Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bosandiktan Sonra Adima Tapulu Ve Ikamet EttiĞim Ev Icin Acilan Katki Payi Davasi Hk.

Konuyu Kilitleyin
Old 22-06-2008, 21:26   #1
Konuk

Acil Bosandiktan Sonra Adima Tapulu Ve Ikamet EttiĞim Ev Icin Acilan Katki Payi Davasi Hk.

2000 Yilinda Esim Baska Bir Kadin Icin Evi Terk Etti 1 Yil Sonra Bosanma Davasi Acti. 2003 Haziraninda Bosandik. Kizimin Velayeti Bana Verildi. Tarafima O Zamanki Para Ile 25 Milyar Tazminata Hukmedildi(eski Esim Tum Mallarinin,evlilik Birligi Icinde Alinmis 2 Arsa Ve Bir Araba Da Dahil, Uzerine Haciz Koydurdugu Icin Halen Alamadim Ancak Her Ay Maasindan Cuzi Bir Miktar Kesilip Tarafima Verilmekte) Kizim Da Su An, Eski Esimin Maasinin Az Oldugunu Soylemesi Ile Baglanan, 250 Ytl Nafakayi Aliyor Ve Eskisehirde Universitede Muhendislik Okuyor. Eski Esim 2005 Nisaninda 1990 Yilinda Babamin Verdigi Para Ile Alinmis Uzerime Tapulu Ev Icin Katki Payi Davasi Acti.ssk Emeklisiyim Oturdugum Ev Var Ama Universitede Bir Cocuk Okutuyorum Ve Elime Gecen Para Ile Ancak Gecinebiliyoruz 54 Yasindayim Hastayim Bu Nedenle De Calisamiyorum Avukat Da Tutamadim Davaya Kendim Giriyorum Babam Vefat Ettiginden Baska Taniklarim Evi Babamin Verdigi Para Ile Aldigimi Soylediler Evden Katki Payi Alabilir Mi Ve Evdeki Esyalar Icin Baska Bir Katki Payi Davasi Acabilir Mi? Simdiden Tesekkur Ederim.
Old 22-06-2008, 22:33   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın konuk;

Ev sizin anlattığınız biçimde, babanızın size verdiği para ile alınmış ise ve şahitleriniz de bunu bizzat gördüklerini ve bildiklerini ifade etmişlerse lehinizedir. Ev kişisel malınız sayılır.

Eşiniz bu evin alımında ya da değerinin yükseltilmesinde bir katkısı olduğunu kanıtlar ise bu katkısı kadarının sizden almasına karar verilebilir.

Maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuz il Baro'su adli yardım bürolarına başvurarak tarafınıza avukat tayin edilmesini deneyebilirsiniz.

Saygı ile.
Old 22-06-2008, 23:24   #3
Konuk

Önemli

Sayin Av-ufuk Bey Öncelİkle Cevap VerdİĞİnİz İÇİn TeŞekkÜr Ederİm. Ev EŞyalari İÇİn De Sonradan Yenİ Bİr Katki Payi Davasi AÇabİlİr Mİ? Bİr De Medenİ Kanunda Yazan "boŞanmadan Kaynaklanan Dava Haklari BoŞanma HÜkmÜnÜnÜn KesİnleŞmesİnden Sonra 1 Yillik SÜre İÇİnde Zaman AŞimina UĞrar" Maddesİ Bu Dava İÇİn GeÇerlİ Olmuyor Mu? ÇÜnkÜ BoŞanmamiz 2003 Hazİraninda KesİnleŞtİ Ve Katki Payi Davasini 2005 Nİsaninda AÇti.(aÇtiĞi Bu Davayi Da Fazlasina Aİt Haklari Bakİ Kalmak Kaydi İle AÇmiŞlar.)İstedİĞİ Zaman Bu Konu Hakkinda Tekrar Dava AÇabİlİr Mİ? Ayrica Evİm Ve Emeklİ MaaŞim OlduĞu İÇİn Barodan Avukat Atanmiyor.
Old 22-06-2008, 23:36   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

*Boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde,boşanmanın eki niteliğindeki dava hakları zamanaşımına uğrar.

Yasada belirtilen bu süre içinde nafaka,tazminat gibi talepler (daha önce dava konusu yapılmamış ,fergat edilmemiş ve fazlaya ilişkin haklar saklı tutulmuş ise)
dava konusu yapılabilir.

*Mal rejimine ilişkin zamanaşımı ise on yıldır.Kural olarak boşanma olmadan mal rejimi tasfiye alacağı davası açılamaz ve açılsa bile boşanmanın kesinleşmesi gerçekleşmeden karar verilemez.

Bu nedenlerle:
Kişisel mallar ve edinilmiş mallardan oluşan "Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi" için henüz zamanaşımı dolmamıştır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi