı sağladı.
Bugüne kadar icra takibi olmaksızın kendi istegimle cocuklarimi babalarina teslim ettim. Her seferinde mutsuz cocuklarimla karsilastim. Ben uzaklasmalarini istemiyordum fakat buyuk cocugum onu göndermemem icin yalvarıyor.
Büyük cocuğum 7 kücügü henüz 2 yaşına girdi. Alındıklarında yanlarında alkol aldıklarını ve sonra cocuklarımın da icinde bulundukları aracı kullandıklarını biliyorum. Eger 7 yaş kendini ifade edebilmesi icin yeterliyse dava acmayı düsünüyorum.
Avukatım var fakat eline ulaştırdıgım delillerde dahil mahkemeye sunmadı ve nafaka davasını acmama karsı cıktı yardımcı olmadı. Ben kendi mücadelemle bu davayı acıp kazandım. Davaları kendim takip ettim ve hepsine gittim. Cocuklarım konusunda Defalarca yardım istememe ragmen herhangi bir acıklama alamadım. Avukatımın vekalet ücretini ilk davamız görülmeden ödedigimi bilmenizi isterim.
Verdiginiz cevap icin tekrar tekrar tesekkür ederim. Emegınize sağlık. Gercekten mükemmelsiniz.
Old 01-08-2013, 10:39   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Büyük cocuğum 7 kücügü henüz 2 yaşına girdi. Alındıklarında yanlarında alkol aldıklarını ve sonra cocuklarımın da icinde bulundukları aracı kullandıklarını biliyorum. Eger 7 yaş kendini ifade edebilmesi icin yeterliyse dava acmayı düsünüyorum.

Sayın Katılımcı,

7 yaş kendini ifade edebilecek, gördüklerini söyleyebilecek bir yaştır. İyl mesajımda da belirtiğim gibi, baba ile kişisel ilişkinin kaldırılması veya en aza indirilmesi için dava açbilirsiniz. 2 yaşındaki çocuk ise tamamen anne bağımlı bir yaştadır.

Davanızın içinde babanın alkollü olarak çocukları da yanında araba kullanmasını hem çocuğunuz hem de şahitlerinizin ifadeleri ile kanıtlayabilirsiniz. Ayrıca kişinin alkollü araba kullanmaktan dolayı aldığı trafik cezaları, ehliyetine el konulması vs.. gibi kanıtlar da olabilir.

Bu tür davalarda, uzman bilirkişilerin tarafların yaşam tarzları ve çocuklarınızın psikolojik tepki ve düşüncelerine de değerlendirebilecek kapasitede olmaları beklenir. Ve değerlendirmeleri hakime işik tutacaktır.

Tüm belge, bilgi, tanık ve delillerinizi dosyaya sunabilir. Araştırma yapılmasını talep edebilirsiniz.

İlk avukatınızla yeni taleplerinizi, nafaka ile ilgili tahsil çarelerini (örneğin üzerine kayıtlı araba varsa satışının istenmesi vs.) görüşüp sonucuna göre kendisini azletmeniz ve yeni bir avukatla yolunuza devam etmeniz de mümkündür.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar,
Old 01-08-2013, 14:54   #5
Konuk

evet daha önce alkollü araç kullanmaktan 6 ay ehliyetine el konulmuştu. bunu kullanmamız mümkün olabilir diye düşünüyorum.
tekrar tekrar teşekkür ederim. yol gösterici oldu.
saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi