Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapu'da terkin işlemi

Yanıt
Old 14-07-2018, 14:04   #1
av.cevat

 
Varsayılan Tapu'da terkin işlemi

Merhaba arkadaşlar
Mahkeme kararı ile tapuya şerh edilmiş bir intifa tesisi var. Kararda davacı lehine "evlenmediği sürece konutta oturması, evlenmediği sürece il dışına çıktığında kirasından yararlanması " şeklinde hüküm kurulmuş ve bu şekilde tapu siciline işlenmiş. Hak sahibi evlenmiş, malik intifa hakkının terkinini yaptırmak istiyor.
Tapu müdürlüğünde iki farklı görüşle karşılaştım.
Bir yetkili tesisin yapıldığı kararın kesinleşmiş sureti ve kişinin evlendiğini gösteren belgeyle başvurup terkin işlemi yaptırabilirsiniz diyor. Ki Tapu Sicil Tüzüğü 69. maddesinin 3. fıkrası "Kanunda açıkça gösterilen hâller ile şerhedilmiş kişisel haklarda ve tescil edilmiş taşınmaz lehine veya kişisel irtifak haklarında belli bir süre söz konusu ise, bu sürenin dolması hâlinde taşınmaz malikinin istemi üzerine terkin işlemi yapılır." bu şekilde.
Diğer bir yetkili ise mahkemeden terkin için tekrar karar getirmeniz gerekir diyor. Bana göre de kararda "evlenmediği sürece" demekle zaten süre belirtilmiş.
Bu durumda nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?
Fikirlerini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Old 16-07-2018, 14:02   #2
av.alper tunker

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan av.cevat
Merhaba arkadaşlar
Mahkeme kararı ile tapuya şerh edilmiş bir intifa tesisi var. Kararda davacı lehine "evlenmediği sürece konutta oturması, evlenmediği sürece il dışına çıktığında kirasından yararlanması " şeklinde hüküm kurulmuş ve bu şekilde tapu siciline işlenmiş. Hak sahibi evlenmiş, malik intifa hakkının terkinini yaptırmak istiyor.
Tapu müdürlüğünde iki farklı görüşle karşılaştım.
Bir yetkili tesisin yapıldığı kararın kesinleşmiş sureti ve kişinin evlendiğini gösteren belgeyle başvurup terkin işlemi yaptırabilirsiniz diyor. Ki Tapu Sicil Tüzüğü 69. maddesinin 3. fıkrası "Kanunda açıkça gösterilen hâller ile şerhedilmiş kişisel haklarda ve tescil edilmiş taşınmaz lehine veya kişisel irtifak haklarında belli bir süre söz konusu ise, bu sürenin dolması hâlinde taşınmaz malikinin istemi üzerine terkin işlemi yapılır." bu şekilde.
Diğer bir yetkili ise mahkemeden terkin için tekrar karar getirmeniz gerekir diyor. Bana göre de kararda "evlenmediği sürece" demekle zaten süre belirtilmiş.
Bu durumda nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?
Fikirlerini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Şerhin terkini için istenen belgeler ile tapuya müracat edin red ederlerse aynı evraklarla mahkemeye müracat edip tapudaki şerhin terkini için dava açabilirsiniz.
Old 18-07-2018, 00:08   #3
av.cevat

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan av.alper tunker
Şerhin terkini için istenen belgeler ile tapuya müracat edin red ederlerse aynı evraklarla mahkemeye müracat edip tapudaki şerhin terkini için dava açabilirsiniz.
Sayın meslektaşım,
Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Dediğiniz gibi tapuya gerekli evraklarla başvurumuzu yaptık. Tapu kararın verildiği mahkemeden görüş istedi. Sonucu bekliyorum. Umarım yeni bir davaya gerek kalmadan çözeceğiz.
Old 09-08-2018, 11:38   #4
av.cevat

 
Varsayılan

Kesinleşmiş hükmünde " evlenmediği sürece intifa hakkından yararlanması " biçiminde karar veren mahkeme; tapunun kişinin evlendiğinin sabit olduğu, bu sebeple terkin yapılıp yapılamayacağı na dair görüş istediği yazısına cevaben " kararımızda evlendiğinde kendilinden kalkar şeklinde bir ibare yoktur" diye cevap vermiştir. Bu durumda yeniden dava açmak durumunda kalacağız .
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Mal Paylaşımı - Tapu Tescil işlemi gerçekleşmeyen gayrimenkulün durumu Av. İbrahim Şen Meslektaşların Soruları 0 14-06-2016 16:06
kamulaştırma işlemi başladıktan sonra kamulaştırılan taşınmaz için tapu iptal ve tescil davası açılması Avukat Neslihan Meslektaşların Soruları 2 15-10-2014 07:17
Geçersiz vekaletname ile yapılam tapu işlemi Demir71 Meslektaşların Soruları 0 07-11-2013 14:40
tapu işlemi advocat63 Meslektaşların Soruları 1 08-04-2008 17:47


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02730894 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.