Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

haklarım nedir

Konuyu Kilitleyin
Old 08-07-2009, 11:44   #1
Konuk

Varsayılan haklarım nedir

ben dört yıllık evliyim eşim geçen hafta bir tartışma sonucu kesinlikle bosanmaya karar verdiğini söyleyerek eşyalarımı toplamamı ve beni annemlere bırakacagını belirterek beni annemlere bıraktı.bosanma sebebi nedir dediğimde sebep yok dedi ve bu konuda konusmak istemediğini söyleyerek bana bir açıklama yapmadı.ayrıca evliliğimiz süresince kayınvalidemle birlikte oturmak zorunda kaldım.düğünde takılan takıların hepsi eşim tarafından bozduruldu ve yeni kurduğu mühendislik şirketinde kullanıldı,daha sonra şirketini eski aile şirketiyle birleştirerek beş ortaklı anonim şirket haline getirdi.benimde şirkette binde bir oranında hissem var esimin ise yüzde 49.bu şirketin su anda iki kepçesi iki kamyoneti ve bir kamyonu var.bunlarda hakkım ne kadar yada bu araclara tedbir konabilirmi?ayrıca ben calısıyorum yılllık ortalama 16 milyar gelirim var ve su an adıma kayıtlı hicbirsey olmadıgı gibi kazandıgım paranın 20 milyar liralı kısmını da şirket borçlarını ödemekte kullandı.benim EVLİLİK BOYUNCA KAZANDIGIM PARAYI TALEB ETMEM MÜMKÜN MÜ?AYRICA ŞİRKETTEKİ HAKKIM NEDİR?DÜĞÜN TAKILARIMIN EPSİNİ ÖDEMEK ZORUNDAMIDIR en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum simdiden tesekkür ederim.
Old 09-07-2009, 22:38   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinize karşı boşanma davası açabilirsiniz. Bu davada boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin kusurlu olduğunu ispatlamalısınız. Eşin ayrı ev açmaması kusurdur.

Eşinizin size karşı boşanma davası açması halinde de eşiniz sizin kusurlu olduğunuzu ispatlamak durumundadır.boşanma kararında iseniz davayı siz de açabilirsiniz.

Tanık dahil her tür delilden yararlanabilirsiniz.

Boşanma davası içinde, maddi ve manevi tazminat talepleriniz olabilir. Yine Tedbir nafakası talebinde bulunabilirsiniz. Sürekli gelirinizin bulunması, yoksulluk nafakası taktirine engel olabilicektir.

Bunların haricinde, boşanmanın kesinleşmesi ile edinilmiş malların tasfiyesine ilişkin iki tür alacak hakkınızı da dava edebilirsiniz.

1-Değer artış payı alacağı, bunun içinde, düğünde takılan takılarınızın bozdurularak evlilik birliği içinde kurulan şirkette kullanılmış olması ve yine kazancınızın 20 milyarının eşinize karşılıksız olarak geçirilmiş olması , şirket yararına kullanımı vardır. Somut olarak bunları dava edebilirsiniz. İspat konusuda yine her tür dedilleden yararlanabilirsiniz. En yakın akrabalarınız da tanıklık yapabilirler.

2-Tasfiye payı alacağı, bu da 2002 sonrası evlilik birliği içinde, karşılığı ödenerek verilerek, edinilmiş mallar ve değerler üzerindeki hakkınızdır.Tüm borçlar çıkıldıktan sonra eşlerin yarı yarıya alacak hakkı belirlenir.

Bu alacaklarınızın hüküm altına alınmasından sonra ise, İCRA takibi yolu ile, tahsil etmeniz gerekecektir.

Mal rejimi tasfiyesi, oldukça ayrıntılı bilgi gerektirdiğinden bu davalarınızı ve asıl temeli oluşturacak olan boşanma davanızı MUTLAKA bir avukattan profesyonel destek alarak açıp takip ediniz.

Aksi halde hak kaybına uğrama olaslığınız yüksektir.

Profesyonel destek almaktan kaçınmayınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi