Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

istismar

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-08-2012, 17:12   #1
Konuk

Varsayılan istismar

bir şahıs tarafından evlenme vaadiyle kandırıldım.ama şahıs evliymiş.eşi 3 araba adamla evi bastı ve silahlılardı.ben karakolda öğrendim evli olduğunu.ayrıca başkomiser olduğunu telefonlarımı dinlediğini söyledi sadece beni değil btün ailemi kandırdı.ben bunların yalan olduğunu karakolda öğrendim ama şoktaydım korktum şikayetçi olmadım o gece.olayın üzerinden 3 ay geçti.şu anda hamileyim 6 aylık ve bana ulaşamıyor ama akrabalarıma benim kötü hayat yaşadığımı, onu aldattığımı söyleyerek bana hakarette bulunuyor.yaşama alanım kalmadı.ailemin yanındayım ayrıca kadın sığınma evinde kaldım yeni geldim ailemin yanına.ayrıca bana bir yıl önce boşandığını evlilik için belediyeye başvuru yaptığını bunun için nüfus kağıdımı fotoğrafımı aldı ve bir müddet sonra sisteme giriş yapıldığını sadece gidip imza atacağımızı söyledi ama sürekli oyaladı.şimdi kızımı almakla tehdit ediyor beni.ondan önce erkek arkadaşlarım oldu beni bunlarla tehdit ediyor.ayrıca eski eşimden kalan altınlarımı da yedi.elinde telefon kayıtları ve fotograflar olduğunu ileri sürerek beni zor durumda bırakıyor.ne yapmalıyım lütfen cevaplarsanız sevinirim.ayrıca beni arkadan ilişkiye zorladı duygusal boşluğumdan faydalandı.teşekkürler
Old 29-08-2012, 12:09   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-Karşı tarafın hakaret,tehdit ve şantajları için savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

2-Evlilik dışı doğan çocuğun velayeti annededir.Üstelik doğaçak çocuk anne bakımına muhtaçtır.Bu nedenle karşı tarafın velayeti alması pek de olanaklı görülmemelidir.

3-Karşı tarafla girdiğiniz cinsel ilişkiye rızanız varsa suç oluşmaz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 29-08-2012, 12:09   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Evlilik dışı doğacak çocuğun velayeti annededir. Sizden almaya kalkması vs.. suçtur.

Öte yandan, halen tehdit görmekte iseniz, şantaj altındaysanız Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Ayrıca 6284 sayılı yasa gereği ısrarlı takip mağdurları da şiddetten korunmaktadır. En yakın aile mahkemesinden, kişinin size yaklaşmaması, şiddet içeren eylemlerine son vermesi, varsa silah ve benzeri aletlerinin alıkonulması gibi önleyici-koruyucu tedbirlerin alınmasını da talep edebilirsiniz.

Ve ayrıca, kişiye karşı hukuka aykırı eylemleri nedeniyle genel hükümler çerçevesinde manevi tazminat davası da açılabilir. (Savcılık soruşturmaları ve şikayetleriniz neticesine göre..)

Altınlarınız için dava açsanız da, karşı taraf bunu inkar ederse yazılı delil olmadığından reddedilir.

Bir avukatla birlikte hareket ediniz. Savcılık şikayetinizde yanınızda bir avukatla birlikte ifade vereceğinizi belirtiniz/ avukat isteyiniz.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi