Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

prim ödenmediği gerekçesi ile ssk nın emekliliği kabul etmemesi ve açılacak dava

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-08-2010, 11:54   #1
Gonca Aydın

Soru prim ödenmediği gerekçesi ile ssk nın emekliliği kabul etmemesi ve açılacak dava

Öncelikle iyi çalışmalar diliyorum.Müvekkilimiz bir devlet okulunda müstahdem olarak görev yapmakta iken, haksız olarak işten çıkartılmış ve bunun üzerine tarafımızdan işçilik alacakları ve hizmet tesbiti davası açılmıştır.İlgili davalar tarafımızdan kazanılmıştır.Sorununumuz şu; SSK 'ya karşı kazanılmış olan bir hizmet tesbiti davası varken, ssk, müvekkilin emeklilik başvurusunu 25 yıl sigortalı hizmetinin bulunmadığı ve 5225 gününü doldurmadığı ve öte yandan primlerin tahsil edilemediği gerekçesi ile kabul etmemiştir.Sonuç itibariyle ortada kazanılmış bir hizmet tesbiti davası var.Bu durumda SSK'ya karşı nasıl bir yol izleyebilirim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..
Old 12-08-2010, 17:05   #2
Av. Bonus Pater Familias

Sayın Gonca Aydın ;
Hizmet tespiti davası ile Müvekkilinizin çalışmış olduğu günleri tespit ettirmişsiniz. ancak tespit edilen gün toplamı emeklilik çin yeterli değilse emeklilik talebinin SGK tarafından kabul edilmemesi yasaldır. Ancak çalışma gün toplamı emeklilik için yeterli iken sigorta primlerinin ödenmediği gerekçesi ile emekliiği red edilemez. Çünkü primlerin ödenmesinin sorumluluğu işverendedir. SGK isterse gerekli alacak takibi işlemlerini işveren ile ilgili olarak başlatabilir. Ancak primlerin ödenmemiş olmsı hiç bir şart altında işçiyi ilgilendirmez ve emekliliğini de engellemez.

İyi çalışmalar.
Old 12-08-2010, 17:44   #3
Gonca Aydın

Sayın Puckun yanıtınız için teşekkür ediyorum,ancak sorunum zaten tamamen bu.Müvekkil 25 yılını doldurmuş ve 5902 günlük çalışması var.SGK sadece prim ödemelerinin olmadığını göstererek, kazanılmış bir hizmet tespiti davası da varken, söz konusu gerekçeyle emeklilik başvurusunu kabul etmiyor.Bu durumda idareye karşı nasıl bir dava açmam gerekiyor, ya da SGK'ya karşı İş Mahkemesinde yeniden başka bir dava mı açmam gerekiyor? Kaldı ki ortaya çıkan bu durum hiç olağan değil diye düşünüyorum.
Old 13-08-2010, 11:26   #4
Av. Bonus Pater Familias

Sayın Gonca Aydın.;
Sorunuzda müvekkilinizin 25 yılı doldurduğunu yazmamışsımız bu nedenle bende yanıtlarken ihtimalli cevap yazmıştım. Eğer müvekkilinizin çalışma günü emekliliği hak ediyorsa bu durumda SGk ya esmi bir başvuru yapmalısınız ve onların red yada kabul cevabını beklemelisiniz. Anladığım kadarı ile bir emeklilik başvurusu yapılmış ve red cevabı gelmiş. Bu durumda artık idari bir işlemle ilgili sorununuz vardır. O halde çözümü idari yargıda aramanız gerekir diye düşünüyorum. Kurumun ret yanıtına karşılık 60 gün içerisinde idari dava açma hakkınız var.SGK nın yasal olmayan ve haksız red kararının iptali ve emekliliğe hak kazandığının tespitini isteyebilirsiniz. Sorununuz bu şekilde çözümlenecektir kanaatindeyim.
İyi çalışmalar.
Old 01-02-2013, 16:39   #5
sebepsiz zenginleşme

Uygulamada karşılaşılan sorunlardan birisi de Kurumun mahkeme ilamına rağmen primleri tahsilde çektiği güçlükler sonucunda bu primleri davacı işçiden ister mi? 10 yıllık prim zamanaşımı süresi dolmayan dönemler için ,SGK,primleri işverenden talep etmekte,fakat işveren bulunamamışsa veya zamanaşımı sebebiyle primler SGK tarafından tahsil edilememişse primleri sigortalının kendisinden istemektedir benimde böyle bir yazı okuduğumu hatırlıyorum doğru mudur
Old 02-02-2013, 22:27   #6
Av.Evran KIRMIZI

Yargıtay hizmet tespit davasında kazanılan günlerin primlerinin tahsil olmadan sigortalı adına kayıt edilemeyeceği yönündeki görüşünü değiştirdi. Önceden primlerin tahsili olmadan günleri sigortalı hanesine yazmıyordu, sanki primlerin tahsili işçinin sorunuymuş gibi... Çok şükür bu saçma karardan dönüldü.
Uygulamada kraldan çok kralcı bir çok SGK görevlisiyle karşılaşıyoruz. Ben birkaç davamda kurumun "mevzuata aykırı" olduğu gerekçesiyle reddettiği işlemi dava ettim. Mahkemeden kurum işleminin iptali kararını aldım ve Yargıtay onadı. Buna rağmen "Bu işlem olmaz, mevzuata aykırı" deyip tekrar reddedenlere rastladım.
Bu durumda iki yol var: Ya yeni bir dava açabilirsiniz. Yada mahkeme kararını yerine getirmemek nedeniyle SGK görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Hatta öncesinde bu konuda bir dilekçe yazarak da sonuca ulaşabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi