Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kanun Yararına Bozma

Old 11-07-2006, 11:23   #1
Ata Orcun

Varsayılan Kanun Yararına Bozma

Merhaba,

Öncelikle herkese kolay gelsin. Ben hukuk fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim ve de kanunda açık olarak yazmayan bir hususta yardımlarınızı rica edeceğim.Bilindiği gibi CMUK m.309 uyarınca Adalet Bakanını'nın, temyiz incelemesinden geçmeksizin kesinleşen karar veya hükümde hukuka aykırılık bulunduğunu öğrenmesi durumunda, durumu Cumhuriyet Başasavcılığı'na (kararın Yargıtayca bozulması adına) ihbar etme yetkisi bulunmaktadır. Henüz uygulamanın içinde yer almayan biri olarak Adalet Bakanlığı'nın re'sen kullanabildiği bu yetkinin kullanılabilmesi adına dışarıdan da(herhangi bir dilekçe ile) harekete geçirilip geçirilemeyeceğini öğrenmek istiyorum, çünkü kanunda "hukuka aykırılık bulunduğunu öğrenen Adalet Bakanı" ibaresi yer almakta bu da sanki dışarıdan da öğrenebileceği izlenimi yaratmaktadır. Bu konuda herhangi bir yorumu olan veya uygulamada bunu yaşamış olan birileri yardım ederse çok memnun olacağım.Teşekkürler.
Old 11-07-2006, 20:59   #2
Av.Engin Özoğul

Uygulamada kanun yarına bozma kurumunu devreye sokmak için hükmü veren mahkemeye verilen bir dilekçe yeterlidir. Gerekli prosedür mahkeme tarafından yerine getirilerek sonuç hakkında başvuru sahibine bilgi verilmektedir.
Old 12-07-2006, 08:39   #3
Ata Orcun

Tesekkurler yorumunuz ve ilginiz için. Bu durumda hükmü veren mahkemenin kanun yararına bozma kurumunu devreye sokması biraz zor gözükmekte sanırım, çünkü kendi verdiği kararın aleyhinde işlemleri başlatmak gibi bir durum söz konusu oluyor. Ama uygulama her şeye gebe olduğu için, bunu da beklemek gerekiyor sanırm. Tekrar teşekkürler Engin Bey, kolay gelsin.
Old 12-07-2006, 09:07   #4
Av.Engin Özoğul

O kadar da zor değil sanırım. Temyizde de durum aynı değil mi? Mahkeme hükmüne karşı temyize gittiğinizde işlemleri yine hükmü veren mahkeme yürütüyor. Yeni Ceza Muhakemesi Kanunu'nda bir çok kanun yolunun vs. devreye sokulması halinde hükmü veren Mahkemeye yeniden inceleme görevi yüklendiği için başvurular hükmü veren mahkeme aracılığıyla yürütülüyor.

"Kanun yararına bozma
MADD(4) Bozma nedenleri:
a) 223 üncü maddede tanımlanan ve davanın esasını çözmeyen bir karara ilişkin ise, kararı veren hâkim veya mahkeme, gerekli inceleme ve araştırma sonucunda yeniden karar verir.b) Mahkûmiyete ilişkin hükmün, davanın esasını çözmeyen yönüne veya savunma hakkını kaldırma veya kısıtlama sonucunu doğuran usul işlemlerine ilişkin ise, kararı veren hâkim veya mahkemece yeniden yapılacak yargılama sonucuna göre gereken hüküm verilir. Bu hüküm, önceki hükümle belirlenmiş olan cezadan daha ağır olamaz.
E 309. "
Old 12-07-2006, 09:22   #5
Ata Orcun

Kanun yararına bozma kurumunu farklı değerlendirdiğim için, temyiz gibi olabileceğini düşünmemiştim.Ancak, haklısınız mahkeme açısından bakıldığında temyiz açısından hiç bir farkı yok.
Old 12-07-2006, 18:59   #6
zqqeyo

sadece temyiz sonucunda olduğu gibi taraflara uygulanmıyor. yaılan hukuki yanlışlık düzeltilmiş oluyor ama taraflar bu düzeltmeden faydalanamıyorlar.eğer yanlışım varsa düzeltin lütfen
Old 13-07-2006, 12:58   #7
Ata Orcun

Benim bildiğim kadarıyla taraflar da yararlanıyor, Yargıtaydan çıkan karar sonucunda. Böyle düşünmemin nedeni hem madde metninden dediğiniz gibi bir sonuç (CMUK m.309) çıkarılamıyor hem de söz konusu bir ceza hükmü olması ve de mahkumiyet sonucunu doğurması nedeniyle mağdur olan tarafın bu son inceleme sonrası mağduriyetini gidermek asıl amaç gibi gözüküyor bana. Ancak, böyle düşünmekte haksız değilsiniz aynı zamanda, çünkü kurumun adı KANUN yararına bozma olduğu için böyle bir çağrışım yapmıyor değil.
Old 13-07-2006, 20:56   #8
zqqeyo

doğru tarafların bu bozmadan yararlanması daha mantıklı ama konunun aslını tam bilemiyorum

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi