Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babasi kizimi benden alabilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-08-2010, 00:16   #1
Konuk

Merhaba;
2 yildir Fransa'da yasiyorum.iltica yolu ile oturum aldim. Geldikten 6 ay sonra da kizimi yanima aldim. Burada kizimin dogum belgesini ve iltica pasaportunu ilgili kurumlar verdi. Burada cok iyi bir okula basladi ve bizimle cok mutlu. Burada biri ile evlendim, kizim yanimizda cok mutlu, hic sorun yok.

Oz babasi ben ulkeyi terk ettikten 1 sene sonra Kanadaya iltica etmis (oturumu henuz kabul edilmemis, hala dava surecindeymis) Ben buraya geldikten sonra kizim 6 ay anneannesinde kaldi fakat babasi bir kez olsun onu sormadi. Ya da annesi gitti ben velayetini alayim diye dava acmadi. Ben cocugu aldigimda eski esim Turkiyedeydi ve cocugu aldigim icin Polise ya da savciliga herhangi bir suc duyurusunda bulunmadi. Hatta ben yurt disina cikmadan once bana cocugu alabilmem icin muaffakatname bile verdi. Kizim geldikten sonra bir kez aradi ve yolunuz acik olsun dedi.

Oz babasi Kanadaya gittikten sonra beni aradi ve ona evlendigimi soyledim. Simdi hergun beni tehdit ediyor. Hergun cocugumu alacagini soyluyor. Yeniden evlendigim icin dunyanin en ahlaksiz kadini oldugumu ve bunun hesabini verecegimi soyluyor. Bana gonderdigi e-maillerin hepsinde agir hakaretler var.

Kizimin velayeti bende. Mahkeme kararinda yilda bir ay tatil icin alabilecegi ve pazar gunleri 9 dan 5 e kadar alabilecegi yazili. Ben tatil icin ona gondermek istemiyorum. Cunku gonderirsem bir daha asla geri alamam.

Mahkeme karari turk mahkemesinin karari. Korkudan buradaki mahkemelere gidip karari tanitmak icin dava acamadim. Acaba gidip cocugun babasi nerede ben bilmiyorum desemmi Fransiz mahkemelerine? Arayip sormuyor, odemesi gereken nafakayi (300 Tl) bir kez bile odemedi desem mi?

Rica etsem eski esimin cocugu benden alip alamayacagini soyleyebilir misiniz. Israrla cocugu kacirdigimi soyluyor. Ben cocugu kacirmadim. O zaten anneannesinde kaliyordu . Iltica ettigim kuruma da kizimin gelisi ile ilgili bilgi verdim.

Oz babasi bana dava acarsa cocugu alabilir mi? Yaz tatili icin 1 ay alma hakkina sahip olur mu? Ya alir geri vermezse? Turk mahkemesinin kararini burada tanitmam gerekir mi? Bana dava acarsa Kanadadan nasil haberim olur? (Bu arada Fransada bize ait herhangi bir adres bilmiyor, Fransanin neresinde yasadigimizi bilmiyor.)

Simdiden tesekkurler.

Bu arada kizim alti yasinda.
Old 09-08-2010, 11:03   #2
Levent Cirit

Mahkemenin görüşme günlerinde kızınızı almak babasının hakkıdır. Bu hususta yapacağı icra takibi ile Türkiye'de kızınızı sizden alabilir (sadece mahkemenin belirlediği süreler için). Ayrıca kızınızın velayetinin sizden alınması halinde kızın daha sağlıklı bir gelişim sağlayacağını mahkemede kanıtlayabilirse kızınızın velayetini de alabilir. Ancak tüm bu anlattıklarım Türk hukuku açısından ve Türkiye'de geçerlidir. Fransa'da bu işlerin nasıl yürüdüğü ile ilgili olarak bir Fransız avukattan hukuki yardım almanız lehinize olacaktır.
Old 09-08-2010, 22:43   #3
Gemici

Sayın Konuk,

Burada kizimin dogum belgesini ve iltica pasaportunu ilgili kurumlar verdi. cümlenizi tam olarak anlıyamadım. Ama doğum belgesini ve pasaporu nasıl aldığınız ve hangi kurumun verdiği o kadar önemli değil, kızınızın kimin yanında kalacağı konusunda. Sadece şunu belirtmekte fayda var: İlgili kurumlardan kastınız Fransız kurumları ise, bu kurumlar çocuğun velayetinin sizde olduğunu kabul etmişler demektir.

1. Devletlerarası anlaşmalara göre ergin olmayan(küçük) çocukların velayetinin anneye mi, yoksa babaya mı verileceği konusunda, çocuğun bulunduğu ülke makamları yetkilidir. Bunun anlamı, çocuk Fransa'da olduğu için Fransız mahmkemelerinin velayet konusunda yetkili olduklarıdır.

2. Bu mahkemeler karar verirken babanın veya annenin istekleri ile bağlı değildirler, çocuğun menfaati neyi gerektiriyorsa onu yapmak zorundadırlar.

3. Fransız mahkemeleri bir karar verinceye kadar, Türkiye'deki mahkemenin verdiği karar geçerlidir. Kızınızın velayeti sizde kalır kısacası.

4. Baba çocuğun Fransa'ya, yanınıza gelmesine müsaade ettiği için, çocukla şahsi münasebet kurma konusundaki mahkeme kararının uygulanmasından vaz geçmiş sayılır bir yerde. Çünkü çocuk Fransaya yanınıza geldiğinde, pazar günleri çocuğu göremiyeceğini bilmesi gerekirdi ve biliyordu, çünkü çocuğu görebilme olanakları çocuğun Fransa'ya gelmesi ile ortadan kalkmış olur.

5. Günün birinde herhangi bir avukat vasıtası ile Fransa'da dava açıp(çocuğun bulunmadığı bir ülkede bu davayı açamaz çünkü) çocuğu görmek istediğini veya bir aylığına tatilde görmek istediğini bildirirse, Farnsız mahkemeleri karar verir bu isteğin kabul edilip edilmeyeceğine. Ve söz konusu mahkeme, çocuğu Kanada'ya götürüp geri getirmeyeceği tehlikesini göz önünde bulundurmak zorundadır.

6. Türkiye'den aldığınız, velayetin sizde olduğuına dair kararı Fransa'da tanıtma mecburiyetiniz yok. Kararı tercüme ettirip ilgili makamlara gösterirseniz kanul ederler. Eğer çocuk yuvaya gidiyorsa, çocuğa oturma müsaadesi aldı iseniz veya çocuk için pasaport aldı iseniz, Fransız makamları velayetin sizde olduğunu zaten kabul etmişler demektir.

Saygılarımla
Old 10-08-2010, 22:18   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba;
2 yildir Fransa'da yasiyorum.iltica yolu ile oturum aldim. Geldikten 6 ay sonra da kizimi yanima aldim. Burada kizimin dogum belgesini ve iltica pasaportunu ilgili kurumlar verdi. Burada cok iyi bir okula basladi ve bizimle cok mutlu. Burada biri ile evlendim, kizim yanimizda cok mutlu, hic sorun yok.

Oz babasi ben ulkeyi terk ettikten 1 sene sonra Kanadaya iltica etmis (oturumu henuz kabul edilmemis, hala dava surecindeymis) Ben buraya geldikten sonra kizim 6 ay anneannesinde kaldi fakat babasi bir kez olsun onu sormadi. Ya da annesi gitti ben velayetini alayim diye dava acmadi. Ben cocugu aldigimda eski esim Turkiyedeydi ve cocugu aldigim icin Polise ya da savciliga herhangi bir suc duyurusunda bulunmadi. Hatta ben yurt disina cikmadan once bana cocugu alabilmem icin muaffakatname bile verdi. Kizim geldikten sonra bir kez aradi ve yolunuz acik olsun dedi.

Oz babasi Kanadaya gittikten sonra beni aradi ve ona evlendigimi soyledim. Simdi hergun beni tehdit ediyor. Hergun cocugumu alacagini soyluyor. Yeniden evlendigim icin dunyanin en ahlaksiz kadini oldugumu ve bunun hesabini verecegimi soyluyor. Bana gonderdigi e-maillerin hepsinde agir hakaretler var.

Kizimin velayeti bende. Mahkeme kararinda yilda bir ay tatil icin alabilecegi ve pazar gunleri 9 dan 5 e kadar alabilecegi yazili. Ben tatil icin ona gondermek istemiyorum. Cunku gonderirsem bir daha asla geri alamam.

Mahkeme karari turk mahkemesinin karari. Korkudan buradaki mahkemelere gidip karari tanitmak icin dava acamadim. Acaba gidip cocugun babasi nerede ben bilmiyorum desemmi Fransiz mahkemelerine? Arayip sormuyor, odemesi gereken nafakayi (300 Tl) bir kez bile odemedi desem mi?

Rica etsem eski esimin cocugu benden alip alamayacagini soyleyebilir misiniz. Israrla cocugu kacirdigimi soyluyor. Ben cocugu kacirmadim. O zaten anneannesinde kaliyordu . Iltica ettigim kuruma da kizimin gelisi ile ilgili bilgi verdim.

Oz babasi bana dava acarsa cocugu alabilir mi? Yaz tatili icin 1 ay alma hakkina sahip olur mu? Ya alir geri vermezse? Turk mahkemesinin kararini burada tanitmam gerekir mi? Bana dava acarsa Kanadadan nasil haberim olur? (Bu arada Fransada bize ait herhangi bir adres bilmiyor, Fransanin neresinde yasadigimizi bilmiyor.)

Simdiden tesekkurler.

Bu arada kizim alti yasinda.

Eldeki veriler:

1- Boşanma davası Türkiye'de açılmış ve velayet ile kişisel ilişkiye, Türkiye koşullarında karar verilmiş.

2- Baba, çocuğun yurt dışına çıkabilmesi için zorunlu olan "muvafakatnameyi" vermiş.

3- Baba "iltica" talebinde bulunmuş ve Kanada'dır. Ama "oturum" talebi henüz kabul edilmemiş yani riskli bir konumdadır. Anne ise aynı şekilde çocukla birlikte Fransa'dadır.

4- Anne, yeniden evlenmiştir.

5- Baba bu evliliği hazmedememiş bir başka ülkeye iltica edecek kadar demokrat(!) olmasına rağmen, klasik Türk erkeği gibi davranmaktadır.

Bildiklerimiz:

1- Türk Hukuku (Görece geri olduğu Fransız Hukukuna göre) "evlilik dışı ilişkinin" bile, velayeti almak için tek başına neden olmadığını kabul ederken, "yeniden evlenmiş" anneden çocuğun velayetinin alınmasına olanak vermemektedir.

2- "Kişisel ilişkinin" temini için annenin çocuğu, babanın ayağına götürme zorunluluğu yoktur.

3-
Alıntı:
Yazan Gemici
6. Türkiye'den aldığınız, velayetin sizde olduğuına dair kararı Fransa'da tanıtma mecburiyetiniz yok. Kararı tercüme ettirip ilgili makamlara gösterirseniz kanul ederler. Eğer çocuk yuvaya gidiyorsa, çocuğa oturma müsaadesi aldı iseniz veya çocuk için pasaport aldı iseniz, Fransız makamları velayetin sizde olduğunu zaten kabul etmişler demektir.

4- Türk Mahkeme kararı Türkiye koşullarına göre verildiği için (infaz kabiliyeti diyelim) ilamdaki görüşme günleri ancak Türkiye için geçerli olacaktır.

Bilmediklerimiz:

1- Baba, iltica ederek gittiği ülkeye geri dönerek ilamı icraya verip, uygulanmasını isteyecek midir?

Teori mi, pratik mi?

Rahatlıkla pratik diyebiliriz. Babanın, sözkonusu kararı pratikte uygulama şansı olmadığına göre, huzur içinde yaşayabilirsiniz.
Old 16-08-2010, 17:24   #5
Konuk

Cok tesekkur ederim. Icimi cok rahatlattiniz
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi