Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

Ictihatlari UYAP'tan indirin

Yanıt
Old 08-01-2007, 22:48   #1
bozoli

Varsayılan Ictihatlari UYAP'tan indirin

artık içtihada mevzuata para vermeyin uyap ı indirin adalet.gov.tr den program satıcılarına şunu söyleyin: ''Türk Milleti Adına karar veren yüce Türk Mahkemelerinin kararlarından geçinmeyin, onlar millet adına karar veriyor'' . neyse program bedava indirebilirsiniz arkadaşlar. program biraz kısıtlı ama idare edin
Old 09-01-2007, 03:37   #2
ibreti

Sn.Bozoli;
Uyap_mevzuat.exe uzantılı mevzuat bilgi bankası programından mı bahsediyorsunuz? Yoksa başka bir yazılım mı?
Old 09-01-2007, 18:48   #3
bozoli

UYAP MEVZUAT içinde hem mevzuat hem de 2006 yargıtay kararları var
Old 11-01-2007, 11:55   #4
Av. M. Yasir Bağce

yargıtay kararları var ama sayısı çok çok az, bu haliyle pek bir işe yaramaz şimdilik. yine de ücretsiz olduğu için hiç yoktan iyidir inşallah ileride içtihat sayısını artırırlar da verimli bir şekilde kullanabiliriz.
Old 12-01-2007, 18:29   #5
PINAR YILMAZ

Arkadaşlar programı www.adalet.gov.tr den uyap mevzuat programını tıklayarak indirebilirsiniz.
Old 15-01-2007, 04:26   #6
ibreti

programı indirip inceledim. çok zayıf. herhangi bir arama motoruna bir kavram yazıp arasam daha fazla bilgiye ulaşırım.

sn.bozoli hiç gereği yok iken iddialı bir başlık açmış.

keşke şu programa bizlerin karar eklemesi mümkün olsaydı. o zaman epey güçlü ve anonim olarak oluşturulmuş bir program çıkardı ortaya.

içtihatlar bir yana mevzuat açısından bile eksik bir program.

hadi neyse...
Old 15-01-2007, 17:30   #7
Viyola

Acaba THS içinde "yargıtay kararları" adı altında bir forum açılabilir mi?Üyelerin de karar ekleyebileceği bu forum iyi bir tasnif sonucu faydalı olur herhalde...Bir öneri...
Old 04-06-2007, 09:27   #8
sucveceza

merhabalar ;
sayın bozoli ben yaklaşık 5 senedir avukatların kullandığı bir yazılım firması yetkilisiyim çok cuzi fiyatlarda birçok meslektaşınıza işlerinizi kolaylaştırması adına emek ve sermaye ile hazırlanan bu programlar için biraz agır konuşmuyormusunuz, ki hiç bir firma zoraki satış yapmıyor eger işinize yaramadığını düşünüyorsanız bu tür programları almaya bilirsiniz .... saygılar
Old 14-11-2007, 22:28   #9
Av.Atılgan Barış YÖRÜK

Sanırım programlamadan anlayan bir arkadaş adalet bakanlığının mevzuat programını içindeki kararları basit bir veritabanı ile çalışan bir programa aktarabilir. Hatta eğer bu program asp yada php ile yapılırsa internetten online erişilebilir ve isteyenler karar ekleyebilir.
Böylelikle milyonlar ödemek zorunda olduğumuz o programlar çöp olur.

Var mı gönüllü?
Old 15-11-2007, 07:42   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Sanırım programlamadan anlayan bir arkadaş adalet bakanlığının mevzuat programını içindeki kararları basit bir veritabanı ile çalışan bir programa aktarabilir. Hatta eğer bu program asp yada php ile yapılırsa internetten online erişilebilir ve isteyenler karar ekleyebilir.

Var mı gönüllü?

Sayın Av.Atılgan Barış YÖRÜK,
2005'de bu konuda bir çalışma yapmıştım. Üyelik sistemiyle çalışan, üyelerin ekledikleri karar sayısına göre (örneğin eklenen kararın on katı kadar) içtihat arayabilecekleri bir site kurmaya çalışmıştım. Akılda kalan bir alan adı ve bir süre yetecek hostingi satın almıştım. Yaklaşık 3000 kararın bulunduğu bir veritabanım vardı. Ancak site giderleri ve içtihat ekleme konusunda meslektaşlarımdan pek destek göremedim. Bu nedenle projeyi askıya aldım.
Sonuçta yapılmak istense programı ya da siteyi hazırlamak bilen için zor birşey değil ama sürdürmek zor. Tek başına bir avukatın altından kalkması olası değil. Saygılarımla.
Old 15-11-2007, 10:32   #11
Admin

Sayın Yörük,
Alıntı:
Yazan Av.Atılgan Barış YÖRÜK
Bence buradaki en büyük sorun telif hakları sorunudur.

Yargıtay içtihatlarının elbette bir sahibi yok, ancak bu içtihatların işlenmek suretiyle bir program içine aktarılması durumunda bu program ve veritabanı telif hakları ile korunuyor. Elimde bu konuda (yanılmıyorsam 90'ların sonunda verilmişti) bir Yargıtay kararı da var.

Durumu özetlersek: Siz oturup bir kararı herhangi bir kaynaktan alıp (ticari programlar dahil) klavyenizde tekrar yazıp, kendi programına aktarırsanız, bu hukuka uygun. Ancak siz bir program yazıp, başka bir programın veritabanını olduğu gibi 2 saniyede kendi veritabanıza aktarırsanız, Yargıtay içtihatlarının sahibi yoktur savunmanız geçerli olmuyor, çünkü bu defa sizin tecavüz ettiğiniz sahibi olan işlenmiş bir veritabanının telif hakkı oluyor. Ben kişisel olarak Yargıtay'ın bu görüşünü haklı ve adil buluyorum.

Bu nedenle Adalet Bakanlığı mevzuat programının içindeki kararları kullanabilmek için de bu işlenmiş veritabanının sahibi olan Adalet Bakanlığından izin almanız gerekmektedir. Eğer böyle yazılı bir izin olursa, Türk Hukuk Sitesi olarak bu veritabanını ticari hiçbir yönü olmadan, tamamen ücretsiz ve herkese (veya meslektaşlara) açık olarak internetten sunma işini severek üstleniriz.

Ancak böyle bir izin olmadan, teknik yönden mümkün olsa dahi, bu veritabanının kullanılmasını hukuki (veya en azından etik) yönden uygun olmadığı inancındayım.
Old 17-11-2007, 10:17   #12
Av.Atılgan Barış YÖRÜK

Varsayılan Merhaba Cengiz Bey,

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın Av.Atılgan Barış YÖRÜK,
2005'de bu konuda bir çalışma yapmıştım. Üyelik sistemiyle çalışan, üyelerin ekledikleri karar sayısına göre (örneğin eklenen kararın on katı kadar) içtihat arayabilecekleri bir site kurmaya çalışmıştım. Akılda kalan bir alan adı ve bir süre yetecek hostingi satın almıştım. Yaklaşık 3000 kararın bulunduğu bir veritabanım vardı. Ancak site giderleri ve içtihat ekleme konusunda meslektaşlarımdan pek destek göremedim. Bu nedenle projeyi askıya aldım.
Sonuçta yapılmak istense programı ya da siteyi hazırlamak bilen için zor birşey değil ama sürdürmek zor. Tek başına bir avukatın altından kalkması olası değil. Saygılarımla.

Projenize gönülden destek olmak isterim. Sitenizi yeniden yayın hayatına geçirip zenginleştirme konusunda çalışmanıza katılmak isterim.
Old 17-11-2007, 10:24   #13
Av.Atılgan Barış YÖRÜK

Alıntı:
Yazan Admin
Sayın Yörük,

Bence buradaki en büyük sorun telif hakları sorunudur.

Yargıtay içtihatlarının elbette bir sahibi yok, ancak bu içtihatların işlenmek suretiyle bir program içine aktarılması durumunda bu program ve veritabanı telif hakları ile korunuyor. Elimde bu konuda (yanılmıyorsam 90'ların sonunda verilmişti) bir Yargıtay kararı da var.

Durumu özetlersek: Siz oturup bir kararı herhangi bir kaynaktan alıp (ticari programlar dahil) klavyenizde tekrar yazıp, kendi programına aktarırsanız, bu hukuka uygun. Ancak siz bir program yazıp, başka bir programın veritabanını olduğu gibi 2 saniyede kendi veritabanıza aktarırsanız, Yargıtay içtihatlarının sahibi yoktur savunmanız geçerli olmuyor, çünkü bu defa sizin tecavüz ettiğiniz sahibi olan işlenmiş bir veritabanının telif hakkı oluyor. Ben kişisel olarak Yargıtay'ın bu görüşünü haklı ve adil buluyorum.

Bu nedenle Adalet Bakanlığı mevzuat programının içindeki kararları kullanabilmek için de bu işlenmiş veritabanının sahibi olan Adalet Bakanlığından izin almanız gerekmektedir. Eğer böyle yazılı bir izin olursa, Türk Hukuk Sitesi olarak bu veritabanını ticari hiçbir yönü olmadan, tamamen ücretsiz ve herkese (veya meslektaşlara) açık olarak internetten sunma işini severek üstleniriz.

Ancak böyle bir izin olmadan, teknik yönden mümkün olsa dahi, bu veritabanının kullanılmasını hukuki (veya en azından etik) yönden uygun olmadığı inancındayım.

Telif hakkı konusunda Adalet Bakanlığının ilgili birimine başvuru yaptım ancak henüz yanıt alamadım.
Old 17-11-2007, 10:43   #14
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Admin, sözettiğiniz Yargıtay kararını buraya aktarırsanız sevinirim.
Old 17-11-2007, 12:16   #15
Av. Şehper Ferda DEMİREL

İçtihat programlarına ödenen bedelin boşa ödendiğini düşünmüyorum. Kimse almak zorunda değil. Yargıtay kararları dergilerine, bilumum hukuk dergilerine abone olarak, açıklamalı-içtihatlı bilumum hukuk kitaplarını düzenli satın alarak, avukat arkadaşlarınızın dosyalarıyla da iletişim halinde olarak, bizler de birer külliyat oluşturabiliriz. Ama bunun için sarfedilmesi gereken emeği, zamanı ve hatta "bedeli" düşünebiliyor musunuz? Neticede imkansız da değilse bile, böyle bir eylemin sonunda birer hukuk alimine dönüşürüz belki ama başka vaktimiz kalmayacağından herhalde bir tane müvekkilimiz dahi kalmaz

Bu emek ve zamanı bizim yerimize harcayanlara ve işlerimizi kolaylaştıranlara , hakları olan bedeli ödenmekten hangi haklı nedenle kaçınalım? Anılan programlar çıktı çıkalı, kendi adıma, meslek hayatımın kolaylaştığını söyleyebilirim. Bedelini ödemek bir yana, arama motorunda spesifik davama uygun birebir bir içtihatla karşılaştığımda, şahsen içimden teşekkür de ediyorum

Saygılarımla...
Old 17-11-2007, 14:30   #16
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Demirel,
İçtihat programı yapanlar ve satanlar "emek ve zamanı sizin yerinize" harcamıyorlar; burada amaç para kazanmaktır. İçtihat programlarının "para eden" unsuru, içtihatların konu, numara, yasa maddesi vb. kriterlere göre bulunmasının kolaylaştırılması olması gerekirken, ülkemizde ne yazık ki öncelikle doğrudan doğruya içtihat satılmaktadır. Çünkü bu içtihatlara başka türlü ulaşma olanağınız bulunmamaktadır. İçtihat programı yapıp satanlar içtihatlara ulaşabilmektedir ama bizler avukat olarak emsal olarak kullanacağımız içtihada ulaşamıyoruz. Terslik ya da sorun bu noktadadır. Konu daha önce de http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=18375 adresindeki forumda tartışılmıştı. Yargıtay kararlarının tümü düzensiz yani herhangi bir kritere göre arama yapılabilecek şekilde düzenlenmeden bile yayınlanmamaktadır. Bu yapılsa, programcılara içtihada kolay ulaşmamızı, bulmamızı sağlayan programlar için para ödeyeceğiz ve inanın ki ödenecek tutarlar da şu ankinden çok çok az olacak. Ama şu anki durumda program satın alanlar öncelikle başka türlü ulaşamadıkları yargı kararına para vermektedirler. Bu nedenlerle düşüncelerinize katılmıyorum.
Old 17-11-2007, 21:15   #17
Av. Canan EKE

Eskiden saatlerce, bazen günlerce kitaplara gömülüp misal karar arardık. Şimdi inanılmaz kısa zamanda aradığımızı bulma şansına sahibiz. Bu programlar, yükümüzü azalttığı gibi, bize zaman kazandırdı. Bırakın onlar da bize verdikleri rahatlıktan kazansınlar, nasıl ki biz onlar sayesinde bulduğumuz bir Yargıtay karari le dava kazanıyoruz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi