Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

muvazaalı intifa hakkının terkini

Yanıt
Old 05-11-2008, 16:48   #1
avukatmurat

Varsayılan muvazaalı intifa hakkının terkini

iyi günler...

Temlik suretiyle aldığımız ipotek nedeniyle, ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip başlatacağız. İpotek borçlusu ipotek tesisinden sonraki bir tarihte üçüncü bir kişi lehine intifa hakkı tesis etmiş. İpotek'ten sonra tesis edilen bu hakkın bizim için çok da önemli olmadığını düşünüyorum. Ancak bu işlemin ihale alıcılarının ihaleye girmemesini yada düşük bedel ileri sürülmesini sağlamak, dolayısyla bizi yıldırmak amacıyla, kötüniyetle yapıldığını düşünüyorum. Muvazaalı olarak yapıldığı ve dürüstlük kuralına uymadığı gerekçesiyle 'intifa hakkının kaldırılması' davası açmayı düşünüyorum. Biraz araştırdım ama pek bişey bulamadım. Bu davada özel yetkili mahkeme var mıdır? Görev, taşınmazın değerine yada yıllık yada toplam intifa bedeline göre mi tayin edilecektir? Bu davada yatırılması gereken harç nisbi yada maktu mudur? Sayın meslektaşlarımızın malumu emsal kararlar varmıdır?
(NOT: Konuya ilişkin yargıtay kararları genelde paylı mülkiyete ilişkin. İpotek alacaklısı olduğumuz taşınmazda paylı mülkiyet söz konusu değil.)
Old 20-11-2008, 11:55   #2
pallanco

İntifanın terkini davası açarsanız, ipotek tesisinden sonra intifa kurulduğu için kanıtlamanız ve kazanmanız mümkün görünüyor. Asliye hukuk mahkemesi veya sulh hukuk...tapudaki intifa devri için gösterilen değere göre belirleniyor, tavsiyem, gerektiğindetemyiz edebileceğiniz bir rakamı değer olarak göstermeniz...genelde Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülüyor...harç nisbidir... Yargıtay kararı ise şu an hemen bulamadım ama onlarca var bu konuda, mutlaka bulursunuz...
Old 21-11-2008, 20:23   #3
avukatmurat

ilginiz için teşekkürler.....
intifa hakkının terkini davası açtım. Uyap ta böyle bir dava tanımlaması olmadığı için ''kira sözleşmesinin iptali'' şeklinde kaydedebildik.Dava değerini toplam intifa bedeli olarak belirtip davayı Asliye Hukuk Mahkemesinde açtık.Harcı da nisbi olarak ödedik. Mahkeme ara kararı ile tedbir'e de hükmettiği için şimdilik pek sorun yok gibi gözüküyor
Old 24-11-2008, 11:57   #4
pallanco

İlginç... son 1 yılda 3 tane açtım bu davadan ama, hiç "uyap'ta bulamadık" diye bir cevap almadım. Sanırım sizin muhatap olduğunuz uyap görevlisi anlamamıştır. En kötü ihtimalde tapu iptal tescil davası olarak geçmeliydi; kira ile ilgili bir şey olmamalıydı...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi