Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

SuÇluyum Ama BebeĞİmİn Velayetİnİ İstİyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-05-2009, 17:07   #1
Konuk

Soru SuÇluyum Ama BebeĞİmİn Velayetİnİ İstİyorum

Bundan 4 yıl önce evlendim ve evliliğim eşimin ailesi sayesinde tam bir kabusa döndü, düğün sonrası takılan bütün takılarım (bilezikler hariç) alındı. Eşim sustu. Balayına gittik, ailesine iş yeri gönderiyor dedi, ailemi görmek için her gitmek isteyişim sorun oldu, çünkü her hafta gitmek istiyordum. Bir kaç kez davranışları nedeniyle sinir krizi geçirdim. Aynı yerde çalışıyorduk ve üstü pozisyonunda olmama rağmen beni hatalı yaptığım veya yetiştirilmesini istediğim her iş için eşi olduğum halde azarlıyordu. Ona güvenim iyice sarsılmıştı ve ben tam da bu zamana gelen aylarda evliliğimin ilk senesi bittiğinde bir başkasına duygusal olarak yakınlaştım. Onun bir mesajını eşim gördü ama sonra yanlış atılmış olduğu konusunda ikna ettik ve konu kapandı. Kendimi daha seviliyor hissettiğim için eşimden iyice soğumuştum hatta boşanmayı düşündüm, ancak sevdiğimi sandığım kişi bir süreliğine şehir dışında kaldığında anladım ki eşim dünyada sahip olduğum ve olabileceğim yegane değerli varlık. Sonra ona bırakın iki eli dört elle sarıldım ve evliliğimizin son iki senesi muhteşem güzel geçti, ailesine ve onların cahilliklerine de aldırış etmemeye başlamıştım. Derken hamile kaldım ve bebeğimin doğumuna yakın eşim yaşadıklarımı fazlasıyla dallanıp budaklanmış halde duydu ve şimdi kanıt arıyor, sadece ona söylenenleri biliyor ve aynı evde yaşadığımız halde benimle konuşmuyor, ve ilk duyduğu zaman ağıza alınmayacak şeyler söyledi. Ben hep yaşadıklarımı reddettim, öyle olmalıydı çünkü bebeğime kıyamazdım ve eşimi de çok seviyordum. Ama aylar geçti hiçbir şey değişmedi, benden ayrılmak istiyor, elle tutulur bir kanıt ya da tanık bulabilirse 2 aylık bebeğimin velayetinin bende kalma şansı nedir. Ben 12 yıldır sigortalı olarak çalışan biriyim ve ailem de gayet saygı duyulan görgülü insanlar. Onun ailesi ise babası belinde silahla dolaşan gayet tehlikeli biri ayrıca psikolojik olarak rahatsız, bir kaç defa kendi oğlunun üzerine yürüdü birbirlerini öldürebilirlerdi. Annesi ise depresyonda, ilaç tedavisi görüyor. Eşim bütün gün çalıştığı için bebeğimin velayeti ona verilirse o tehlikeli insanların yanında kalacak ve ben buna göz yumamam, ne yapmalıyım 3 yıl önce işlediğim bir hatanın sonucunda canımdan bir parçanın benden alınmasına engel olacak bir şeyler yazın lütfen...

Çok teşekkür ederim.
Old 17-05-2009, 17:56   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

İki aylık bebeğin velayetinin anneye verilmesinden doğal bir şey yoktur.

Beslenmesi dahil her şeyini anne bakım ve şefkati ile görmesi gereken yaşta bile değil, aylardadır.

Bu kadar küçük bebeği anne sıcaklığından ayırmak, normal değildir. Bir anne olarak siz eğer, bebeğinizin bakım ve ihtiyaçlarını hassasiyetle gözetiyor ve her hangi bir ihmalde bulunmuyor iseniz, velayetin annede kalması gerekir.

Mahkame yargıcı, velayet hususunda gerekirse, uzman bilrikişi görüş ve raporuna da başvurabilir. Raporda bebeğin yaşadığı ve yaşayacağı ortamın, onun beden, akıl ve ruh gelişimine uygun bir ortam olup olmadığı, anne ve baba ile ilgili değerlendirmeler vs. yer alır.

Boşanma davasına muhatap kalırsanız, velayetin babaya verilmesi düşüncesini engellemek anlamında; eşinizin ailesi ile iddia ettiğiniz hususları, mahkemeye sunmakta ve belge ve tanık ifadeleri ile kanıtlamaya çalışmak da yararlı olabilir.

Sayın Katılımcı;

Boşanma ve velayet son derece önemli konulardır. Ayrıntıları çoktur. Ve her olay kendine özgü özellikler ve vurgular içerir.

Bu sebeple, aleyhinize dava açılması veya sizin bir dava açmaya karar vereminiz halinde MUTLAKA bir avukat ile yol alınız.

Doğrudan destek almaktan kaçınmayınız,Böylelikle kendinizin ve çocuğunuzun haklarını eksiksiz savunabilirsiniz.

Saygı ile.
Old 18-05-2009, 06:44   #3
Konuk

yanıtınız için çok teşekkür ederim.
Bir sorum daha olacak. Bundan 17 ay önce kredi ile bir ev aldık ve daha 43 ay ödemesi var. Boşanma halinde bu evin paylaşımı nasıl olur? Kendim için düşünmesem de çocuğumun geleceği için mutlaka bu konuda hak talep etmem gerekiyor. ayrıca yine sadece çocuğum için nafaka talebinde bulunmayı da düşünüyorum eşimin maaşı ortalama 3000 tl civarında ve bebeğimin şimdilik aylık gideri 100-200 tl civarında. bebeğim için maksimum ne kadar nafaka talep edebilirim?
teşekkürlerimle.
Old 18-05-2009, 11:53   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Karşılığı verilerek satın alınan bu ev, edinilmiş maldır. Mülkiyeti eşinizin üzerine ise, sizin evin değerinin ödenen miktarı üzerinde, tasfiye payı alacağınız bulunmaktadır.

Evin korunmasına, iyileştirilmesine kişisel malınızla katkını olmuş ise, bunun için de değer artış payı alacağı için dava açılmalıdır.

Edinilmiş malların tasfiyesinden doğan bu iki tip alacak hakkı için ilgili dava boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde açılır. Mülkiyet talep edilmez, alacak hakkı dava edilebilir.

Eğer davanın kabulü sonucu, tasfiye payı alacağınıza ve değer artış payı alacağınıza hükmedilir ise, bunu davalı eşinizden İCRA takibi yolu ile tahsil etmeniz gerekecektir.

Fakat Medeni kanun MADDE 252. gereğince ;Zina nedeniyle boşanma halinde hakim, kusurlu eşin payının hakkaniyete uygun olarak azaltılmasına veya kaldırılmasına karar verebilir.

İştirak nafakası talep miktarının yasalarca belirlenmiş bir sınırı bulunmamaktadır.

Hakim, nafakanın taktirinde, bebeğin ihtiyaçlarını, nafaka yükümlüsünün gelirini ve harcamalarını dikkate alacaktır.

Sayın Katlımcı;

Daha fazlası ve uygulama için porfesyonel destek almanızı tekrarlarız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi