Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

dava dışı 3. kişinin kişilik haklarını zedeleyen mahkeme kararı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-12-2012, 22:52   #1
Konuk

Varsayılan dava dışı 3. kişinin kişilik haklarını zedeleyen mahkeme kararı

kısaca olayları aktarmak istiyorum: eşim şehir dışında çalışmaktadır.Ameliyatlı olduğum sırada eşim evde yokken evime ziyarete gelen iş arkadaşımın akşam 10 gibi benim evimde olması nedeniyle evde kürtaj yapıldığı iddiası ve eve hırsız girdi şeklinde eşimin iki ayrı iddiası sonucu evime polis baskını düzenlenmiştir. Karakolda imzalatılmaya çalışılan ifadeyi imzalamadığım için ikinci ifade alınmış olup gerçek ifademi imzaladım. Ancak iş arkadaşım kendisine -imzala- diye verilen ifadeyi saatlerce psikolojik yıpratmaya maruz kaldığı için okumadan imzalamıştır.İş arkadaşım hakkında konut dokunulmazlığının ihlali nedeniyle eşim tarafından dava açılmış dava sonucu iş arkadaşımın dava dosyasına dahi imzalamadığım karakol ifadesi girmiş, garip türk filmini hakim beraat kararı vererek bitirmiştir.Eşimin hazırlamış olduğu bu mizansenden kurtulmak için karşılıklı olarak boşanma davası açtık.Dava neticesinde hakim,eşimin zina iddiasını dayanaksız bulmuş ancak akşam 10 da evde yabancı bir erkeğin bulunmasının eş tarafından kıskanılmasının toplumumuzda gayet tabi olduğu ve evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını belirterek boşanmaya karar vermiştir. Karar temyiz aşamasındadır. Bu arada eşim iş arkadaşıma manevi tazminat davası açmıştır. Dava sonucu çıkan kararda boşanma davasında sanki zinadan boşanmaya karar verilmiş gibi benim gayri resmi bir ilişki içinde olduğumun sabit olduğu boşanma kararında da gayriresmi ilişkinin açıkça yeraldığı(ki böyle bir karar kesinlikle yoktur karar evlilik birliğinin temelinden sarsılması olarak özellikle belirtilmiştir)gibi tamamen gerçek dışı ve davanın tarafı dahi olmamama rağmen benim kişilik haklarıma zarar verici kabul edilemez bir karardır. Bu karar beni aileme,çevreme karşı rencide edecek, bir bayan olarak sosyal yaşantıma darbe vuracak bir Türk Filmi kararıdır. Taraf değilim. Bu konuda hakkımı nasıl savunabilirim? Boşanma davası kararı yanlış okunmuş canım ne çıkar diyebilecek olgunlukta olmam mümkün değil. Şikayet mercileri var mıdır.Beni bu Türk Filminden çıkarabilecek yol nedir ? Eşim, "nihayet amacıma ulaştım zina mizansenini ikna edebildiğim bir mahkeme kararı elimde var" dese ve bunu işyerimde ya da pek çok benim toplumdan dışlanmamı sağlayacak ortamlarda kullanmaya çalışsa ne yaparım? Bu karara nasıl dur diyebilirim? Bir mahkemede karar alınırken taraf bile olmayan birinin kişilik haklarına saldırı izni var mıdır? Yardımlarınızı bekliyorum. Saygılarımla.
Old 19-12-2012, 15:40   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanma kararınızın henüz kesinleşmediği, dava içerisinde zina olgusunun kanıtlanamadığı ancak, güven sarsıcı davranışlar sonucu evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma kararı verildiği anlaşılmaktadır.

İkinci davada ise, boşanma davasının yapmadığı bir çıkarım manevi tazminata gerekçe gösterilmiş durumda.

Bu halde, manevi tazminat davasının davalısının kararı temyiz etmesi gerekmektedir.

Davada karar verilinceye kadar müdahil olma şansınız vardı fakat bu yolu kullanmamışsınız. Yargıtay eğer kararı bozarsa bu aşamada davalı yanında feri müdahil olabilirsiniz.

Zina kanıtlanamadığı halde, gayrıresmi ilişki içinde olma sebebi ile manevi tazminatın kabulü hukuka aykırıdır. Ancak manevi tazminatın gerekçesi, evlililik sorumluluklarına uygun davranmamak vs..de olabilir.

Zina maddi olgusu kanıtlanamadıktan sonra eşinizin, her yerde zinadan bahsetmesi veya onurunzla oynaması ancak ceza davasına konu olabilir. Cumhuriyet BaşsavcılIğı'na suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Boşanma kararının gerekçe ve tespitleri ile kesinleşmesi de önem arz etmektedir.

Daha sağlıklı yorum yapabilmek için dava dosyalarının birebir incelenmesi gerekir.

Tüm hukuki adımlarınızı bir avukatla birlikte atınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi