Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sakatlık Maaşı ve Dul maaşı birlikte alınabilir mi?

Yanıt
Old 28-04-2010, 12:06   #1
Burcu Etöz

Varsayılan Sakatlık Maaşı ve Dul maaşı birlikte alınabilir mi?

Müvekkilim sakatlık maaşı alırken babası vefat edince dul maaşı da almaya başlamıştır. Fakat geçtiğimiz günlerde dul maaşı alıyorsan sakatlık maaşı alamazsın diye sakatlık maaşını kesip geriye dönük olarak hepsini istemişler? bu yasal mıdır? Yoksa mahkemeye başvurup iptali istenebilir mi?
Old 28-04-2010, 16:21   #2
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Sakatlık maaşı alanların 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun 69. maddesi çerçevesinde , sosyal güvencesi olan anne ve babanın vefatı üzerine yetim maaşı da almalarına bir engel yok diye biliyorum bu sebeple İş Mahkemesine başvurarak işlemin iptalini talep edin .
Old 29-04-2010, 13:37   #4
Av. Engin EKİCİ

Sayın krizantem'in de belirttiği gibi SGK, aynı anda hem özürlü maaşı hem de dul ve yetim maaşını ödememektedir. Alınmakta olan maaş diğerinden düşükse, yüksek olan maaşın bağlanması ya da düşük maaşın diğerinin seviyesine yükseltilmesi için SGK'ya dilekçe sunulabilir. Ayrıca, dul maaşı almakta iken özürlü maaşı da alan şahıstan, ödenmiş olan özürlü maaşlarının SGK tarafından talep edilmesi mümkündür. Kanaatime göre aynı anda iki maaşa hak kazanılamaması hukuka aykırıdır ancak Türkiye'de "sosyal devlet" anlayışından hızla uzaklaşıldığı göz önüne alındığında devletin bu yanlış tutumu karşısında şaşırmıyorum. Saygılarımla..
Old 29-04-2010, 15:20   #5
Burcu Etöz

Yalnız belirtmekte fayda gördüğüm bir husus var müvekkilim sakatlık maaşı almak için başvurduğunda dul ve yetim maaşı aldığını dilekçesinde belirtmiştir. Bu durum farklılık yaratabilirmi?
Old 29-04-2010, 17:13   #6
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Burcu Etöz
Yalnız belirtmekte fayda gördüğüm bir husus var müvekkilim sakatlık maaşı almak için başvurduğunda dul ve yetim maaşı aldığını dilekçesinde belirtmiştir. Bu durum farklılık yaratabilirmi?

Elbette belirttiğiniz bu durum karşısında işin seyri değişebilir. Zira müvekkiliniz dul ve yetim maaş almakta olduğunu beyan etmesine rağmen kendisine özürlü maaşı bağlayan SGK'nın daha sonra " her iki maaş birlikte alınamayacağından ödenmiş olan özürlü maaşlarının iadesi" şeklinde bir tutum içerisinde olması hakkın kötüye kullanılması kapsamında değerlendirilebilir ve kanaatimce öncelikle SGK'ya bu hususu içeren bir dilekçe (icra takibi başlatılmamış ise) yoluyla itirazda bulunmalısınız, itirazınız reddedilir ise dava açmalısınız. Her iki maaşın ödenmeyeceği SGK yetkililerinin bilgisi dahilinde olmasına rağmen ödenmiş olmasından dolayı, belirttiğiniz şekilde başlangıçta müvekkiliniz bildirimde bulunduğu için geriye dönük olarak ödenen maaşlardan sorumlu tutulamayacağını düşünüyorum. Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi