Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

idarenin işlemi geri alması sonrasındaki prosedür

Yanıt
Old 07-01-2011, 00:06   #1
FuLDeN09

Varsayılan idarenin işlemi geri alması sonrasındaki prosedür

merhabalar.. idareyee usulsüz işlemin geri alınması talebinde bulunduk ve işlem iptal edildi. şimdi eski hale getirilmesi için yeni bir dilekçe hazırlıyorum. ancak tam prosedürü bilmiyorum.acaba idareyi sorumluluk altında bırakab bir mevzuat maddesi var mı??dilekçemde belirteyim..yardımcı olabilecek tüm meslektaşlarıma şimdiden tesekkürler
Old 11-01-2011, 13:50   #2
Av.Suna SOYDAŞ

Konuyu açıklasanız iyi olur. İdarenin işlemi iptal edildiğine göre eski hale gelmiş sayılmıyor mu. Ya da eski hale ne gibi işlemlerin gelmesini istiyorsunuz. Açıklarsanız sevinirim.
Old 11-01-2011, 14:36   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan FuLDeN09
merhabalar.. idareyee usulsüz işlemin geri alınması talebinde bulunduk ve işlem iptal edildi. şimdi eski hale getirilmesi için yeni bir dilekçe hazırlıyorum. ancak tam prosedürü bilmiyorum.acaba idareyi sorumluluk altında bırakab bir mevzuat maddesi var mı??dilekçemde belirteyim..yardımcı olabilecek tüm meslektaşlarıma şimdiden tesekkürler

İdarenin geri almayı kabul ettiği idari işlem nasıl ortaya konulmuşsa, aynı usul üzerinden (yetkili kişi/ler ve kurum) bu kerre söz konusu işlemin geri alındığına (iptaline) karar verilir ve duruma göre ya kayıtlar düzeltilir ya da reddedilen bir işlem ortadan kaldırıldıysa, idare bu kez işlemi tesis eder. Saygılarımla.
Old 12-01-2011, 11:25   #4
FuLDeN09

Olumlu

Sn.Av.Ömer Güntay ve Sn. Av.Suna Soydaş öncelikle ilginiz için size teşekkür ederim. Şöyle ki;ilk projedeki giriş yerine sonradan alınan usulsüz bir kat malikleri GK kararı ve bu karar üzerine yapılan yeni bir projenin belediye tarafından onaylanması neticesinde duvar örülmüş. bu durum zemin katta ve giriş yerinin karşısında dükkanları bulunan müvekkil açısından İmar kanunu 34/4 e göre aykırılık teşkil ettiğinden idareye başvurarak proje değişikliği için yapılan onay işleminin iptalini ve duvarın yıkılmasını istedik. Belediyeden onay işlemini iptal etti ancak duvarın yıkılmasına ilişkin bir cevap vermedi.ben de duvarın yıkılması için yeniden talepte bulunacağım bir dilekçe hazırlıyorum .ancak belediyenim bu duvarı yıkarak eski hale getirme zorunluluğu olduğunu belirten açık bir mevzuat hükmüne ihtiyacım var
Old 12-01-2011, 11:50   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan FuLDeN09
belediyenim bu duvarı yıkarak eski hale getirme zorunluluğu olduğunu belirten açık bir mevzuat hükmüne ihtiyacım var
İmar Kanunu madde 32
Old 12-01-2011, 11:57   #6
ömergünay

İptal, alınan idari kararın yargı yolu ile iptal edilmesidir.
Geri alma ise, idarenin ,başka bir idari kararla,ilk kararını hükümsüz hale getirmesidir.Sakat idari karar geri alınmakla sanki hiç alınmamış sayılır.
Böyle olunca Kat malikleri kanununa aykırı olarak, ortak alanlara tecavüz söz konusudur. İmar kanunu açısından da
ruhsatsız yapı konumuna girer diye düşünüyorum.
Old 12-01-2011, 22:25   #7
FuLDeN09

tüm meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgilerden yararlanarak dilekçemi hazırladım bugün belediyeye teslim ettim. Umarım bu kez de olumlu bir yanıt alırım...Saygılarımla..
Old 13-01-2011, 08:07   #8
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan FuLDeN09
Umarım bu kez de olumlu bir yanıt alırım.
Belediyeye bel bağlamadan, ayrıca Kat Mülkiyeti Kanunu hükümlerine göre dava yoluna gidiniz.

Belediye yıkım için işlem yaptığında duvar dava konusu olur, idari dava 5 yıl sürer. Dava bitse belediye yıkım için eleman bulamaz. Eleman bulsa kamyon bulamaz. İş sürüncemede kalır, bina eskir yıkılır da duvar hala kalır.

Ayıya sormuşlar "Ensen neden kalın?" diye, "İşimi deveye bırakmam da ondan." demiş.

Saygılarımla
Old 15-01-2011, 00:26   #9
FuLDeN09

teşekkürler Sayın Armağan Bey) zaten Sulh Hukuk Mahkemesi'nde de konuya ilişkin devam eden bir davamız var hatta idari dava yoluna da başvurmuştuk. ancak ben de daha önce hiç yapmadım ama sizin bahsettiğiniz kaygıları yaşadığım için en azından dilekçemle biraz daha zorlamak istedim. bir de fenni mesullerin sorumluluğuna ilişkin bir dilekçe verdim sanıyorum ki her şeyden öte idareden olumlu yanıt gelmesinin sebebi buydu.yoksa deveyi hendekten atlatmak tahmin ediyorum ki imkansız çok teşekkürler.. saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi