Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Calisan bosanacak anne haklari

Konuyu Kilitleyin
Old 27-10-2020, 20:46   #1
BurcuSu

Varsayılan Calisan bosanacak anne haklari

Merhaba.
Benim almanyada sinirsiz oturumum var ve su anda esimle bosanma asamasindayiz. Ben calisiyorum, esim devletten yardim aliyor ve calismiyor. 2 tane kizim var. sorularim sunlar
1- 2200 euro brut maasim var fakat ev kiramiz 1350 euro sicak kira. Gecimimi saglamam icin ev kirama yardim olur mu yoksa tasinmam mi istenilecektir.? Eger tasinmam gerekirse bana herhangi bir yardim olacakmi( ev bulmak veya tasinma masraflari gibi.? )
2- Cocuk parasi ve maasim ile birlikte elimde iyi bir gelir olacak fakat baska faydalanabilecegim haklar var mi.?
3- Oturum hakkimda herhangi bir degisiklik olur mu.?
Simdiden tesekkurler
Old 28-10-2020, 23:15   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan BurcuSu
Merhaba.
Benim almanyada sinirsiz oturumum var ve su anda esimle bosanma asamasindayiz. Ben calisiyorum, esim devletten yardim aliyor ve calismiyor. 2 tane kizim var. sorularim sunlar
1- 2200 euro brut maasim var fakat ev kiramiz 1350 euro sicak kira. Gecimimi saglamam icin ev kirama yardim olur mu yoksa tasinmam mi istenilecektir.? Eger tasinmam gerekirse bana herhangi bir yardim olacakmi( ev bulmak veya tasinma masraflari gibi.? )
2- Cocuk parasi ve maasim ile birlikte elimde iyi bir gelir olacak fakat baska faydalanabilecegim haklar var mi.?
3- Oturum hakkimda herhangi bir degisiklik olur mu.?
Simdiden tesekkurler
Merhaba Sayın BurcuSu,
* sınırsız oturumdan Niederlassungserlaubnis'i kast ediyorsunuz zannedersem. Eğer belirttiğim gibi ise boşanmanın oturma müsaadesine herhangi bir etkisi olmaz.
* Eşim devletten yardım alıyor diye yazıyorsunuz. Eşinizle ve çocuklarla beraber oturuyorsanız verilen yardım sadece eşinize değil aileyedir. Eşinizin kazancı olmadığı için, sizin maaşınızda yeterli olmadığı için devlet size aile olarak yardımda bulunmaktadır. Bu yardım sadece eşinize değil aileyedir.
* devlet şimdiki durumda ailenizin geliri yeterli olmadığı için yardımda bulunmaktadır. Bu yardım hesaplanırken kira ve kişilerin geçimleri için gerekli olan meblağ göz önünde bulundurulur. Kiranın göz önünde bulundurulması için kiranın miktarı ve evin büyüklüğü göz önünde bulundurulur.
* Boşanma durumunda kira ve evin büyüklüğü oturduğunuz yerin (büyük şehir veya ufak bir yerleşim bölgesi) ortalama kirasına oranla hesaplı ise devlet kirayı öder. Kira ortalamanın üzerinde ise size uygun bir ev bulmanız için süre tanınır. 1350€ büyük şehirler için normal kiradır.
* boşanma durumunda vergi sınıfınız değişeceği için net maaşınız artacaktır.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi