Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

45 gün sonraya verilen tespit günü nasıl öne çekilir ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-07-2012, 13:12   #1
Av.Esra70

Acil 45 gün sonraya verilen tespit günü nasıl öne çekilir ?

Merhabalar Sayın Meslektaşlarım

Dün bir delil tespiti talebinde bulundum. Dosyamın tevzi edildiği mahkemeye giderek bu hafta içinde keşif yapılıp yapılamayacağını sordum. Mahkemenin hakimi izinde olduğu için başka bir hakimin değerlendireceğini, onun da bazen tespit taleplerini reddettiğini öğrendim. Bugün için öğleden sonra gelerek hakimle görüşmemi söylediler. Ben yine de erken davranarak kaleme gittiğimde öğrendim ki; keşif için 6 Eylül'e gün verilmiş. Gerekçe ise: esas hakim geldiğinde o baksın. Öncelikle bu tarihi öne almak için sizce ne yapabilirim? Ayrıca adli tatilde çalıştığı iddia edilen mahkeme türleri için yeni bir düzenleme yapılsa diyorum. Nasılsa hazirandan itibaren o mahkemelerde hiçbir iş yürümüyor, tamamen tatil olsun da hepimiz rahat edelim.
Old 25-07-2012, 16:08   #2
av.yağmur deniz

karşı tarafta razı ise erkene alma gerekçenizi bildiren bir dilekçeyle talepte bulunabilirsiniz.
hazirandan itibaren işlerin yürümediğine dair görüşlerinize harfiyen katılıyorum.
Old 25-07-2012, 16:13   #3
Av.Esra70

Karşı tarafı razı etmek bir yana, kim olduğundan bile emin değiliz. Müvekkilin dairesine akan suyun iki bina yandan geldiğini iki ayrı tesisatçı tespit etti. Suyun geldiği yer boş, bina yönetimine göre boş dairenin maliki holding sahibi bir vatandaş, ihtarname çektik tınmadı bile. 6 eylülü beklersek herhalde duvarlar yıkılacak, kiracı da kaçacak
Old 25-07-2012, 16:25   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Esra70
Karşı tarafı razı etmek bir yana, kim olduğundan bile emin değiliz. Müvekkilin dairesine akan suyun iki bina yandan geldiğini iki ayrı tesisatçı tespit etti. Suyun geldiği yer boş, bina yönetimine göre boş dairenin maliki holding sahibi bir vatandaş, ihtarname çektik tınmadı bile. 6 eylülü beklersek herhalde duvarlar yıkılacak, kiracı da kaçacak

Talebiniz sadece durumun tespitinden ibaretse Noterlik Kanunu'na göre bunu noterler de yapabilir. Durumun tespiti ile birlikte başka hususların (zarar ve giderilmesi için gereken masraf gibi) tespitini de istiyorsanız, önce mahkemeye başvurup aciliyeti dile getirebilir ve keşif tarihinin öne alınmasını (karşı tarafın onayına gerek yoktur) talep edebilirsiniz. Bu da kabul edilmezse başka bir mahkemeden tespit talebinde bulunabilirsiniz.
Su kaçağı konusunda arızanın giderilmesi için belediyeye de başvurabilirsiniz.
Old 25-07-2012, 16:53   #5
Av.Esra70

Maalesef mutlaka mahkeme aracılığıyla yapmak zorundayız. Belediye ve İSKİ bugüne kadar hiçbir şey yapmadı, o yüzden zor durumdayız. Bu arada başka bir mahkemeden nasıl talepte bulunabiliriz? Bildiğim kadarıyla aynı isimle başvuru yapıldığında sistem durumu farkediyor.
Old 25-07-2012, 17:45   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Esra70
Maalesef mutlaka mahkeme aracılığıyla yapmak zorundayız. Belediye ve İSKİ bugüne kadar hiçbir şey yapmadı, o yüzden zor durumdayız. Bu arada başka bir mahkemeden nasıl talepte bulunabiliriz? Bildiğim kadarıyla aynı isimle başvuru yapıldığında sistem durumu farkediyor.

Bu talepten vazgeçip avansı geri alır, başka mahkemeye başvurusunuz. Hem UYAP farketse ne olacak? Aynı taraflar arasında yüzlerce kez bile delil tespiti istenebilir.
Ancak yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla tespit müvekkilinizin sorununa çare olmayacak.
Old 25-07-2012, 20:57   #7
carlito

Hakimle görüşüp ( tabi bulabilirseniz ) durumun aciliyetinden dem vurup one aldırmayı deneyebilirsiniz.
Old 25-07-2012, 22:06   #8
tiryakim

Mahkemeye bir dilekçe yazıp talep edebilirsiniz diye düşünüyorum...
Old 31-07-2012, 14:09   #9
Av.Esra70

Hakimle görüştüm, faydası yok, öne almıyor. Talebimden vazgeçtim, masraf avansımı geri aldım. 2 gün sonra tekrar başvurdum. Bingo ! 28 adet Sulh hukuk Mahkemesi arasından yine aynı mahkeme. Artık yapacağım hiçbir şey kalmadı, bu sefer aynı tarihe de razıyız. Zira ya daha ileri bir tarih verilecek, ya da tamamen reddedilecek
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi