Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşandığım kocam Tehdit ediyor

Konuyu Kilitleyin
Old 12-09-2019, 13:55   #1
Konuk

Önemli Boşandığım kocam Tehdit ediyor

Merhaba ben eşimden boşandım ama sürekli işe giderken yolumu kesip beni tehdit ediyor. İlk başta o boşanmak istedi annesiyle yaşayacağını söyledi.evden gideceğini söyledi. Ben ve cocuklarım evden taşındık daha sonrada mahkeme kararıyla boşandım.çocuklarım için ev buldum düzenimi tekrar kurdum.ama eski esim annesiyle kavga ettiği için tekrar bizimle uğraşmaya başladı.sürekli beni öldüreceğini bıçaklayacağını söylüyor. Akıl sağlığı yerinde değil.kendimi ve çocuklarımı korumak için ne yapmalıyım.uzaklaştırma aldırsam da 2gün yatar çıkarım ama çıktığımda da seni öldürürüm diye tehdit savuruyor ne yapacağımı şaşırdım bana yardım edin.devlet memuruyum tayinimi aldırmak istiyorum aynı sehirde kalmak istemiyorum.beni koruyacak kimse yok.nasıl bir yol izlemem lazım çocuklarımı da tehdit ediyor telefonlarımı açacaksınız diyo .tehditle her istediğini yaptırmaya çalışıyor.yardım edin.
Old 27-09-2019, 14:42   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Şiddet uygulayanlar,şiddetin kendilerine güç ve yarar sağladığını düşündükleri sürece şiddeti hakimiyet aracı olarak kullanmaya devam edebilirler.

1-Dilerseniz her bir eylem için savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

2-Boşandığınız eşinizin şiddetinin önlenmesi için Aile mahkemesine başvurabilir ve karar verilmesini isteyebilirsiniz.Önleyici karara uymayanların ilk defasında 3 günden 10 güne kadar zorlayıcı cezası alması beklenir.İhlal arttıkça ceza miktarı da artacaktır. Bu zorlama hapsinin ertelemesi ve paraya çevrilmesi söz konusu değildir.

Dilerseniz bu isteğinizi bildiren dilekçede iş yerinizin değiştirilmesini isteyebilirsiniz.

Yakın zamanda Anayasa Mahkemesi ,başvurucunun tedbiren işyerinin değiştirilmesi talebinin reddine hükmeden Aile Mahkemesi kararını hak ihlali olarak değerlendirmiştir.

Alıntı:
Derece mahkemesinin, boşandığı eşi tarafından başvurucuya yöneltilen davranışlar dikkate alındığında başvurucunun içinde bulunduğu ciddi can güvenliği risklerine dair hiç bir somut açıklama, değerlendirme ve gerekçe ortaya kaymadığı anlaşılmıştır. Buna göre karardaki gerekçelerin başvurucunun maddi ve manevi varlığının korunması hakkı bağlamında ilgili ve yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır.

Başvurucunun can güvenliğinin tehlikede olduğunu somut temellere dayalı olarak açıklayarak önce çalıştığı kuruma daha sonra da yargı makamlarına iletmiş olmasına karşın, Bakanlık ve Aile Mahkemesinin şiddet mağduru başvurucuyu korumaya yönelik tedbirleri sağlama yönündeki pozitif yükümlülüklerine uygun hareket etmedikleri görülmüştür. Bu durumda başvurucunun maddi ve manevi varlığının korunması hakkı kapsamında devlete ait pozitif yükümlülüklerin gereği gibi yerine getirildiğinden söz edilemez.
Anayasa Mahkemesi açıklanan gerekçelerle Anayasa’nın 17. maddesinde koruma altına alınan kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkının ihlal edildiğine karar vermiştir.

https://www.anayasa.gov.tr/tr/haberl...hlal-edilmesi/
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi