Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Danıştaydaki Dosya - Kanunun Değişmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-08-2008, 08:54   #1
dadaş

Varsayılan Danıştaydaki Dosya - Kanunun Değişmesi

Sayın meslektaşlarım, idare mahkemesinde açtığımız idari işlemin iptali davası aleyhimize yani dosya incelenmeden usulden reddedildi.(İşlemin henüz idari işlem değil hazırlık işlemi olması dolayısıyla)Biz danıştaya gönderdik dosyayı.Şu an dosya danıştayda.Ancak geçenlerde çıkan bir kanunla dosyanın esasını ilgilendiren konuyla ilgili kanun çıkarılmış ve bu kanun tamemen lehimize.Yani davayı kesinlikle kazanmamızı sağlayacak bir kanun.Zira artık davnın esasını ilgilendiren yer davaya konu olabilecek statüde. Sormak istediğim şu;ben bu kanunu danıştaya yollayıp bilgi edinmelerini nasıl sağlarım?Yada temyizdeki bir dosyaya evrak yollayabilirmiyim?Sanmıyorum ama.ayrıca davamız usulden yani incelenmeksizin reddedildiği için (esasa girilmeden)Bunu yollamamın bir faydası olurmu?
Old 31-08-2008, 17:44   #2
Av. Can DOĞANEL

Temyiz aşamasında gerçekleşen kanun değişikliğini Danıştay'ın siz ikaz etmeseniz de resen gözetmesi yasal yükümlülüğüdür. Ancak sizin de durumu izah eden ve yasa değişikliğinin gözden kaçmaması açısından dikkat çekmek üzere dilekçe vermenize herhangi bir engel yoktur. Davanın ne olduğu anlaşılmadığından yapılan yasa değişikliğinin davanızı etkileyip etkilemeyeceği konusunda yorum yapılması mümkün değildir. Danıştay'ın internet sitesinden dosyanızın hangi daireye düştüğü ve aldığı numarayı öğrenebilirseniz. Bu numaralarla yazacağınız dilekçeyi muhabere yolu ile gönderebilirsiniz.
Old 31-08-2008, 19:35   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Can Doğanel
Davanın ne olduğu anlaşılmadığından yapılan yasa değişikliğinin davanızı etkileyip etkilemeyeceği konusunda yorum yapılması mümkün değildir.
Sayın Av.Can Doğanel'e katılıyorum. Bu nedenle yorum anlamına gelmemek üzere soruyorum:

Bir hazırlık işlemini idari işlem haline getiren kanun değişikliği olabilir mi? Olabilir ise bu değişik kanunu biz de bilmek isteriz. Lütfedip kanunun adını ya da numarasını yazar mısınız?

Saygılarımla
Old 01-09-2008, 10:35   #4
Av.Nazlı Yolaç

merhaba sayın meslekdaşlar,
ben idari bir davanın devam ettiği sırada yasanın değişmesi nedeniyle davanın seyrinin değişmeyeceğini ancak davanın konusuz kalması gibi bir sonuç doğurabileceğini düşünüyorum.
aslında konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmadan genelleme yaparak yorum yapmak bana da pek doğru gelmiyor.
Ancak herhangi bir dava devam ederken, değişen yasanın bu davadaki idari işleme ve davaya doğrudan etkili olmayacağını, yeni yasaya göre eğer farklılaşan bir durum var ise idarenin bundan sonra yeniden idari bir işlem yapmasını gerektiren durum olup olmadığına bakılarak, idarenin buna göre tesis edeceği işlemin beklenmesi, bu yeni işlemin yasal düzenlemeye uygun olarak yapılmış olup olmamasına bakılarak yeni idari işlemin ayrı bir dava konusu olabileceğini düşünüyorum.

iyi çalışmalar,
Av.Nazlı Yolaç
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi