Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ev üzerine şerh koydurmak

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-11-2016, 21:21   #1
Konuk

Mesaj Ev üzerine şerh koydurmak

1999 yilinda esimden bosandim. 2 cocugumun velayeti ve 1 ev 1 araba mahkemece bana verildi. Şu anda 2. Evlilik yapmayi düşünüyorum. Benim vefatim halin de babalarindan bana verilen bu ev ve arabanin çocuklarima kalmasini istiyorum. 2. Esimin bu mallardan pay almamasi icin hukuki olarak ne islem yspmam gerekir. Tesekkurler.
Old 22-11-2016, 06:27   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Notere gidip evleneceğiniz kişi ile mal ayrılığına yönelik evlilik sözleşmesi yapabilirsiniz.

-Ayrıca evlenmeden önce evin ve arabanın intifa hakkı üzerinizde kalmak kaydı ile kuru mülkiyetini çocuklarınıza devredebilirsiniz. Bu durumda sizin vefatınızdan sonra üzerinizde olan intifa hakkı biteceğinden ve eşinize geçmeyeceğinden çocuklarınız evin ve arabanın sahibi olacaklardır.

-(intifa hakkı: Bir kişinin bir maldan yararlanma hakkıdır, ancak satamaz, yok edemez. Kullanır, kiralar vs. Bu hak ölümle sona erer.)
Old 22-11-2016, 11:50   #3
Konuk

Mesaj Av. Murat kılıc

Mal ayrimi sözlesmesini evlenmeden önce mi imzalatmak gerekir.Bu durum da Benim vefatim halinde eşim hicbirsekilde kesinlikle maldan hak talep edinemiyormu.
Old 22-11-2016, 22:19   #4
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Mal ayrımı sözleşmesini evlenmeden önce de, evlendikten sonra da yapabilirsiniz.

- Bu sözleşme sonucu boşanma halinde taraflar birbirlerinden bir hak iddia edemeyeceklerdir.

-Ancak ölüm halinde eşler birbirine mirasçı olabileceklerdir.Bu yüzden üstte yazdığım şekilde işlem yapabilirsiniz.
Old 25-11-2016, 04:07   #5
Konuk

Mesaj Av. Murat kılıc

Benim mirasćilarimi belirleme hakkim yok mu?Tapuya mirascilarim 4/4 hak sahibidir diye serh koyduramazmiyim. Ve Intifa hakki ile cocuklarima devretmem halinde ben satamiyorum peki cocuklarimdami satamiyor.
Old 28-11-2016, 13:26   #6
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Vasiyetname yazarak mirasçılarınızı belirleyebilirsiniz ancak saklı paylarına dokunamazsınız. Dolayısı ile 4/4 şerh koydurmanız mümkün olmayacaktır.

-İntifa hakkı sahibi vefat edince, intifa hakkı miras olarak geçmez ve sizin vefatınız halinde kuru mülkiyete sahip olan çocuklarınız bu defa tam malik olacaklardır.

Kolay Gelsin.
Old 28-11-2016, 15:57   #7
Konuk

Varsayılan Av murat kilic

Tum sorularima sabirla cevap verdiginiz icin tsk ederim. Allah sizden razi olsun. Hayirli gunler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi