Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müdahalenin Men'i ve Kal Davası Gayrımenkulün Aynına İlişkin midir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-04-2009, 11:31   #1
avukat44

Soru Müdahalenin Men'i ve Kal Davası Gayrımenkulün Aynına İlişkin midir?

Davalı olarak takip ettiğmiz "müdahalenin men'i ve kal davası" mahkemece reddedildi ve lehimize vekalet ücretine hükmedildi. Dosya şu an Yargıtay'da. Lehimize hükmedilen vekalet ücretini icraya koymak istiyoruz ancak Yargıtay'ın bazı kararlarında "mülkiyet iddiası var ise dava g.menkulün aynına ilşkindir denmekte" bu konuda bilgisi olan arkadaşlarım söz konusu karar kesinleşmeden icraya konulabilir mi? (davamızda da mülkiyet iddiamız oldu ancak dava, davacı tarafın davasını ispat edememesi nedeni ile reddedildi)

Görüş ve düşüncelerinizi bekliyorum...

Şimdiden teşekkür ederim...
Old 24-04-2009, 13:29   #2
Av. Can DOĞANEL

Müdahalenin men'i ve Kal davaları taşınmazın aynına ilişkindir. Karar kesinleşmeksizin icraya konulamaz.
Old 24-04-2009, 17:53   #3
hukuk işçisi

söylediğiniz gibi davada mülkiyet ihtilafı var ise kesinleşmeden koyulamıyor takibe,ancak davada kiracılık vb. iddiaları var ise yani taşınmazda davalının mülkiyet iddası yok ise takibe kesinleşmeden girişilebilir.Bizzat tecrübe edilmiştir tarafımdan
Old 25-04-2009, 11:41   #4
av.sinem

Benzer bir kararı bende icraya koydum.Bizde ecrimisil ve müdahalenin meni davası açmıştık.Karşı tarafta bunun üzerine tapu iptali tescil davası açtı .Ancak davayı takip etmedi ve davanın açılmamış sayılmasına karar verildi.Ecrimisil davası bu davayı bekletici mesele yaptı ve davanın açılmamış sayılmasına karar verdikten sonra lehimize karar verdi.Yargıtay kararlarında mülkiyet konusunda ihtilaf yoksa kesinleşmeden icraya konulabileceğini belirtiyor.Sizce burada mülkiyet konusunda bir ihtilaf kalmışmıdır?Ben icraya koydum itiraz olup olmayacağını bekliyorum.
Old 25-04-2009, 12:59   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.sinem
Benzer bir kararı bende icraya koydum.Bizde ecrimisil ve müdahalenin meni davası açmıştık.Karşı tarafta bunun üzerine tapu iptali tescil davası açtı .Ancak davayı takip etmedi ve davanın açılmamış sayılmasına karar verildi.Ecrimisil davası bu davayı bekletici mesele yaptı ve davanın açılmamış sayılmasına karar verdikten sonra lehimize karar verdi.Yargıtay kararlarında mülkiyet konusunda ihtilaf yoksa kesinleşmeden icraya konulabileceğini belirtiyor.Sizce burada mülkiyet konusunda bir ihtilaf kalmışmıdır?Ben icraya koydum itiraz olup olmayacağını bekliyorum.

Ben böyle bir icra takibini iptal ettirmiştim. Sorunun yanıtını Sayın Doğanel vermiş.
Old 27-04-2009, 08:32   #6
Av. Tevrat DURAN

Mülkiyetin aynına ilişkin bir yargılama yapılmışsa o takdirde Yargıtay kararı beklenmelidir diye düşünüyorum
Old 06-11-2013, 09:29   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Av. Can DOĞANEL

Müdahalenin men'i ve Kal davaları taşınmazın aynına ilişkindir. Karar kesinleşmeksizin icraya konulamaz.

İnşaat Kal kararı ile bu karara bağlı vekalet ücretinin kesinleşmeden icraya konulmayacağına dair şikayetimiz, İcra hakimliği tarafından aynen:

"HMK.nun 367/2 maddesi gereğince gayrımenkule ve buna ilişkin ayni haklara dair hükümler kesinleşmedikçe icra edilemez. Bu nedenle aynı ilamda yazılı eklentilerin de infazının istenebilmesi için ilamın kesinleşmesi zorunludur. Buna karşılık, gayrimenkulun aynına ilişkin olmayan (gayrimenkul üzerindeki kişisel "şahsi" haklara ilişkin olan) ilamların icraya konulabilmesi için bunların kesinleşmelerine gerek yoktur. Takip konusu ilamın incelenmesinde, dava konusunun “Haksız İşgal Tazminatı (Ecrimisil) – Eski Hale Getirmedavasına ilişkin olduğu, bu nedenle de, taşınmazın aynı ihtilaflı olmadığından ilamın infazı için kesinleşmesinin gerekmeyeceği anlaşılmakla; şikayetin reddine karar verilmesi gerekmiş ve aşağıdaki hüküm kurulmuştur..."

şeklindeki gerekçe ile reddedilmiş. Asıl davada mahkeme ecrimisil talebinin reddine, inşaatın vaziyet planına uygun şekilde eski hale getirilmesi talebinin kabulüne karar vermişti.

Yargıtay'ın, bir taşınmazı işgal edenler bakımından -kiracılık ilişkisi temelli savunmalara atfen- verdiği bazı kararların uygulamada yanlış yorumlandığını düşünüyorum.

İnşaat kal kararının keşinleşmeden icra edilmesi telafisi imkansız durumlar yaratır..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi