Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ziynet

Konuyu Kilitleyin
Old 02-03-2019, 23:59   #1
Konuk

İnceleme Ziynet

Merhabalar, geçen yıl anlaşmalı olarak boşandım. Daha önce çekişmeli boşanma davamız ve benim tazminat, nafaka ve ziynet alacaklarımı talep etmiştim. Anlaşmalı boşanırken bir miktar tazminat kararlaştırdık ve nafaka ya da herhangi bir gayrimenkul alacağım olmadığına dair nafaka hakkımdan da feragat ettiğimi zaten çocugumuz yok velayet konusunda da anlaşmaya gerek yok diyerekten anlaştık ve boşandık. Ben eşime ziynet davası açmayı düşünüyorum çünkü 100 bin lira civarı takım (set takımı, bilezikler vesaire)vardı. Boşanırken ziynet alacağımdan feragat ettiğimi beyan etmedim ve ziynet kelimesi dahi protokolde geçmedi. (Emsal kararda sunarsam).Anlaşmalı boşanmada anlaşmak durumunda olduğumuz bir konu değildi. Ayrıldığım eşimin daha önceki başka ceza davası dosyasında altınları benden aldığı ve kuyumcuda bozdurup borç ödediğini beyan etmişti. Yazılı beyanı var. Altınlı düğün fotoğraflarım var ve daha önce çekişmeli boşanma davamda neredeyse 10 celse sürdü hiç bir zaman itiraz etmedi bu konuya. Ben tüm bu sebeplerle ziynet davası açabilir miyim? Ayrıca eşimin maddi durumunun pek iyi olmadığını biliyorum bu nedenlede ve eşimin aslında takılarımın bir kısmını ailesine babası ve annesine verdiğini biliyorum. Kayınpederimin maddi olanığı var ona ziynet davası açabilir miyim? Bilezikler miktarı kadar boşandığım eşime ve setimle,diğer takım için kayınpederime ziynet davası açabilir miyim? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.
Old 03-03-2019, 13:33   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Ziynet alacağı davasını açabilirsiniz. Feragat beyanınız yok ve hükümde de buna ilişkin bir madde geçmiyor demişsiniz. Ve muhtemelen siz, boşanma davanızın içinde AYRI BİR HARÇ YATIRMADAN ziynet eşyalarınızı da istediğinizi belirtmişsinizdir. Ortada daha önce ziynet eşyaları için açtığınız bir dava da yok diye düşünüyorum. Netice itibarı ile, ziynet eşyası davanızı açabilirsiniz.

Ceza davası dosyası net bir kanıt. Düğün fotoğrafları ve cd'si delil olarak sunulur. Ziynet eşyalarınızı kim almışsa ona dava açabilirsiniz. Kayınpederinizin bu ziynetleri oğlundan aldığını, onda olduğunu ispatlamanız gerekir. Altınların gram ve adetlerini, niteliklerini belirtmeniz ve ispatlamanız gerekir.

Bu davayı da bir avukatla birlikte takip ediniz. Dosya detaylarını ve delillerinizi avukatla birlikte değerlendiriniz.

Saygılar,
Old 04-03-2019, 19:16   #3
Konuk

İnceleme Ziynet

Tam bilemiyorum ama çekişmeli boşanma davası içerisinde tazminat nafaka ve ziynetlerimi de talep etmiştim harç durumunu hatırlayamıyorum ama bilirkişiye gönderilecekti gönderilmeden karar filan verilmeden anlaşmalıya çevirip boşandık. Ben protokolde ziynet hakkımdan feragat etmedim ve kararda da ziynetle ilgili bir karar yoktu. Harç ödenmiş olsa bir fark eder mi?
Old 04-03-2019, 20:54   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,
Boşanma dosyanızı ve kararınızı, protokolü mutlaka bir avukata gösteriniz. Feragat yoksa dava açılabilir.
Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi