Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yurt disinda yasiyorum Turkiyede evlendim esim bosanmiyor.

Konuyu Kilitleyin
Old 10-10-2012, 05:59   #1
Konuk

Önemli Yurt disinda yasiyorum Turkiyede evlendim esim bosanmiyor.

Merhabalar,
2008 yilinda esimle turkiyede evlendik. Bir senedir evliligimi zor da olsa yurutmeye devam ettirmeye calisiyordum. Esim daha once siddet gordugum oldu fakat artik yapmiyor, yalniz hakaret edici sozleri, assaglayici sozleri, agza alinmayacak benim de hak etmedigim laflar ediyor. Beni psikolojik olarak cok etkiliyor. Son bir yildir artik kendisine ne sevgim ne saygim kaldi. Bana hic bir sekilde dokunmasina bile tahammul edemiyorum. 6 aydir beraberligimiz olmadi. Beni turk vatandasi olmayan 3 yasindaki oglumu kacirmak ile tehdit ediyor. Oglumu o alamassa ben alirsam onu oldurup yine de bana vermeyecegini soyluyor. Bulundugum ulkede resmi olarak evli degiliz dedigim gibi sadece turkiyede evli olarak gozukuyoruz. Kendisi hic bir sekilde bosanmayi kabul etmiyor. Eger basvurursam belirttigim gibi oglumla tehdit ediyor beni. Eger basvurursam beni cok sevdigini ve bosanmak istemedigini soyleyecekmis boylelikle bende bosanmam imkansizmis kendisi boyle diyor.
Benim sorum bunlar:
Basvurursam internet uzerinden bir avukat ile basvurabilirmiyim bosanmak icin?
Oglumu onunla birakmak istemiyorum oglumun vekaletini ben alabilirmiyim?
Onun ben seviyorum bosanmak istemiyorum demesi ile dava uzar gider mi?
Kendisinden hic bir maddi bir istegim yok sadece oglumu bana biraksin yeter. Fakat onun benden maddi bir istegi olabilir mi?
Siddet uygulamiyor demistim fakat 1 ay once ye kadar bosanmak istedigimi soyledigimde sinirlenip bogazimi sikmisti. Fakat oyle hastaneye gidip rapor falan almadim.
Bu durumda ben ne yapabilirim?
Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur ederim.
Old 10-10-2012, 14:03   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ;

Eşinizin boğazınızı sıkması,şiddet içeren eylemleri,hakaret ve aşağılamaları kusurdur ve boşanma nedenidir. Ancak bunları tanıklarla ispat etmeniz gerekmektedir. Eğer bu yaptıklarını tanıklarla ispat ederseniz boşanma kararı verilir.

İnternet üzerinden vekaletname veremezsiniz. Konsolosluğa giderek seçtiğiniz ve anlaştığınız avukata vekaletname3 vermeniz gereklidir.

Çocuğunuzun yaşı küçük olduğu için anne bakım ve şefkatine muhtaçtır. Velayeti büyük olasılıkla size verilir.

Eşiniz sizin anlatımlarınıza göre kusurlu olmadığınız için sizden maddi manevi tazminat ve nafaka isteyemez. Ancak şartları varsa ve malvarlığınız varsa katkı katılma alacağı talep edebilir.
Eşinizin hakaret ve aşağılamalarını tanıklarla ispat ederseniz onun eşimi seviyorum demesi ve boşanmak istememesine rağmen boşanma kararı verilecektir. En önemli husus sizin tanıklarınızın bu hakaretleri ve aşağılamaları duymuş olmaları ve mahkemeye anlatmalarıdır.

Davanızı avukat yardımı ile açınız ve yürütünüz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi