Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Telefon Sapıkları

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-03-2002, 21:24   #1
hukuk

Varsayılan Telefon Sapıkları

Merhaba!
benim bir telefon sapığım var ve ondan öc almaya çok yaklaştım sayılır..
şimdi sizden öğrenmek istediğim bir telefon sapığının suçu (telefonla cinsel taciz, hakaret) tespit edildikten sonra, ne kadar tazminat cezası alır ve ne kadar hapis yatar?
alacağı ceza arama süresine göre değişimi? bunu etkileyen faktörler nelerdir. söylediği şeylerin sapıklık sayılması için nasıl bir kriterden geçirilir? bu konuyla ilgili kanun hükümleri nelerdir?
yardımcı olursanız çok sevinirim..
şimdiden teşekkür ederim.
saygılarımla

10-02-2002 16:41:58
Old 04-03-2002, 21:25   #2
Antony Perkins

Sayın Hukuk,
Telefon sapığınıza yaklaşmanız olumlu bir gelişme ama
''ÖÇ'' alma düşüncenizi doğru bulmuyorum. İntikam ilkel bir duygudur. Günümüzün insanı olumsuz duygulardan kendini arındırmalıdır. Kardeşlik, barış, yardımlaşma,
dayanışma gibi olguları destekleyecek duygularını geliştirmelidir.

Bu zavallı hasta kişinin alacağı tazminat, kendisinin ve sizin sosyal ve ekonomik durumuna bağlı olarak mahkemece
belirlenir.

Alacağı cezanın belirlenmesinde 'arama süresinin' önemi yoktur. Örnek vermek gerekirse, ırza geçme suçlarında
ırza geçme süresi araştırılmaz. Söylediği sözlerin
ayrıca suç oluşturması kanıtlama zorluğu nedeniyle zor gözükmektedir.

Bu konuyla ilgili kanun hükümlerini avukatınızdan öğrenebilirsiniz.

Saygılarımla.

13-02-2002 00:10:51
Old 28-03-2002, 07:09   #3
masum

Cezanın amacı suçluyu topluma kazandırmak ve suçla bozulan toplumsal dengeyi tekrar düzeltmektir öç almadan bunu kastettiğini düşünüyorum)bu arada tam açıklamamışsın olayı nasıl yaklaştın yakalamaya...bu durumda prosedur şudur C.Savcılığına bir dilekçe verir durumunu anlatırsın ve telefonun tesbit özelliğine kavuşturulur bu demektir ki yanlış bilindiği gibi konuşmaların dinlenmez ama istemediğin numara yani sapık dediğin adam aradığında telefonuna iki clıc yaparsın ve arayan numara tespit edilir cezasına gelince eğer sarkıntılık suçu oluşmuşsa ve ispatlanırsa bu fiilden ceza verilir yok sarkıntılık suçu ispatlanamazsa itidal ve muvazene dışı davranıştan ceza verilir önödemelik bir suçtur itidal ve muvazene dışı davranış tazminat konusu talebine ve hakimin takdirine bağlıdır tabi sen bu durumu nasıl delillendirmeyi düsünüyorsun bilemiyorum ama hukuk dışına çıkma derim ...
Old 28-03-2002, 07:13   #4
masum

bu arada sapık zaten adliyeye gitmek ve ifade vermek gibi işlemler esnasında yeterince pişmanlık duyacaktır diye dusunuyorum ayrıca sabıkasına da işleneceği hususu var ceza ve tazminatı eklersen fazlasıyla tatmin olman gerekir 3 ay 3 gun değil önemli olan bi de bu açıdan bak derim bu arada seni de anlıyorum...

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi