Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Genel Müdürün 3 Yıl Hapsi İstendi

Yanıt
Old 05-03-2007, 13:01   #1
niles82

Varsayılan Genel Müdürün 3 Yıl Hapsi İstendi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Remzi Kaya Hakkında, Hapis İstemiyle Dava Açtı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak'a ilişkin yargı kararlarına karşın "görevi kötüye kullanmak" suçundan Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Remzi Kaya hakkında hapis istemiyle dava açtı. Nuri Ok, daha önce hakkında 5 kez iddianame hazırladığı Müsteşar Birinci'nin de aynı eylemden yargılanmasını istedi.Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak'ın, 2004 yılının kasım ayında Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatındaki APK Daire Başkanlığı'na görevlendirilmesinin ardından mahkeme kararıyla tekrar il milli eğitim müdürlüğüne dönmesine karşın Bakanlıkça soruşturmayla bu kez Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne atanması üzerine Bakanlığın üst düzey yöneticileri hakkında iddianame hazırladı. İddianamesini Yargıtay 4. Ceza Dairesi'ne gönderen Nuri Ok, Bakanlık Müsteşarı Necat Birinci ile Personel Genel Müdürü Remzi Kaya'nın hapsini istedi. Fevzi Budak'ın APK Daire Başkanlığı'ndan Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dönmesinin ardından Kütahya'ya atanmasını sağlayan soruşturmanın "yargı kararını etkisiz bırakmak, yargı kararının uygulanmasını engellemek, daha açık bir ifadeyle şikayetçinin başka bir yere atanmasını sağlayarak, Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevinde tutmamak" amacıyla yapıldığı belirtilen iddianamede, hukuken ve fiilen ısrarla yargı kararını etkisiz kılmaya yönelik işlemler tesis edildiği kaydedildi.

3 YIL HAPİS İSTENDİ

Başsavcı Ok, iddianamesinde Birinci ve Kaya'nın yeni TCK'nın 257/1 ve 53'ncü maddeleri uyarınca yargılanarak cezalandırılmalarını istedi. TCK'nın "görevi kötüye kullanma" başlıklı 257'nci maddesinin birinci fıkrasında, şüphelilerin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istenirken, 53'ncü maddesinde "belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılması" öngörülüyor.(ANKA) (Ankara Haber Ajansı)
http://www.haberler.com/genel-muduru...stendi-haberi/
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi