Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İİK md. 266 3. şahıs için uygulanabilir mi?

Yanıt
Old 22-12-2009, 15:29   #1
Uur

 
Varsayılan İİK md. 266 3. şahıs için uygulanabilir mi?

İhtiyati haciz kararı ile müvekkile ait işyerinde mallar haczedilerek muhafaza altına alınıyor. Müvekkil 3. şahıs konumunda. İşyerinin çalışmaya devam edebilmesi için hacizli malları teminat karşılığı iade almak istiyoruz. (İhtiyati haciz gösterilecek teminat üzerinde devam edecek ve bu arada istihkak davası görülürken müvekkil işlerine devam edebilecek.)

Teminat karşılığı mahkeme kararı ile ihtiyati haczin kaldırılması ile ilgili bulduğum kararlar (TAlih Uyar'da dahil) kanun maddesinin (İİK 266) lafzinden dolayı istisnasız borçlu ile ilgili, aralarında "3. şahıs" ile ilgili olanını bulamadım.. Bu yönde elinde Yargıtay kararı olan, ya da İİK 266'nın yorumla istihkak iddiasında bulunan 3.şahıs içinde uygulanabilip uygulanamayacağı yönünde görüş bildirebilen, yahut bu hususta mahkemelerin uygulamalarının ne yönde olduğunu bilen meslektaşlarımın yardımlarını bekliyorum..

Saygılarımla...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
tebligat yapılacak şahıs o an için adreste bulunamazsa tebligat nasıl yapılır? Av. Aylin Kaya Meslektaşların Soruları 10 10-03-2010 12:18
Şahıs borcu için şirkette haciz uygulanabililr mi? hukukcu_35 Meslektaşların Soruları 1 08-09-2009 09:20
Adi şirket hükümleri derneklere uygulanabilir mi? f.duygu Hukuk Soruları 3 15-07-2009 12:45
limited şirketin devreden ortklarının sorumluluğu/ şahıs borçları için avukat2007 Meslektaşların Soruları 1 07-05-2008 22:56
BK madde 60 rücu davalarında da uygulanabilir mi? avukat erdoğan Meslektaşların Soruları 1 14-04-2008 14:41


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09122491 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.