Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimle devamlı kavga halindeyiz boşanmak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 11-12-2007, 09:53   #1
Konuk

Varsayılan eşimle devamlı kavga halindeyiz boşanmak istiyorum

Eşimle 1,5 yıl önce evlendim.Bu evlilik öncesi 4 yıllık beraberliğimizvar.Bu evlilikten müşterek bir çocuğumuz bulunmamaktadır.İlk kavgamız evliliğmizin 8.günü başladı ve 2 haftada 1 tekrarladı.Kavgalarımız hakaretlerle hep birimizin evden gitmesiyle son buldu.Ve bu kavgalar nedeniyle 2 tane gebeliğim düşükle sonuçlandı .Artık boşanmak istiyorum .Fakat avukat tutmak benim bütçemi zorlayabilir.İşlem nasıl yürür ve ben ne yapabilirim .Ayrıca eşim çalışmıyor.ona maddi yardım yapmak zorundamıyım?
Teşekkürler
Old 11-12-2007, 10:53   #2
uye8490

Alıntı:
Yazan Konuk
Eşimle 1,5 yıl önce evlendim.Bu evlilik öncesi 4 yıllık beraberliğimizvar.Bu evlilikten müşterek bir çocuğumuz bulunmamaktadır.İlk kavgamız evliliğmizin 8.günü başladı ve 2 haftada 1 tekrarladı.Kavgalarımız hakaretlerle hep birimizin evden gitmesiyle son buldu.Ve bu kavgalar nedeniyle 2 tane gebeliğim düşükle sonuçlandı .Artık boşanmak istiyorum .Fakat avukat tutmak benim bütçemi zorlayabilir.İşlem nasıl yürür ve ben ne yapabilirim .Ayrıca eşim çalışmıyor.ona maddi yardım yapmak zorundamıyım?
Teşekkürler

Sayın konuk öncelikle geçmiş olsun.

Bulunduğunuz ilin barosuna adli yardım talebinde bulunun.Maddi durumunuzu baro değerlendirir ve gerekirse size bir avukat atar.Ancak adli yardım taleplerinin değerlendirilmesinde bir yerden geliri olmama,üzerine kayıtlı menkul ve gayrımenkul mal bulunmama şartları gözönünde bulundurulur.

Bunun dışında davanızı kendiniz açıp kendiniz de yürütebilirsiniz.Buna yasal bir engel bulunmamaktadır.Ancak bir avukatın hukuki yardımından yararlanma belli bir prosedüre bağlı olan yargılamada sizin lehinize sonuçlar yaratabilir.
Boşanmada yoksulluğa düşecek olan eşe diğer eş -durumunun elverdiği ölçüde ve daha çok kusurlu bulunmak kaydıyla- yardım etmek zorundadır.Bu da nafaka ödemek suretiyle olur.Yargılamanın seyri,deliller,eşlerin kusur oranı,eşlerin ekonomik gücü nafakayı ve miktarını tayin etmekte kıstastır.

Gebeliklerinizin düşükle sonuçlanmasında varsa daha önce tutulmuş doktor raporları,şiddete uğradığınızı belgeleyen her türlü yasal belge(karakol tutanağı,doktor raporu vs.)bunun dışında tanık beyanları gözönünde bulundurulur.Hakim tanık anlatımlarını değerlendirirken tanığın akrabalık derecesini gözönünde bulundurur ,bu nedenle mümkün olduğunca aradaki kavgalara birebir tanıklık etmiş ve mümkünse akrabalık derecesi uzak veya akrabalığı bulunmayan tanıkları bildirin mahkemeye.
Tekrar geçmiş olsun.Umarım aydınlatıcı olabildim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi