Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim hem Türk hemde Alman vatandaşı Almanyada Alman kimliğiyle beni gıyabımda boşamış

Konuyu Kilitleyin
Old 19-01-2008, 05:16   #1
Konuk

Varsayılan Eşim hem Türk hemde Alman vatandaşı Almanyada Alman kimliğiyle beni gıyabımda boşamış

öncelikle yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.eşim ve ben Türkiye de evlendik sonrasında Almanya da yaşadık.ben Türk vatandaşıyım eşim ise hem Alman vatandaşı hem de Türk vatandaşı.iki vatandaşlığıda 01.01.2000 öncesinden.evliliğimiz onun alman kimliğiyle yapılmıştı ve eşimin Türk kimliğinde evlilik görünmüyor kendisi bekar görünüyordu.şuan almanyada alınmış bir boşanma kararım var fakat ben Türkiye de olduğum için bana tebligat yapılmadı,karar gıyabımda verilmiş ve kesinleşmiş.karar gıyabımda verildiği için ben buna itiraz etmek ve varsa olan haklarımı aramak istiyorum.ikimizinde Türk vatandaşlığı olduğu için davanın Türk mahkemelerinde görülmesini taleb etme hakkına sahipmiyim ve bunun için nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum.yardımcı olursanız çok mutlu olacağım.saygılarımla.
Old 19-01-2008, 15:05   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Almanya'da verilmiş olan boşanma kararı kesinleşmiş ise,bu kararın Türkiye'de tanınması/tenfizi için dava açma olanağına sahipsiniz.

Eğer eşiniz kararın Türkiye'de tanınması/tenfizi için dava açacak olur ise,itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz.

Bu kararın tanınması/tenfizini talep etmiyorsanız;

Diğer bir olanak Türkiye'de sizin bir boşanma davası açmanız ve nafaka ve tazminat taleplerinizi bu davada dile getirmenizdir.Dilerseniz Alman Mahkemesinin vermiş olduğu boşanma kararını da delil olarak sunabilirsiniz.

Boşanmayı istemiyorsanız ,ayrı yaşamaktan kaynaklı nafaka vb.gibi talepleriniz için de Türkiye'de dava açabilirsiniz.

Bu bilgiler genel niteliktedir.

Milletlerarası özel hukuk kapsamında yabancılık unsuru içeren ,tanıma/tenfiz konusunun değerlendirilmesi ve etraflıca incelenmesine ihtiyaç duyulacak bu karmaşık konuda; bir avukattan profesyonel yardım almanızı,mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yerdeki baroya başvurarak adli yardımdan yararlanmanızı öneriyoruz.
Old 19-01-2008, 23:47   #3
Konuk

Varsayılan Teşekkür ederim

Sayın Av.Habibe Yılmaz Kayar konumla ilgilendiğiniz ve beni bilgilendirdiğiniz için size çok teşekkür ederim.saygılarımla
Old 20-01-2008, 00:24   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Konuk
öncelikle yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.eşim ve ben Türkiye de evlendik sonrasında Almanya da yaşadık.ben Türk vatandaşıyım eşim ise hem Alman vatandaşı hem de Türk vatandaşı.iki vatandaşlığıda 01.01.2000 öncesinden.evliliğimiz onun alman kimliğiyle yapılmıştı ve eşimin Türk kimliğinde evlilik görünmüyor kendisi bekar görünüyordu.şuan almanyada alınmış bir boşanma kararım var fakat ben Türkiye de olduğum için bana tebligat yapılmadı,karar gıyabımda verilmiş ve kesinleşmiş.karar gıyabımda verildiği için ben buna itiraz etmek ve varsa olan haklarımı aramak istiyorum.ikimizinde Türk vatandaşlığı olduğu için davanın Türk mahkemelerinde görülmesini taleb etme hakkına sahipmiyim ve bunun için nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum.yardımcı olursanız çok mutlu olacağım.saygılarımla.

Sayın konuk,

Öncelikle Alman Aile Mahkemesinde görülen boşanma davasının "kesinleşmiş" olduğuna dair bilginizin doğruluğunu teyit ediniz ve eğer kesinleşme gerçekleşmemişse, orada üst mahkemeye müracaat yolunu araştırınız. Ancak karar söylediğiniz gibi kesinleşmişse, bu durumda o kararın TC de tenfizini istemekte, talepleriniz doğrultusunda hukuksal menfaatiniz yok.

Bu durumda TC de boşanma davası açmayı düşünmelisiniz. Eşinizin TC kayıtlarında bekar görünüyor olması sorunu burada görüşülecek dava sırasında nasıl giderilecek, bu konuda tereddütlüyüm. Muhakkak ki sizin kaydınızda evlilik ve eşinize ait bilgiler mevcuttur. Ancak dava sırasında bekar görünen eşinize ait kaydın düzeltilmesini siz değil ancak eşiniz talep edebileceğinden, nüfus sicilinin düzeltilmesine dair talep hakkı eşinize ait olacağından tereddütlüyüm, ancak bu tereddüt bir ihtimal, boşanma davanıza bakacak (ve sicilin düzeltilmesi davasının neticesini bekletici mesele yapması gerekecek olan) Aile Mahkemesince size verilecek bir yetki belgesi ile aşılabilir mi diye de düşünüyorum.

Habibe hanımın belirttiği gibi, yabancı unsurlu davalarda çalışmış bir meslektaşımıza danışmanızda ve mali durumunuz uygun değilse baro temsilciliklerine müracat etmenizde fayda var.

Saygılarımla...
Old 21-01-2008, 13:58   #5
Av. Hatun Olguner

26 Eylül 1957 Tarihli olup(1962 yılında Türkiye tarafından kanun ile kabul edilen)Ahvali Şahsiye İle İlgili Belge Örneklerinin Parasız Verilmesi ve Tasdikten Muaf Tutulması Hakkındaki Uluslararası ( Milletlerarası Ahvali Şahsiye Komisyonu Üyelerinden olan Federal Almanya Cum.,Belçika Krallığı,Fransa Cum.,Lüksemburg Dükalığı,Hollanda Krallığı,İsviçre Konfederasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri arasındaki) Sözleşme, 19.12.1962 tarihli RG de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Hem Almanya hem Türkiye"nin taraf olduğu bu sözleşmeye göre,taraf ülkeler,birbirlerinden ahvali şahsiye ile ilgili olarak tutulan sicilleri tasdikten muaf olmak üzere ücretsiz olarak isteyebileceklerdir. ( Taraf devletlerin vatandaşlarına ait doğum,ölüm,evlilik,boşanma,meşru olmayan çocukların tanınmasına ve tesciline ilişkin kayıtlar v.s. ahvali şahsiye kayıtları)

Bu nedenle,Türkiye"de açılacak bir boşanma davasında,mahkemece, Almanya nüfus siciline kayıtlı evliliğe ilişkin kayıtlar,Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü aracılığı ile istenebilecek ve yargılamada bu açıdan sorun çıkmayacaktır.
Old 07-02-2008, 11:44   #6
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan selam

Türkiye'deki bir evlendirme dairesinde yapılmış olan evliliğin nüfusa işlenmemesine bir anlam veremiyorum. Farzedelimki işlenmedi. Bu evlilik Alman makamlarına mutlak bildirilmiştir ki orda boşanma davası açılıp sonuçlandırılabilsin. Sizin haberiniz olmadan gıyabınızda bir davanın burda sonuçlanması da bana biraz imkansız gözüküyor veya çok uzun yıllar sürmüş bir dava olması gerekir diye düşünüyorum. Çözüm önerim şu; madem evliliğiniz Almanya'da yaşamış olduğunuz kentteki Standesamt'a(evlendirme dairesine) bildirilmiş, o zaman ilgili Standesamt'tan kendiniz veya avukatınız kanalı ile alacağınız belgeyi yine o bölgedeki Türk Konsolosluğunun nüfus birimine işletiniz ve bu suretle evliliğinizin Türk nüfusuna yansımasını sağlayınız. Zaten Standesamt bu durumda evliliği kendilerine bildirdiğiniz anda size bir belge vermiştir ve bu belgeyi 1 ay içerisinde Türk konsolosluğunun nüfus birimine bildirilmesini söylemiştir. İyi çalışmalar.
Old 08-02-2008, 13:09   #7
Av.Yasar SALDIRAY

Sayın katılımcı; eşinizin çifte vatandaş olduğunu belirtmişsiniz;bu ileride sizin için iyi bir avantaj sağlayacaktır zira eşinizin çifte vatandaş olması dolayısıyla ve 2000 yılından önce olması nedeniyle yasal olarak da almanya'da çifte vatandaş statüsünde sayılılıyor.

Bunun sizin açınızdan önemi ise şu ;Eşiniz ileride Türkiye'de de tanıma ve tenfiz davası açmak zorunda ;zira Standesamt;eşiniz ilerde eğer ki tekrar evlenmek isterse ya da herhangi diğer bir işlem yapmak isterse kendisinden Türkiye'de de tanıma ve tenfiz davası açmasını isteyecektir.Aksi halde örnekten yola çıkarsak evlenmesine izin vermesi durumunda ,halen Türkiye'de evli sayıldığı için çifte evlilik olacaktır.Türkiye'de de dava açmasını bekleyin.Belki de savunma hakkının kısıtlanması sözkonusu ise itiraz edebilirsiniz.

Fakat bununla ilgili olarak ben size Almanya'da Aile hukuku ile ilgilenen bir avukat ile irtibata geçmenizi öneririm.

Sayın meslektaşım Kamer beyin de ifade ettiği gibi Boşanma davanız almanya'da uzun süre sürmüş ve tebligat size yapılamamış olabilir,belki de ilanen tebligat yapılmış bunun da araştırılması gerekli.

SAYGILARIMLA
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi