Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Hukuk ÖĞrencİsİne Yardim

Old 11-10-2006, 14:19   #1
atlasumut

Varsayılan Hukuk ÖĞrencİsİne Yardim

Aşağıdaki madde deki dava açma süresi dava zamanaşımı kadar mıdır? Yoksa ilgili suçun ceza zamanaşımı kadar mıdır? ÇÜNKÜ CEZA ZAMANAŞIMI ÇOK DAHA UZUN BİR SÜRE!!!
Madde 60 - Zarar ve ziyan yahut manevi zarar namiyle nakdi bir meblağ tediyesine müteallik dava, mutazarrır olan tarafın zarara ve failine ittılaı tarihinden itibaren bir sene ve her halde zararı müstelzim fiilin
vukuundan itibaren on sene mürurundan sonra istima olunmaz.
Şukadar ki zarar ve ziyan davası, ceza kanunları mucibince müddeti daha uzun müruru zamana tabi cezayı müstelzim bir fiilden neşet etmiş olursa şahsi davaya da o müruru zaman tatbik olunur.
Eğer haksız bir fiil, mutazarrır olan taraf aleyhinde bir alacak tevlit etmiş olursa, mutazarrır kendisinin tazminat talebi müruru zaman ile sakıt olsa bile o alacağı vermekten imtina edebilir.
Old 11-10-2006, 14:51   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan atlasumut
Aşağıdaki madde deki dava açma süresi dava zamanaşımı kadar mıdır? Yoksa ilgili suçun ceza zamanaşımı kadar mıdır? ÇÜNKÜ CEZA ZAMANAŞIMI ÇOK DAHA UZUN BİR SÜRE!!!
Madde 60 - Zarar ve ziyan yahut manevi zarar namiyle nakdi bir meblağ tediyesine müteallik dava, mutazarrır olan tarafın zarara ve failine ittılaı tarihinden itibaren bir sene ve her halde zararı müstelzim fiilin
vukuundan itibaren on sene mürurundan sonra istima olunmaz.
Şukadar ki zarar ve ziyan davası, ceza kanunları mucibince müddeti daha uzun müruru zamana tabi cezayı müstelzim bir fiilden neşet etmiş olursa şahsi davaya da o müruru zaman tatbik olunur.
Eğer haksız bir fiil, mutazarrır olan taraf aleyhinde bir alacak tevlit etmiş olursa, mutazarrır kendisinin tazminat talebi müruru zaman ile sakıt olsa bile o alacağı vermekten imtina edebilir.

Sayın atlasumut,

B.K. 60 ıncı maddede sözüedilen zamanaşımı, yeni TCK'daki 66 ıncı maddedeki zamanaşımıdır.

Saygılarımla

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi