Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ahlaki görevlerden dogan borclar ve kötü niyetle geri istenmesi

Konuyu Kilitleyin
Old 24-01-2016, 13:46   #1
konuk34

Varsayılan ahlaki görevlerden dogan borclar ve kötü niyetle geri istenmesi

Merhaba,
Ahlaki görevlerden doğan borçlar nelerdir biraz açar misiniz? Kocanın karısına devam eden bir dava olmaksızın para göndermesi ahlaki görev sayılabilir mi? Sonradan bu para veren koca tarafından sehven gonderildigi iddia edilerek geri istenebilir mi?
Şimdiden teşekkürler..
Old 25-01-2016, 18:32   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan konuk34
Merhaba,
Ahlaki görevlerden doğan borçlar nelerdir biraz açar misiniz? Kocanın karısına devam eden bir dava olmaksızın para göndermesi ahlaki görev sayılabilir mi? Sonradan bu para veren koca tarafından sehven gonderildigi iddia edilerek geri istenebilir mi?
Şimdiden teşekkürler..

Paranın miktarını yazmamışsınız ama ahlaki görev sayılabilmesi için, harçlık diye nitelenebilecek bir miktar olması lazım, kanaatimce. Örneğin 100.000 TLsı gibi bir rakamın ahlaki görev nedeniyle gönderilmesi mümkün değil. Ama "sehven" gönderildiğinin ıspatı da çok zor. Dekontta bir şey yazmadığını sanıyorum.

Gönderilen miktar alışveriş vs.de harcanabilecek bir miktar ise, ahlaki görev nedeniyle gönderilmiştir ve istenilemez. Somut olayı bilmeden doğru yanıt veremeyiz.

Hukuki sorunlarınızda hak kaybına uğramamak için bir avukattan profesyonel destek alınız.
Old 27-01-2016, 21:37   #3
Konuk

Suat Bey , öncelikle cvp için teşekkür ederim. Miktar 10 ay boyunca aylık 500 TL , toplamda 5000 TL ediyor. Açıklama olarak nafaka yazılıyor. Para boşanma davası red ile sonuclandiktan sonra gönderilen para. Tedbir nafakasiydi . davanın bittiğinden haberi var (avukati da var bilgilrndirmesi gerekirdi) ancak sebebini bilmediğim şekilde göndermeye devam etti.şimdi faiziyle geri istediğinibeyan ederek ilamsiz icra takibi baslatmis .İtiraz ettim. Takip durdu tabii, fakat bu kez de asliye hukukta alacak davası açmış .%20 de inkar tazminati istiyor. Meğer amacı benim le uğraşmakve beni zarara sokmak imiş.. Artı dava masrafları ve onun avukat ucreti dahi davayı kaybedersem bana kalacak. Halen evliyiz. Nasıl bir yol izlemeliyim?
Old 28-01-2016, 13:17   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Suat Bey , öncelikle cvp için teşekkür ederim. Miktar 10 ay boyunca aylık 500 TL , toplamda 5000 TL ediyor. Açıklama olarak nafaka yazılıyor. Para boşanma davası red ile sonuclandiktan sonra gönderilen para. Tedbir nafakasiydi . davanın bittiğinden haberi var (avukati da var bilgilrndirmesi gerekirdi) ancak sebebini bilmediğim şekilde göndermeye devam etti.şimdi faiziyle geri istediğinibeyan ederek ilamsiz icra takibi baslatmis .İtiraz ettim. Takip durdu tabii, fakat bu kez de asliye hukukta alacak davası açmış .%20 de inkar tazminati istiyor. Meğer amacı benim le uğraşmakve beni zarara sokmak imiş.. Artı dava masrafları ve onun avukat ucreti dahi davayı kaybedersem bana kalacak. Halen evliyiz. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Belki de sizin -boşanma davası açmaksızın-, ayrı yaşadığınız ve ayrı yaşamakta haklı olmanız nedeniyle bir nafaka davası açmanızı önlemek için göndermiş ve sonra vazgeçmiş olabilir.Şartları varsa, halen bahsettiğim davayı açabilirsiniz.
Old 28-01-2016, 21:53   #5
Konuk

Ben çalışmaktayım. Zaten bana karşı açılmış bir alacak davası var. Benim tek amacim davada haksız duruma düşmemek . 5000 TL büyük para değil ama masraflarla birlikte hesapladim kaybedersem bu davanın bana maliyeti 8 bini bulacak. O yüzden avukat tutmayı düşünmuyorum . ama ortada benim hatamdan değil karşı tarafin hatasından kaynaklı bir dava var. Danistigim avukatlar sen bu davayı kaybedersin bu parayı her koşulda odeyeceksin diyor .zaten bu durumda avukat tutmam aleyhime olacak . Ne tavsiye edersiniz?
Old 29-01-2016, 15:42   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Ben çalışmaktayım. Zaten bana karşı açılmış bir alacak davası var. Benim tek amacim davada haksız duruma düşmemek . 5000 TL büyük para değil ama masraflarla birlikte hesapladim kaybedersem bu davanın bana maliyeti 8 bini bulacak. O yüzden avukat tutmayı düşünmuyorum . ama ortada benim hatamdan değil karşı tarafin hatasından kaynaklı bir dava var. Danistigim avukatlar sen bu davayı kaybedersin bu parayı her koşulda odeyeceksin diyor .zaten bu durumda avukat tutmam aleyhime olacak . Ne tavsiye edersiniz?

Biz burada hep avukattan profesyonel destek alınmasını öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi