Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kapıdan Alınan Ürünün İadesi

Old 26-02-2002, 17:57   #1
aydinfon

Varsayılan Kapıdan Alınan Ürünün İadesi

Değerli hukukçular,1/2/2001 tarihinde kapıdan pazarlamacılardan ürün aldım.Ancak ürünü 02/03/2001'de getirdiler.Ben ürün zamanında gelmediği için almaktan vazgeçtim.Sözleşmenin bir nüshasını vermeden,garantiyi imzalamadan ürünü kapı önüne bırakıp kaçtılar.Şimdi gelip taksitleri tahsil etmeye çalışıyorlar.Ben de ödeme yapmıyorum.Kanuni yoldan ne yapmalıyım.Ürünü almak istemiyorum,satıcıda iadeyi kabul etmiyor.Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.Saygılarımla.Ahmet AYDIN.
Old 26-02-2002, 17:58   #2
vefa

Merhaba,
Kapıdan satışlar maalesef tüketici sorunlarının başında geliyor. şimdi siz ürünü 1/2/2001 de aldığınızı söylüyorsunuz.
Yani satış sözleşmesini bu tarihte imzaladınız herhalde.
Mal de 2/3/2001 de getirilmiş. ancak garanti belgesini imzalamamışlar ve bahsetmemişsiniz ama cayma hakkınızı açıklayan ve size imzalatılması gereken tutanağı da vermemişler sanırım.

Sözleşmenin bir nüshasının size bırakılmadığını söylüyorsunuz.
Ama ürünü almadan sözleşme metnini almadan nasıl satım akdi yaptınız anlayamadım. Eğer cayma bildirimi hakkında bir imza vermediyseniz:

Derhal iadeli taahhütlü bir mektup ya da noterden çekeceğiniz ihtarla
cayma bildiriminde bulunun!!! buraya aktardığınız olayı anlatın ve tüketicinin korunması hakkındaki kanun hükümleri gereğince satıcının yükümlülüklerini yerine getirmediğini ve cayma hakkınızı kullandığınızı bildirin.
Malı hiçbirşekilde kullanmayın. Siz den gelip alacaklardır.
Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunu netten indirip okuyun lütfen çok basit bir dille yazılmış bir yasadır. Hepimizin bilmesi gereken bir yasa . bu tip sorunlarla karşılaştığınızda haklarınızı bilirseniz sonuna kadar da savunabilir ve başarılı olursunuz.
Tüketici sorunlarınızda İstanbulda iseniz eğer İstanbul Barosunun Tüketici hakları ve Rekabet Hukuku Merkezine de başvurabilirsiniz.

Şimdiden kolay gelsin...
Sorunsuz alışverişler dileğiyle...

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi