Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bir yıllık evlilik

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-03-2009, 18:14   #1
konuk

Varsayılan bir yıllık evlilik

Öncelikle teşekkür ederim bu tarz bir sitede bu konulara yardımcı olduğunuz için;Ben 5 aylık evliyim,fakat elimin işi ve hac görevini yerine getirmesi sonucunda 2 ay beraber kalabildik.Onun ikinci evliliği ve 2 çocuğu var ilişkilerini bilmiyorum benimle paylaşmak istemiyor.Onlar yurtdışındalar.Benim sorunum şu ki;eşimin beni sürekli aşağılaması ve bunu benim iyiliğim için yaptığını söylemesi,her gün kişiliğimin bozuk olduğunu doktora gitmemi söylüyor ama hergün ben bişey söylemiyorum daha yeni dayanayım diyorum.Etrafta sevilmeyen biri çok bencil yurtdışından yeni geldiği için benim ailemin çevresini kullanarak kısa zamanda ister istemez yer edindi.(Kimsenin ona tahammülü olmamasına rağmen hatır için).Evlenmeden önce asla evine internet almayacağını ve benimde başka yerlerde kullanmamamı istedi.Kendisiyle evlendiğimizden beri sürekli tv izliyor ve gece boyunca yanıma gelmiyor ben yanına gidince hakaret ediyor ve beni kıskançlıkla suçluyor.En nihayetinde evede apar topar internet aldı ve sabahlara kadar bilgisayar başında sorduğumda kızıyor yanına gittiğimde kapatıyor.Kapıları kapayarak bilgisayarın başından ayrılmıyor.Gündüzleride evde kalıyor ve beni göndermeye çalışıyor ve gelirken haber vermemi söylüyor.Bu durum karşısında ben de şüphelendim ve kendisine biriyle görüşüyormusun diye sordum fakat çok sinirlendi.Hacı adama bu söylenirmi diyerek evi terk etti.İkimizin aileleri duruma el koydu 4 gün sonra onu eve çağırdık ve konuştuk benimle bir daha yaşayamayacağını bennim başkalarıyla telefon görüşmasi yaptığımı söyledi.Araştırma yapmış fakat kullandığım tel benim üzerime kayıtlı değil.Ben kendim dökuman cıkarttım.Bu söylediği sözden sonra ailemle birlikte evden hiçbirşey almadan çıktım.2-3 gün sonra bana bir mektup bırakarak (1-2 hafta düşünmek ,kafasını dinlemek istiyormuş)şehir dışına çıktı.1 hafta sonra beni arayarak seninle boşanmak istiyorum dedi ve bir daha da beminle görüşmedi.Avukata vermiş akrabalarından duyduğum kadarıyla ama bana bişey gelmedi.Hiçbir eşya almadım kıyafet dahil o şehir dısına çıkınca bende ailemin evine gittim.Ben buraya gelince eve döndü.Hala orda yaşıyor.Kredi kartım ondaydı 1200 tl harcama yapmış.500 ödemiş gerisi duruyor.Bir avukata danıştık 1 yıl dolmadan boşanamazlar demiş.Ne yapacağımı şaşırdım.Boşanmak istemiyorum aslında ama bi tarafta yapamam diyorum.Maddi durumu çok iyi olmasına rağmen işi yok görünüyor.Kira gelirleri ve bankada yüklüce parası var fakat kıt kanaat geçiniyorum diyor.Arabasını satmaya çalışıyormuş.Yani herşeye bir kılıfı var etrafada ailesi çok karışıyor demiş.Fakat öyle bir durum yok daha babamların ne olduğundan haberleri bile yok anlam veremiyorlar bu duruma 1 aydır burdayım.Hiç bir şekilde maddi yardımı yok.Nasıl bir yol izlemeliyim?Tazminat ve nafaka istiyorum.30 yaşında lise mezunuyum iş bulmam zor.Kendi ilimi o istemiyor diye kapatmak zorunda kaldım zararına oradan çok kaybım oldu.Tüm birikimimide düğünde harcadım.Ne yapmalıyım teblıgat elime geçerse ve nasıl bir yol izlemeliyim.Ayrıca bbi arkadaşıma msn adresini verdim ve hemen hemen her gece konuşuyorlar sabah 4 kadar ve kayıtlıyoruz.Çok abuk sabuk şeyler yok ama neticede bayanlarla konuşuyor bunu delil olarak kullanmam nasıl olur.Yardımcı olursanız sevinirim.Biraz uzun olldu hakkınızı helal edin.
Old 20-03-2009, 21:23   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Öncelikle, 1 yıl sorusuna açıklık getirelim. Bir evlilik 1yılını doldurmadığı müddetçe "anlaşmalı boşanma" dediğimiz dava türüne konu olamaz.Yani eşler birlikte başvurup biz boşanmak istiyoruz diyemezler ya da birinin açtığı davayı diğeri kabul ederek, boşanma kolay biçimde gerçekleşmez.

Ama bu boşanamayacakları anlamına gelmez. Türk Medeni kanunu başka sebepler sıralayarak boşanma hakkını taraflara tanır.

Bunlardan bir tanesi, şiddetli geçimsizliktir, sizin olayınıza uygulanabilir.

Şiddetli geçimsizlik nedeni ile bir boşanma davası açabilirsiniz. Bu davanın içinde, boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlamak zorundasınız. Davanızın ispatında her tür delilden yararlanabilirsiniz.Telefon kayıtları, msn mesajları, mektuplar..En yakın akrabalarınızı aranızdaki geçimsizliğe tanık olarak dinletebilirsiniz.

Alıntı:
Ayrıca bbi arkadaşıma msn adresini verdim ve hemen hemen her gece konuşuyorlar sabah 4 kadar ve kayıtlıyoruz.Çok abuk sabuk şeyler yok ama neticede bayanlarla konuşuyor bunu delil olarak kullanmam nasıl olur.

Bu şekilde elde edilen bir delilin kullanılması kanatimce uygun değildir. Aldatarak, irade fesada uğratılarak elde edilmiş bir delil.

Açtığınız boşanma davası içinde, maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Alıntı:
III. Geçici önlemler

Madde 169 - Boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri resen alır.

Yine, davanın açılması ile TEDBİR ve boşanma kararının verilmesini ve kesinleşmesi ile birlikte YOKSULLUK nafakası talep edebilirsiniz.Evin ve eşyalarının sizin kullanımınıza özgülenmesini de talep edebilirsiniz.

Eşinizin GERÇEK mal varlığını mahkemeye kanıtlamanız yararınızadır.

Yine bunların dışında, hiç boşanma davası açmadan; sadece ayrı yaşamakta haklı olduğunuzu ya da evden kovulduğunuzu ya da evi terke zorlandığınızı kanıtlamanız halinde de, geçiminiz için gerekli katkıyı eşinizin yapması anlamında TEDBİR nafakasını talep edebilirsiniz.

Sayın Katılımcı;

Bizler buradan genel hatlar ile bilgi verebilmekteyiz. Sorununuzu MUTLAKA bir meslektaşımız ile yüzyüze görüşüp, bir yol haritası çıkarınız.

Haklarınız o kadar çeşitli ki.. En doğrusu boşanıp , boşanmama yönünde kararınızı verip, her iki halin hakları için bir avukatın desteğini almaktır.

Maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğnuz yer il barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi